Purvīša balvas nominanti

kim? 

Izvērtējot 2009. gada trešā ceturkšņa (jūlijs – septembris) notikumus Latvijas vizuālajā mākslā, Purvīša balvas ekspertu darba grupa ir nominējusi septiņus māksliniekus fināla atlasei, kas notiks 2010. gada beigās. Divu nominēto mākslinieku darbi bija apskatāmas kim? galerijās - Mārtiņa Ratnika izstāde "Zeme" VKN galerijā un Ģirta Korpa interaktīvā videoinstalācija "Untitled” RIXC galerijā.


Mārtiņa Ratnika izstāde "Zeme" VKN galerijā. Foto: Mārtiņš Ratniks

Raksturojot Mārtiņa Ratnika izstādi "Zeme", kas bija apskatāma kim? tematiskā cikla "Blogs” ietvaros no 12. septembra līdz 2. oktobrim, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors Jānis Taurens, raksta: "Ratnika darba vizuālais materiāls liek atcerēties Stenlija Kubrika "Kosmisko odiseju 2001" (1968) vai kadrus no Andreja Tarkovska filmas "Solaris" (1972). Ratnika darba koncepcijai var pietuvoties, domājot par neierastas ģeometriskas formas video projekciju izmantojumu – tas mūs vedina iejusties kāda savāda lidaparāta kabīnē. Cita atsauce – uz kino bieži redzēto ceļa neierobežoto plašumu – tādējādi pārvēršas kosmiskā lidojuma vizuālajos tēlos. Šajā brīdī kritiskam skatītājam vajadzētu saprast, ka esam pārgājuši mūsu priekšstatu sfērā, un ka šeit darbojas nevis attēla un attēlotā objektīva saistība, bet gan attēls, ko veido kāds jaudīgs procesors – mūsu galva".

Ģirta Korpa interaktīvā videoinstalācija "Untitled" bija apskatāma no 24. jūlija līdz 6. septembrim izstādes „Ieskats krājumā I” ietvaros. Šajā izstādē pirmo reizi bija apskatāmi daži no Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā esošajiem darbiem. "Ģirta Korpa interaktīvā videoinstalācija, kuras vadības interfeiss radies videospēļu ietekmē un tādēļ ir īpašā veidā uzrunājošs jaunākās paaudzes skatītājiem, manuprāt, veiksmīgi piedāvā ļoti dziļu un poētisku saturu. Saglabājot māksliniecisku nosacītības pakāpi, autors dod iespēju skatītājam manipulēt ar meitenes (darba galvenais tēls) sapņu pasauli. Dažādu attēlu un skaņu sekvences kā uzplaiksnījumi no pieredzētā vai pārdzīvotā klājas virsū cits citam un kopā veido gan nosacītu stāstu, gan, varētu teikt - drīzāk sajūtu. Manuprāt, šis ir viens no veiksmīgākajiem autora darbiem," tā par Korpa darbu raksta Raitis Šmits, Jauno mediju kulturas centra RIXC dibinātājs.


kim?