Zane Bērziņa nominēta Purvīša balvai

kim? 

Par izstādēm, kas notikušas 2010. gada 2. ceturksnī Purvīša balvas fināla atlasei 2010. gada beigās nominēti četri mākslinieki, kuru vidū ir arī Zane Bērziņa, kura nominēta par darbu, kas vasaras sākumā bija apskatāms kim?. Darbs „E-statiskās ēnas”, kas tapis māksliniecei sadarbojoties ar arhitektu Džeksonu Tanu (Jackson Tan, UK) un starptautisku pētnieku grupu, no 15. līdz 20. jūnijam bija apskatāms izstādes „Transbiotics” ietvaros.


Zane Bērziņa pie darba „E-statiskās ēnas”. Foto: Didzis Grodzs

„Darbs „E-statiskās ēnas” ir eksperimentāls divu autoru – Zanes Bērziņas un Džeksona Tana sadarbības projekts, kurš interaktīvā veidā vizualizē apmeklētāju elektrostatisko lauku. Abi autori, pētot statiskās strāvas izlādes fenomenu, ir radījuši interaktīvu skulpturālu darbu, kur, skatītājam mijiedarbojoties, tā elektrostatiskais lauks rada dinamisku audio vizuālu pieredzējumu. Audums, kurā ieausts sudraba diegs un iestrādāti tranzistori un gaismas diodes, reaģē uz apmeklētāju uzlādētajām plaukstām un, izdziestot gaismas diodēm, rada šķietamas ēnas, tādā veidā parādot neredzamo, bet klātesošo elektrostatisko lauku. Pārlaižot savu roku pār objekta serpentīna līklocī izvīto formu un kā uz burvju mājienu nodzēšot audumā spīdošo punktojumu, tu apjaut, ka piedalies radīšanas procesā. Objekta estētika izaugusi no tehnoloģiska risinājuma, un pāraug emocionālā un intelektuālā piedzīvojumā,” stāsta eksperte no Purvīša balvas darba grupas, mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 20.gs. 2.puses – 21.gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas „Arsenāls” vadītāja Elita Ansone.

Līdz ar to Zane Bērziņa pievienojas tiem māksliniekiem, kuri ir nominēti Purvīša balvai par kim? galerijās izstādītiem darbiem – Mārtiņam Ratnikam, Ģirtam Korpam, Kasparam Podniekam un Dacei Džeriņai.


kim?