BALTĀ NAKTS

kim?

Baltajā naktī, kas šogad norisināsies 12. septembrī, kim? aicina uz divām jaunām izstādēm un trim performancēm, ko Spīķeru kvartāls papildinās ar Future Shorts jaunākās īsfilmu programmas pirmizrādi un Dirty Deal Cafe lomogrāfijas un mūzikas aktivitātēm.

VAKARA PROGRAMMA kim?

20:00 – 02:00 
Jānis Garančs / RIXC galerija
"Klātbūtnes anizotropiskā aina" (2009) 
Mārtiņš Ratniks / VKN galerija
"Zeme" (2009)

    
Jānis Garančs, "Klātbūtnes anizotropiskā aina"         Mārtiņš Ratniks, "Zeme"

20:00 – 21:00 
Fransetes Orsoni (Francette Orsoni) performance / kim? 3. stāvs
"Korsikas ceļojums: pasakas un leģendas, kalni un skats uz jūru" (Francija/Korsika)

21:00 – 02:00 
VR URBAN interaktīvā instalācija "SMSlingshot" / kim? brīvdabas teritorija
"Art Container" performance-zīmēšanas studija "Sauna" / kim? pagalms

    
VR URBAN instalācija "SMSlingshot"                           "Art Container" performance "Sauna"

22:00 – 02:00 
Future Shorts jaunākā programma vairākos atkārtojumos / kim? 3. stāvs


Kadrs no filmas "Pencil Face" (rež. Christian Simmons)

No 22:00 
META-KAFE. Play... Nr. 4

 

PAR DALĪBNIEKIEM

Jānis Garančs / „Klātbūtnes anizotropiskā aina”
Mākslinieka Jāņa Garanča (1973) izstādē
Klātbūtnes anizotropiskā aina ekskponētā interaktīvā instalācija aicina apmeklētājus ienākt audiovizuālā vidē, kas tēlaini ilustrē vairākus savstarpēji saistītus zinātniskus pieņēmumus un fenomenus no mūsdienu fizikas jomas. Garanča izstādē fizikas pamatprincipu ilustrācijām līdzīgās ainas atklāj pasauli, kas austa no pulsējošiem hibrīdiem audiem, kuru struktūru nosaka metafiziski kodi. Šajās sintētiskajās ainavās, skatītāja vizuālā un skaņas uztvere piedalās iedomātā „telpas ķirurģijā”. Izstāde būs apskatāma līdz 2009. gada 2. oktobrim.


Mārtiņš Ratniks
Līdzās Jāņa Garanča jaunākajai izstādei Baltajā naktī Spīķeros tiks atklāta arī Mārtiņa Ratnika (1975) trešā personālizstāde „Zeme”. Izstādītā video instalācija veidos piesātinātu telpu, kurā izstādes apmeklētājiem būs iespēja pakļaut sevi audiovizuālam pārdzīvojumam. Ierosinājums izstādē apskatāmā darba idejai Ratnikam radās, kad  mākslinieks aptuveni pirms gada globālajā tīmeklī atrada satelīta Terra (lat. zeme) attēlu arhīvu. Terra, viens no mākslīgajiem pavadoņiem NASA projektā Earth Observing System, 2000. gadā uzsāka vides datu vākšanu, kā mērķis ir labāka klimata izmaiņu cēloņu izprašana un seku paredzēšana. Satelīta iegūtie attēli, kuri tīmeklī ir pieejami ikvienam interesentam, ir gan tādi, kuros 21. gadsimta pie Google Earth pieradušais cilvēks it viegli atpazīs zemi, gan tādi, kas vairāk līdzinās Stenlija Kubrika leģendārajā filmā „2001: Kosmiskā odiseja” attēlotajam lidojumam pa gaismas tuneli, un liek aizdomāties par to, cik nepazīstams ir šķietami pazīstamais. Taču Terra iegūtie attēli ir tikai impulss un izejmateriāls darba tapšanā, tā nozīme ir atvērta interpretācijām, tā pat kā teju viss, ar ko sastopamies gan mākslas, gan zinātnes pasaulē. Izstāde būs apskatāma līdz 2009. gada 2. oktobrim.

