Rīgas Svētki - O!Kartes atvērtās darbnīcas Spīķeros

kim? Spīķeri, Maskavas iela 12/1


Sestdien, 21. augustā, Rīgas Svētku ietvaros, kim? aicina ikvienu interesentu apmeklēt mākslas projektu – „O!Kartes atvērtās darbnīcas Spīķeros”. Radošās darbnīcas būs izvietotas kim? ēkas visos trijos stāvos, kā arī kim? pagalmā, un durvis vērs jau 15:00 dienā. Tās pašas dienas vakarā naksnīgajā Rīgā notiks O!Kartes Nakts skrējiens, kura devīze ir „par radošu pašizpausmi”. Tādējādi visas dienas laikā „O!Kartes atvērto darbnīcu Spīķeros” apmeklētāji varēs sagatavoties un gūt iedvesmu Nakts skrējienam.

Krāsu, instalāciju, performanču, foto un skulptūru darbnīcās būs ko redzēt, izzināt un izmēģināt gan lieliem, gan maziem – tās ir domātas ikvienam, kurš, iesaistoties dažādo darbnīcu piedāvātajās aktivitātēs, vēlas uzzināt ko vairāk par laikmetīgās mākslas procesu virzītājiem un veidotājiem.

Savukārt kinomākslu darbnīcu apmeklētājiem būs iespēja baudīt kim? ēkas 3. stāvā, kur  visas dienas garumā tiks demonstrēta īpaša īsfilmu programmas „Future Shorts” izlase.

kim? kaimiņi Dirty Deal Cafe visus darbnīcu apmeklētājus priecēs ar uzkodām, dzērieniem un mūziku.

Darbnīcas tiks slēgtas 24:00 naktī. Ieeja visās darbnīcās būs bez maksas.


KRĀSU DARBNĪCA

Krāsu darbnīcas aktivitāte Nr. 1: ĶERMENIS-OTA
 

Yves Klein „Cilvēki sāk lidot” (People Begin to Fly, 1961)    

Ikvienam dalībniekam būs iespēja iejusties Īva Kleina (Yves Klein, 1928-1962) franču mākslinieka, neodadaisma un postmodernisma pārstāvja ādā un veidot zīmējumus, izmantojot sava ķermeņa (roku, kāju, sejas utt.) nospiedumus. Zīmējumus varēs veidot gan uz audekla, gan uz kartona.

Krāsu darbnīcas aktivitāte Nr. 2: PISTOLE-OTA
 

Niki de Saint Phalle.
No sērijas „Šaujot gleznas” (
Shooting Paintings, 1961)  
 

Otrā krāsu darbnīcas aktivitāte ir atsauce uz franču tēlnieces, gleznotājas un režisores Niki de Sanfalles (Niki de Saint Phalle, 1930-2002) daiļradi un dalībniekiem piedāvās iespēju otas vietā izmantot gaisa pistoli, kas nomērķēta uz ar krāsu piepildītiem baloniem.


Krāsu darbnīcas aktivitāte Nr. 3: NOST AR OTĀM


 
Džeksons Polloks darba procesā    

Katrs dalībnieks varēs radīt mākslas darbu izmantojot krāsas, bet ierasto otu vietā tādus ikdienas priekšmetus kā švammes, birstes, ķemmes gluži kā amerikāņu gleznotājs Džeksons Polloks (Paul Jackson Pollock, 1912-1956).


SKULPTŪRU DARBNĪCA

Skulptūru darbnīcas aktivitāte Nr. 1: VIENAS MINŪTES SKULPTŪRAS


Erwin Wurm „Saglabā vēsu prātu” (Keep a Cool Head)

Skulptūru darbnīca piedāvās iespēju katram pašam kļūt par mākslas darbu, t.i., kļūt par „vienas minūtes skulptūru” un tikt iemūžinātam fotogrāfijās. „Vienas minūtes skulptūras”, kuras austriešu mākslinieks Ervīns Vurms (Erwin Wurm, 1954) veido jau kopš pagājušā gadsimta 80’tajiem gadiem, liek skatītājam uzdot jautājumu par to, kas ir skulptūra, kas ir māksla.


Skulptūru darbnīcas aktivitāte Nr. 2: SALDĀ TĒLNIECĪBATom Friedman „Bez nosaukuma” (Untitled).
Objekts veidots no 1500 košļājamajām gumijām.    


Skulptūru darbnīcā ikviens varēs iemēģināt roku „saldajā tēlniecībā”, būvējot pilsētu no cukurgraudiem un košļājamām gumijām, gluži kā amerikāņu konceptuālais tēlnieks Toms Frīdmans (Tom Friedman, 1965), kurš veido asprātīgas un humorpilnas skulptūras no vienkāršiem, ikdienā lietojamiem priekšmetiem.


INSTALĀCIJU DARBNĪCA
Instalāciju darbnīcas aktivitāte Nr. 1: BALONIMartin Creed „Darbs Nr. 268” (Work No.268)    

Kāda sajūta rodas telpā, kura ir pilna ar baloniem? Vai sajūtu ietekmē balonu krāsa, vai telpas izmēri? Uz šiem jautājumiem atbildes meklē skotu mākslinieks Martins Krīds (Martin Creed, 1968), bet uz tiem atbildi varēs rast arī katrs darbnīcu apmeklētājs.


Instalāciju darbnīcas aktivitāte Nr. 2: KARTONS + PAPĪRSRobert Rauschenberg „Kartonputns” (Cardbird, 1971)    

60. un 70. gados daudzi mākslinieki (Roberts Raušenbergs (Robert Rauschenberg), Lučio Fontana (Lucio Fontana), Sols Levits (Sol Lewitt) un citi) uzmanību pievērsa ikdienišķiem materiāliem, tostarp papīram un kartonam. „Kartons + papīrs” darbnīcas dalībniekiem būs iespēja veidot mākslas darbus, mēbeles, celtnes un citus objektus no daudzkrāsaina kartona un papīra un pārliecināties par tā spēju iedvesmot.


FOTO DARBNĪCA
Foto darbnīcas aktivitāte: PUNKTU APSĒSTĪBA


Yayoi Kusama „Punktu apsēstība” (Dots Obsession, 2000)    

Jajoi Kusama (Yayoi Kusama, 1929.) ir japāņu māksliniece, kura savu daiļradi ir veltījusi punktu mīklas atminēšanai. Kā punkti jāizkārto, jāiekrāso, jāizvieto, lai panāktu maksimālu vizuālu iedarbību? Darbnīcas apmeklētāji varēs pārliecināties par punktu maģiju, kā arī piedalīties fotosesijā, atrodoties telpā, kurā visas virsmas klāj punkti.


PERFORMANČU DARBNĪCA

Performanču darbnīcas aktivitāte: HUMANOĪDIErnesto Neto „Humanoīdi” (Humanoids)  
 

Vadošajam Brazīlijas laikmetīgās mākslas pārstāvim Ernesto Neto (Ernesto Neto, 1964) ir ir svarīgi, lai skatītāji fiziski (taustot, smaržojot) saskaras ar viņa darbiem – aptausta, samīļo, apkampj... Neto nojauc robežas starp tēlniecību un performanci.


kim?