Kaspars Podnieks Bjalistokā un kim? dalība izstādē South London Gallery

kim? 

Rudens sezonā kim? laikmetīgās mākslas centrs piedāvā iepazīt mākslas norises arī ārpus savu Rīgas māju sienām. No 15. oktobra Polijas pilsētā Bjalistokā notiks izstāde “Dzīve mežā”, kurā, līdz ar citu autoru darbiem, būs skatāma mākslinieka Kaspara Podnieka fotogrāfiju sērija “Neparasta vieta”. Savukārt turpinot un paplašinot sadarbību ar Ņujorkā bāzēto neatkarīgo kuratoru apvienību ICI, kim? ar aicinātiem latviešu māksliniekiem oktobrī un novembrī piedalīsies izstādes “FAX” veidošanā South London Gallery, Londonā.

Jo īpaši nelielās valstīs, spilgtākie mākslas un kultūras notikumi allaž saistās ar metropolēm. Tajās ir vislabākās un redzamākās mācību iestādes, iespaidīgs muzeju, mākslas institūciju un galeriju klāsts, mākslas patērētāji un pircēji, neskaitāmas brīvā laika pavadīšanas iespējas “kulturālā” vidē ar bagātīgu kultūrvēsturisko kontekstu un, protams, iespēja rast atsaucību savām idejām kāda domu biedru kluba ietvaros. Jau pēc noklusējuma ir skaidrs, ka, ja vēlies tapt pamanīts un gūt panākumus, ir jādodas uz galvaspilsētu. Raelas Artelas (Rael Artel) veidotās starptautiskās izstādes “Dzīve mežā” (Life in the Forest) nosaukums varētu būt bijis arī “Māksla mežā” vai “Mākslinieks mežā”. Pārsvaru pār lauku motīvu atspoguļojumu mākslā gūst pats mākslinieks, kurš dzīvo un strādā vietā, kas no galvaspilsētas skatu punkta tiek vērtēta kā perifērija, tātad arī zināma kultūrģeogrāfiska izolācija, proti - lauku ciemats vai mazpilsēta. Kuratores interese saistās tieši ar bijušā Austrumu bloka valstu, tostarp Latvijas, mākslinieku daiļradi, taču papildus diskusiju rosināšanai un semantiskā lauka paplašināšanai Artela nereti piesaista autorus, kas ir papildinājuši savu pieredzi mācoties, dzīvojot un strādājot ārpus savu valstu robežām. Sadarbībā ar kim? Latvijas perifēriju, Drustus, ar savu plašu atzinību guvušo levitācijas foto dokumentācijas sēriju “Neparasta vieta” izstādē Bjalistokā pārstāvēs mākslinieks Kaspars Podnieks.


"Neparastas vietas" tapšanas aizkulises

“Dzīve mežā” ir trešā izstāde Raelas Artelas veidotajā projektu sērijā “Tava perifērija ir mans centrs” (Your Pheriphery Is My Center); Bjalistokā tā būs skatāma līdz 20. novembrim.  Nepametot galvaspilsētu, līdz 30. oktobrim kim? vēl var pagūt apskatīt kuratores otro veikumu minētā notikumu cikla ietvaros – izstādi “Pēc sociālistu statujām”. (Vairāk par izstādi "Dzīve mežā" un tās dalībniekiem var lasīt ŠEIT.)

----------
Turpinot rudens sesiju, kim? ar uzrunātu mākslinieku piedalīšanos veido savu pienesumu starptautiskai ceļojošai izstādei, kas ir veltīta katrā birojā esošam, taču turpat jau aizmirstam mākslinieciskās komunikācijas sakaru līdzeklim - faksa aparātam. Ceļojošo un nemitīgā attīstībā esošo izstādi “FAX” neatkarīgo kuratoru apvienība ICI (Independent Curators International) veido sadarbībā ar Ņujorkas zīmējumu centru (Drawing Center, NY). No 21. septembra līdz 27. novembrim izstāde norisinās un ar jauniem darbiem apaug South London Gallery, Londonā. (Vairāk ziņu par notikumu ŠEIT.)kim? dalībai izstādē ir aicinājis piedalīties māksliniekus un teorētiķus, kuru darbība un interešu virzieni ir saistīti ar zīmējumu, tekstu vai atsevišķos gadījumos - vairāk komunikatīvām darbībām. Savus darbus uz South London Gallery “faksēs” mākslinieki Arturs Bērziņš, Leonards Laganovskis, Anta un Dita Pences, Evelīna Deičmane, Edgars Gluhovs, Inga Meldere, Romans Korovins, Paulis Liepa, Kristīne Alksne, dzejnieks Arturs Punte un teorētiķi Jānis Borgs, Jānis Taurens, Iliana Veinberga un Ainārs Kamoliņš.

“FAX” idejas pamatā ir kuratora Jao Ribasa (João Ribas) iniciatīva vedināt no jauna pievērsties savā ziņā “noputējušajam” faksa aparātam, sūtot uz galerijas telpu savus zīmējumus, tekstus, atsevišķus darbus vai arī darbu sērijas. Sākotnējais izstādes komplekts, 100 mākslinieku, arhitektu, dizaineru, zinātnieku un režisoru veidotie darbi, katrā “FAX” eksponēšanas vietā, visu tās laiku, tiek papildināts ar jauniem faksiem.

kim? un ICI pirmais sadarbības projekts bija leģendārajam šveiciešu kuratoram Haraldam Zēmanam (Harald Szeemann) veltītā izstāde “Haralds Zēmans: Dokumenta 5”, kas bija skatāma 2011. gada sākumā.


kim?