No 22. novembra restorānā Kitchen Valda Āboliņa mailart paraugs

kim? 

Sērijas "Kafejnīcas lieta" ietvaros līdzās Maijas Tabakas gleznai "Valda Āboliņa portrets" uz divām nedēļām (22. novembris – 6. decembris) restorānā Kitchen izstādām Valda Āboliņa mailart paraugu –  brālim Kārlim Āboliņam 1977. gadā sūtīto dzimšanas dienas apsveikumu. Tas ir kā ilustrācija Valda Āboliņa urdoši "nerātnajiem" aicinājumiem diskutēt (katram) ar sava laika garu.  No kim? 26. septembra ziņas vēstkopām: Valdis Āboliņš (dzimis Liepājā 1939. gada 14. aprīlī, miris Rietumberlīnē 1984. gada 14. februārī), cita starpā arī pārliecināts marksists.

Tam sekoja e-pastu sarakste, kas šeit, vaļīgi, taču apdomīgi interpretējot, citēta atsevišķu izvilkumu formā.

K.Ā. e-pastā A.M.: Tas ir pilnīgs blefs, ka mans brālis būtu pārliecināts marksists. Pareizi ir, ka mēs tolaik visvairāk bijām iedziļinājušies marksismā.

J.B. e-pastā Z.O.: Un kur radies tas marksists? Vai tik ne no manis? Tas patiesi – no marksisma pozīcijām viņš mani ne reizi kapitālisma mīlēšanā krietni atvēsināja.

K.Ā. e-pastā Z.O.: Šī retorika "in contradictu" ir slavena jau kopš Romas laikiem. To lietoja kā Cēzars, tā Tacits un citi. Vienkāršākā veidā tas būtu šādi: es kā pārliecināts atturībnieks tagad pasūtīšu vēl 100 gr vodkas vai arī – es kā pārliecināts antikrists rīt iešu pie dievgalda, saņemšu svēto vakarēdienu un nožēlošu grēkus. Valda runāšana par pārliecinātu marksismu jau nebija nekas cits kā uzaicinājums novērtēt viņa darbu un rīcību.
 
J.B. e-pastā Z.O.: Bija reiz tāda anekdote – "Lielajā Padomju Enciklopēdijā iedrukāja senu krievu tautas parunu: "Nelūgts viesis – sliktāks par tatāru". Padomju tatāri uz to reaģēja ar lielu sašutumu, norādot uz parunas pret "tautu draudzību" vērsto būtību. Enciklopēdijas redakcijai tika pieprasīts veikt attiecīgus labojumus. Redkolēģija atzina tatāru biedru prasību par taisnīgu. Un atkārtotajā enciklopēdijas laidienā parādījās jauna parunas versija: "Nelūgts viesis – labāks par tatāru." Tā arī es esmu gatavs atzīt Valdi Āboliņu par "nepārliecinātu marksistu".

Maijas Tabakas glezna restorānā Kitchen ir apskatāma līdz 3. decembrim!

Paldies: Kārlis Āboliņš, Jānis Borgs, Jānis Jenzis, Andris Mellakauls, Latvijas Mākslinieku savienība, GroGlass, RBS Skals, restorāns Kitchen


kim?