VR URBAN
VR URBAN ir interaktīvs urbānās mākslas projekts, kas pirmo reizi dienasgaismu ieraudzīja 2008. gadā Mediafacades festivā Berlīnē. Zem VR URBAN vārda slēpjas trīs vācu mākslinieki: Kristians Zolners (Christian Zöllner), Patriks Tobiass Fišers (Patrick Tobias Fischer) un Sebastjans Pjaca (Sebastian Piatza). Mediafacades festivālā mākslinieki prezentēja skārienjūtīgu ekrānu, kurā apmeklētāji bija aicināti ievadīt vēstījumu un stilizētu ikonu, kas ar datorizētas sistēmas palīdzību tika „uzšauts” uz mediju fasādes. Īpaši Baltajai naktij Rīgā VR URBAN turpinājuši attīstīt jaunradīto mobilo teksta ieroci, kas šoreiz jau darbosies kā mobilais telefons-linga. kim? apmeklētāji aicināti piedalīties pilsētas urbānās vides radīšanā, pildot ne tikai tradicionālo novērotāja lomu, bet arī aktīvi piedaloties tās veidošanā. Ikvienam būs dota saturiski un vizuāli krāšņa iespēja iejaukties urbānajā zīmju valodā, blogojot pilsētvidē ar digitālā teksta ieroci.

"Art Container"
„Art Container” ir starpdisciplināra mākslas platforma Igaunijā, kuras uzmanības centrā ir vizuālā un performanču māksla. No 2007. līdz 2009. gadam šīs mākslas iniciatīvas nosaukums bija „Non Grata Art Container”, kas šobrīd reducēts uz īsāko „Art Container” un no 2008. gada īsteno starptautiskus projektus ar nosaukumu „Global Container”, kas nu jau pabijuši ne tikai Baltijas valstīs, bet arī ASV, Puertoriko, Porgugālē, Spānijā, Francijā, Lielbritānijā, Vācijā, Somijā un citur. 2007. gadā „Art Container” uzsāka sadarbību ar kultūras fabriku „Polymer”, kopā veidojot mākslinieku rezidenču programmu, kurā viesojušies mākslinieki no ASV, Kanādas, Čīles, Mongolijas un Eiropas. Papildus visām starpdisciplinārajām aktivitātēm „Art Container” organizē arī izstādes – no personālizstādēm līdz grupu izstādēm glezniecības, video, instalāciju, grafikas un performanču mākslas žanros.

Performancē-zīmēšanas studijā „Sauna”, kurā piedalīsies pieci „Art Container” dalībnieki, Spīķeru kvartāla brīvdabas teritorijā tiks uzstādīta īpaša saunas ēka ar stikla sienām, kas ļaus Baltās nakts apmeklētājiem ielūkoties tās iekšienē. Ap saunu būs izvietoti zīmēšanas galdi ar visu tiem nepieciešamo aprīkojumu. Apmeklētāji aicināti vērot, zīmēt, piedalīties un dokumentēt redzēto.

Fransete Orsoni
Rakstniece un bērnu grāmatu ilustratore Fransete Orsoni (Francette Orsoni) dzīvo Korsikā, dzimtajā Veru ciemā netālu no Ažaksjo. Pēc studijām Parīzē nolēmusi atgriezties dzimtajā vietā, viņa kļuva par vietējo mākslinieci — daiļamatnieci, ikdienā nodarbojoties ar gobelēnu un gravīru veidošanu, rakstniecību un grāmatu ilustrāciju. Fransetes interese par mutvārdu daiļradi un bagāto korsikāņu kultūrvēsturi noveda līdz stāstniecībai, kuras tēlu krāšņums arī veido viņas dzejas pamatu. Kopš 1992. gada Fransete stāsta stāstus, darot to franču valodā ar iestarpinājumiem korsikāņu mēlē. Viņas uzstāšanās ir radīšana uz vietas, vērsta uz mākslas formu apvienošanu – mūzikā, dejā un attēlos, ko vieno „poētiskais pavediens”. Rīgā Fransetes Orsoni uzstāšanās notiks Dzejas dienu ietvaros.

Future Shorts
Future Shorts ir pasaulē plašākais īsfilmu tīkls, kas Latvijā darbojas jau kopš 2006. gada un piedāvā auditorijai citādu kino pieredzi. Šobrīd Future Shorts organizē jaunas īsfilmu programmas ik pārmēnešus un demonstrē tās deviņās dažādās norises vietās galvaspilsētā un reģionos, no Spīķeriem Rīgā līdz Nepabeigtajam debesskrāpim Valmierā. Baltajā naktī Future Shorts atklās jauno oktobra/novembra īsfilmu programmu. Šoreiz fokusā ASV kino, tostarp 1994. gada Oskara balvas laureāte, filma „Schwarzfahrer” (rež. Pepe Danquart), neomulīgi suģestējošais „Pencil Face” (rež. Christian Simmons) un Sandensā pabijušais „The Archive” (rež. Sean Dunne). Stāsti par kultūru dažādību, par svešo un tuvo, par dzīves reālijām un paralēlajām pasaulēm.


kim?