Mimī dienasgrāmata

kim? Spīķeri, Maskavas iela 12/1

"Mimī dienasgrāmata" sākas ar 1944. gada 4. oktobri, kad Latvijai tuvojās komunisti un Tamāras Zibners vecvecāki, Mimī un Pipī, kopā ar jaundzimušo dēlu, Tamāras tēvu, pameta savas dzimtās mājas Saldū, lai kā bēgļi pavadītu piecus gadus kara izpostītajā Vācijā, līdz beidzot pārceltos uz dzīvi ASV.


Tamāra Zibners. Fragmets no “Mimī dienasgrāmatas” lappusēm. Kolāža. 2008

Pēdējos piecus gadus mazmeita ir veltījusi uzmanīgai stāsta par trimdu un imigrāciju rekonstrukcijai, kas izstādē tiek parādīta fotogrāfijās un kolāžās, ko papildina Mimī sarakstītās dienasgrāmatas (1943.-1971.g.) fragmenti.

Pētot ģimenes vēsturi, autore distancējas no konkrētības un pievēršas fikcijas un mīta par zaudēto latvisko identitāti risināšanai, kas, apejot ciniskos vispārinājumus par neatņemamo neesošo, ir nemainīga aktualitāte turpat visām Otrā Pasaules kara pieredzi ieguvušām Eiropas valstu ģimenēm.

“Mimī dienasgrāmata” ir komplicēts fotogrāfisks materiāls, kas ir veidots pārklājoties un savstarpēji mijiedarbojoties vairākiem attēlu un tekstu slāņiem. Izstādē ietvertie arhīva dokumenti un Latvijā tapušās fotogrāfijas, ko autore uzņēmusi vairākkārtējos ceļojumos, izsauc savdabīgu pagātnes un tagadnes saspēles ilūziju.

Atsevišķi skatīta, pavisam konkrētā šodiena ir saraustīta tās fiziskās un mentālās migrācijas izpausmēs un tieši tam, kārtējo reizi ierodoties Rīgā, vedinās pievērsties Tamāra Zibners.

Izstādē aicināti piedalīties arī apmeklētāji, īpašā kastē ieliekot kādu fotogrāfiju, piedzīvotu vai iedomātu stāstu par izdzīvošanu ārpus un bez Latvijas.

Projekts ir ticis izvēlēts fotogrāmatai (izdevējs Thames & Hudson) un atspoguļots izstādē “reGeneration2: Rītdienas fotogrāfi šodien” (reGeneration 2: Tomorrow's Photographers Today, Musée de l'Elysée, Lozanna, Šveice, 2010. g.), tam sekojušas izstādes galerijās vairākās pilsētās Ķīnā, Majami, Ņujorkā u.c.  Izstāde kim? ir pirmā reize, kad sēriju var aplūkot pilnībā.

Tamāra Zibners (Tamara Lynne Zibners, 1982) ir dzimusi Kalifornijā, Sakramento priekšpilsētā. Māksliniece galvenokārt strādā fotogrāfijas jomā, taču papildus nodarbojas arī ar zīmēšanu, video mākslu un mūziku. Zibners ir absolvējusi Kalifornijas universitāti, iegūstot bakalaura grādu tēlotājmākslā, un šobrīd studē maģistrantūras programmā Ņūmeksikas universitātē Albakerkē, ASV. Māksliniece izstādēs piedalās kopš 2004. gada, tostarp 2007. gadā viņa ir realizējusi fotoizstādi “Andrejsalas portrets” (Andrejsalā, Latvijā), kā arī ir piedalījusies vairākās grupu izstādēs.

Arnis Balčus, Zane Onckule

Izstādi organizē biedrība “KultKom” sadarbībā ar kim? laikmetīgās mākslas centru.

Izstādes norises laiks: 13. augusts - 18. septembris

Atbalsta: Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, ASV vēstniecība Latvijā, Phyllis Muth Scholarship for Fine Arts, žurnāls FK, ¼ Satori, Radio Naba, TVNET, Valmiermuižas alus, Restaurant Kitchen


kim?