Pārdomas, atzīmējot kim? trīsgadi/ "Darbība notiek mākslas galerijā: Kas ir, kas ir.."

kim? 


Dizains Raquel Pinto

Modernisms kā jaunais mākslas laikmets noteica to, ka skatītājs kopā ar radītāju būtiski iespaido mākslas darba - fakta eksistenci. No šī brīža darbs ir nozīmju dažādība, kaut kas tāds, kas iepriekš neeksistēja pat, ja to bija kavējis vien neesošs formulējums.

Otrādi apgriezts keramikas pisuārs, parakstīts ar vārdu "R.Mutt", tika radīts jautājuma "Kas ir māksla?" izvirzīšanai. Un viss sekojošais nav tikai vēsture, jo šī pirmskara debate par mākslu ir nemainīgi klātesošs priekšpēdējais jautājums ("pēdējos tā nerisina"), kam piemīt tendence nenoskaidroties.

Atkal pisuārs jeb kā Jānis Taurens gaidāmās Indriķa Ģelža personālizstādes publikācijas vērīgā komentārā, kas tapis noskatoties izrādi "Voiceks" Latvijas Nacionālajā teātrī, secina, ka tie, kā "norāde uz laikmetīgo mākslu", apstiprina zināmu "tradīcijas atražošanu" un pieviļ cerībās par "labāku orientēšanos mākslā". Un tā nav lasīšana starp rindām vai tendenciozi pabojāta lietu būtība. Rādās, ka darbības pret kopējo ienaidnieku nav iespējamas, kamēr par to, kas tas ir, vēl ir jāvienojas.

kim? nav sens, bet tam raksturīgā spītīgā centība un novērotāja dotības ļauj aktīvi domāt par darāmo, kā arī paredzēt un virzīt auditorijas noskaņojumu. Ir svarīgi no vienas epizodes pareizi nonākt pie nākošās; ir svarīgi, lai skatītājs un vide kopumā jūtas uzrunāta. Brīdī, kad varētu nodomāt - nez vai - saprotam, ka pieeja jākoriģē, lai caur to mērķis un metodes turpinātu viens otru "iesildīt" nu jau citā izpildījumā.

Šo trīs gadu darbības laikā (pēc vairāk kā 80 dažāda profila un mērogu izstādēm, 332 pasākumiem un vismaz 70 300 apmeklētājiem) ir nostiprinājusies interese iztaujāt savu – institūcijas lomu specifiskās Rīgas-kā-Latvijas kultūrvidē.

kim? ir noteikta veida "baltā kuba" iemiesojums, kurā tiek uzturēta un publikai darīta pieejama versija par laikmetīgo mākslu. Citiem vārdiem, tā ir šodienas sajušana.

Zane Onckule
kim?

 

Atzīmējot publiskās darbības trīsgadi, nedēļas garumā piedāvājam izvērstu pasākumu programmu: no 15. maija cikla Kafejnīcas lieta ietvaros restorānā Kitchen apskatāma Jura Dimitera glezna – Dailes teātra lugas „Džons Neilands” priekškara mets – „Džons Neilands un biedri” (1982); 17. maijā aicinām uz jaunā izstāžu cikla atklāšanu (Ivara Drulles, Indriķa Ģelža un Andrē Sūzas (André Sousa) personālizstādes), vakara ietvaros DJ Alise Ģelze. Svinību nedēļa tiek noslēgta 19. maijā ar kultūras festivāla Muzeju nakts programmu, īpašais viesis – Dailes teātris.


Paldies par atbalstu:
LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Dailes teātris, “Dardedze Hologrāfija”, Antalis AS, RBSSKALS, Lux Express, LMC/LCCA, LMA, Kolonna, Valmiermuižas alus, restorāns Kitchen, VKN.


kim?