Purvītis, Podnieks un Džeriņa

kim? 

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa ir izvērtējusi 2010. gada pirmā ceturkšņa (janvāris – marts) notikumus Latvijas vizuālajā mākslā un nominējusi Purvīša balvas fināla atlasei, kas notiks 2010.gada beigās, četrus māksliniekus: Kasparu Podnieku, Daci Džeriņu, Andu Lāci un Edvardu Grūbi.

Kaspars Podnieks balvai ir izvirzīts par personālizstādi „Neparasta vieta”, kas no 15. janvāra līdz 7. februārim bija apskatāma kim? / VKN galerijā. „Pārliecinošs darbs par identitāti, par piederību un piederēšanu, par „savu vietu” pasaulē: melnbaltajās fotogrāfijās un videodarbos mākslinieka tēls apliecina savu klātbūtni, savu esamību tieši šeit un nekur citur, savu iederēšanos un piederību konkrētajai vietai. „Lauki” – lai kādas konotācijas arī neradītu šis apzīmējums, šajā darbā nav līdzjūtību izraisošās bēdu ielejas, kādu to jau esam ieraduši skatīt mākslā. Drīzāk – jauna tipa lepnums,” darba nozīmību raksturo Alise Tīfentāle, mākslas kritiķe, žurnāla Foto Kvartāls galvenā redaktore.


Skats no Kaspara Podnieka izstādes "Neparasta vieta". Foto: Kaspars Podnieks.

„Podnieks ir savas vietas iedvesmots. Lielākā daļa autora darbu saistīti ar viņa dzimto vietu – Drustiem, ar lauku vidi un vērtībām tajā. Vienmēr ir pārliecinājusi Kaspara spēja mūsdienīgā mākslas valodā runāt par ļoti vienkāršām un pamatīgām patiesībām, par dabu un būšanu tajā. Izstādē „Neparasta vieta” bija skatāmas vairākas fotogrāfijas un video, kur redzams pats mākslinieks vienkārši stāvam gaisā, levitējam virs dažādām vietām dzimto māju apkaimē. Savā lakonismā darbs izraisa pārdomas par esību, par būšanu vietā un nākšanu no vietas. Autoram ir izdevies puspateikt domu, atstājot skatītājam telpu iztēlei. Humors un nopietnība, it kā elegants triks ar konstrukciju, uz kuras balansē Podnieks, tik daudz ko izsaka par cilvēka pūlēm un progresu. Manuprāt, šis ir viens no veiksmīgākajiem mākslinieka projektiem,” papildina Raitis Šmits, mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas docents, Jauno mediju kultūras centra RIXC.

Savukārt Dace Džeriņa ir izvirzīta par izstādi „Dārgumu telpa”, kas kim? / VKN galerijā bija apskatāma pagājušās programmas ietvaros, t.i., no 20. marta līdz 11. aprīlim.


Publicitātes foto no Daces Džeriņas izstādes "Dārgumu telpa".

„Daces Džeriņas izstādē „Dārgumu telpa” eksponētie trīs mākslas darbi vienotā ekspozīcijā izceļ lietu nozīmi un to īpašās faktūras, akcentējot telpu kā dimensiju, kur noris cilvēka un priekšmetu kopīgā būšana. Videodarbs „Laimīgā zeme” ir stāsts (bez vārdiem) par jaunu sievieti, kas pamestā lauku mājā izmēž, izmazgā, saved kārtībā, pilnībā izmaina vienu istabu, lai varētu tajā dzīvot. Lēna, pamatīga, neatlaidīga, jēgpilna darbība piepilda filmas domtelpu. Piedrazotā teritorija pārvēršas harmoniskā holandiešu klusajā dabā. Filmas vērtība ir tās reālismā, skaidrā vēstījumā un bez skaļiem manifestiem panāktajā sajūtā – sakārtoties ārēji un iekšēji,“ izvēli pamato Elita Ansone, mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 20.gs. 2.puses – 21.gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas Arsenāls vadītāja.


kim?