aug_spēja

kim? Maskavas iela 12/1

No 2011. gada 2. aprīļa līdz 8. maijam kim? / RIXC galerijā notiks starptautiska starpdisciplinārās mākslas izstāde “aug_spēja”.


Ēriks Šedīns. "Super ēdiens". 2010

Izstādē “aug_spēja” dabas un tehnoloģiju savstarpējās attiecības tiek aplūkotas ilgtspējīgas sabiedrības attīstības kontekstā. Mākslinieki aktualizē planētas ekoloģijas un enerģijas jautājumus, risinot tos no “pārtika kā enerģijas avots” perspektīvas.

Izstādē būs aplūkojamas trīs instalācijas. Viena no tām ir zviedru mākslinieka Ērika Šedīna (Erik Sjödin) darbs “Super ēdiens” (Super Meal), kura uzmanības centrā ir azolla – viens no pasaules visātraudzīgākajiem ūdensaugiem. Azolla ir arī ēdams un uzturvielām bagāts augs. Projektā mākslinieks iepazīstina ar idejām par nākotnes pārtikas ražošanu un eksperimentiem, ko veicis sadarbībā ar lauksaimniekiem, pavāriem un zinātniekiem.

Latviešu mākslinieki un kultūras pētnieki Signe Pucena, Uģis Pucens, Ieva Vītola (Starpnozaru mākslas grupas SERDE) un Aigars Lielbārdis (LU LFMI LFK, LU HZS) izstādē piedalās ar darbu “Tautas aptieka”, kas ir mākslinieciska interpretācija par istabas un savvaļas augu izmantošanu uzturā un tautas medicīnā. Mākslinieki iepazīstina ar augu vācēju kultūras tradīcijām mūsdienās un aicina dabas veltes un mūsu zināšanas par tām pārvērst lietderīgā enerģijas ieguvē – un arī savu balkonu vai palodzi uzskatīt par dārzu vai aptieku.

Mākslinieki Raitis Šmits, Rasa Šmite un Mārtiņš Ratniks izstādījuši RIXC jaunāko projektu “Runā ar mani” (Garā pupa 2011). Mūsdienās zinātnieki ir veikuši eksperimentus, lai pārbaudītu seno pieņēmumu, ka augi, ar kuriem runā, aug labāk. RIXC ir izveidojis tiešsaistes interfeisu, ar kura palīdzību var runāt ar augiem caur internetu. Projekts savā ziņā ir turpinājums pagājušajā gadā RIXC un LJTI organizētajai sociālās mākslas kampaņai “Garā pupa”, kurā dominēja ideja “audzējiet paši savus dārzeņus!”. Taču šogad RIXC aicina piedalīties kopīgajā eksperimentā – “runāties” ar augiem, lai tādā veidā palīdzētu “garajām pupām” augt atrāk, labāk un vēl garākām.
Runā ar augiem ŠEIT.

No vienas puses, izstāde parāda mākslinieku interesi un rūpes par planētas nākotni, spēju aktualizēt enerģijas krīzes un ilgtspējīgas nākotnes jautājumus un risināt tos no “pārtika kā enerģija” perspektīves. No otras puses, šī izstāde iezīmē aktuālu tendenci – mākslinieku vēlmi strādāt starpdisciplināri: mākslu kombinēt ar zinātni, tehnoloģijas – ar dabu, sociālas akcijas – ar urbāno dārzkopību, pārtikas ražošanu – ar atvērtām informācijas sistēmām, kultūras tradīcijas ar alternatīvās enerģijas meklējumiem.

Mākslinieki, kas piedalās šajā izstādē, ir arī nesen izveidotā Baltijas-Ziemeļvalstu starpdisciplinārās sadarbības tīkla “Renewable” (Mākslas un atjaunojamās enerģijas tīkls) dibinātāji un aktīvi dalībnieki. Šajā tīklā apvienojas tie mākslinieki, kam interesē alternatīvi un radoši ilgtspējības risinājumi, un kas uzskata, ka ilgtspējīgas pasaules nākotnes scenārijs var izdoties vienīgi tad, kad cilvēki kļūst atvērtāki jaunām idejām un jaunām sadarbībām.

Izstādi organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC Baltijas-Ziemeļvalstu sadarbības projekta “Māksla kā pētniecība: Enerģija” ietvaros ar Nordic Culture Point atbalstu. Izstādi līdzfinansē Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Izstādes kuratori: Rasa Šmite un Raitis Šmits
Izstādes scenogrāfija: Rūdolfs Bekičs
Producenti: RIXC – Raitis Šmits, Daina Siliņa, Agnese Baranova

Ieeja izstādē bez maksas.


kim?