Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa

kim? Maskavas 12/1

Izstāde ir feministiska retrospekcija par arhitektūru un arhitektūras kritiku Padomju Latvijā 20. gadsimta 50. – 60.gados.

Brīvdabas koncertzāle un izstāžu zāle Jelgavā. Projekts – Marta Staņa, 1968. Vizualizācija – "MARK arhitekti", 2010.

Izstāde sniegs ieskatu latviešu arhitektes Martas Staņas (1913 – 1972) veikumā, īpaši akcentējot eksperimentālus projektus un konkursu darbus no Latvijas Arhitektūras muzeja krājuma. Dailes teātra ēka ir nozīmīgākais Staņas darbs, kura pabeigšanu 1976. gadā arhitekte nepiedzīvoja. Lai arī projektēšanas un būvniecības procesā teātris mainījās, ir saglabājusies galvenā ideja par funkcionāli nodalītajiem apjomiem un plašo, stikloto vestibilu skatītājiem ēkas otrajā stāvā. Tā ir emocionāli iedarbīga ēka Rīgas centrā, ko 90 gadu jubilejas notikumi šogad atdzīvinās tā, kā arhitekte bija iecerējusi, zīmējot svētku tērpos ģērbtus cilvēkus stiklotajā foajē – gaišu, mirdzošu notikumu pilsētas vakara dzīvē. Izstāde pievērsīsies arī feminisma jautājumiem un arhitektūras kritikai padomju Latvijā 20. gadsimta 50. – 60.gados.

Izstādes kuratore arhitekte Ieva Zībārte ekspozīciju veidojusi kopā ar arhitektu Mārtiņu Pīlēnu un grafikas dizaineru Edgaru Zvirgzdiņu, radot sinerģisku satura, telpas un vizuālās komunikācijas pieredzi, kas pārvērtīs ierasto kim? vidi. Ar vizuāli verbālu kritiku par nozīmīgiem Martas Staņas darbiem izstādē piedalās arī arhitektu biroji "MARK arhitekti", "MADE arhitekti", "Jaunromāns un Ābele" un "NRJA" Konteksta stiprināšanai tiks demonstrēti aizraujoši sižeti no 60. gadu dokumentālajām filmām un kinožurnāliem par tā laika arhitektūru un dizainu Latvijā.

Izstādi pavada plaša sarīkojumu programma.

Preses skate 4. novembrī plkst. 17.00 kim? / FK galerijā  Rīgā, Spīķeros, Maskavas ielā 12/1

Atklāšana 4. novembrī plkst. 19.00


Kuratore Ieva Zībārte, Arhitektūras veicināšanas fonds
Ekspozīcijas arhitekts Mārtiņš Pīlēns, 1PLUS1 studija
Grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, lab289.com

Rīkotājs: Dailes teātris, Arhitektūras veicināšanas fonds
Partneri: Latvijas Arhitektūras muzejs, kim?, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Lukabuka, 20.gadsimts, Saulkrastu novada dome, Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks
Finansētāji: Rīgas dome, VKKF, Dailes teātris, Arhitektūras veicināšanas fonds
Atbalstītāji: Dendrolight Latvija, Krāsu serviss, Samsung, Britu padome, Dānijas Kultūras institūts, Dānijas vēstniecība, R.D.Šmita arhitektu grupa, GroGlass, Mēbeļu serviss, Neiburgs


kim?