Kafejnīcas lieta ar Konrāda Ubāna „Jāņa Akuratera portretu” (1917); atvēršana 17.10 plkst. 18.00

kim? 

"Kafejnīcas lieta" bija kim? iniciēta aktivitāte abstraktu ideju savienojuma pētniecības nolūkos, pievēršoties atsevišķiem mākslas momentiem (autoriem, darbiem, notikumiem) Latvijas un ne tikai 20. un 21. gs. vēsturē, kas, šīs apskates procesa ietvaros un joprojām bez "lielo" teoriju klātbūtnes, strādā tālākai informatīvas nojēgsmes konstrukcijai. Notikumu sērija tika veidota sadarbībā ar restorānu Kitchen.


Rakstnieki, mākslinieki, strēlnieki..
ciklā Kafejnīcas lieta: Konrāda Ubāna „Jāņa Akuratera portrets” (1917).

Mīļā Mare un Laima! Teikšu īsi. Esmu uzņemts Strēlnieku pulkos, ierakstīts II latviešu Brigādes štābā.”, dzejnieks un rakstnieks Jānis Akuraters vēstulē sievai Maijai Annai un sešus gadus vecajai meitai Laimai, 1916. g. 16. novembrī.


Konrāds Ubāns „Jāņa Akuratera portrets” (1917). Foto – Edgars Jurjāns.

Kopā ar Jāni Akurateru vienā strēlnieku pulkā brīvprātīgi iestājās arī dzejnieki Kārlis Skalbe, Edvarts Virza, mākslinieki Voldemārs Tone, Konrāds Ubāns un Kārlis Johansons.

Tāpēc pilnīgi iespējams, ka Jāņa Akuratera 1917. gada portreti ir vienas vai vairāku kolektīvu pasēdēšanu rezultāts, kuru laikā iespēju iemūžināt rakstnieku strēlnieku formas tērpā izmantojis gan Voldemārs Tone, gan Konrāds Ubāns. Šiem portretiem, citējot mākslas vēsturnieku Eduardu Kļaviņu, „piemītošas visas galvenās jauno latviešu mākslinieku tolaik gleznoto portretu pamatpazīmes: pietiekami saasināts raksturojums, vairāk vai mazāk uzsverot modeļa fizisko struktūru, vides reducēšana līdz minimumam, apjomu veidojums, izmantojot galvenokārt neitrālus melnos un pelēkos toņus un gaismēnu kopā ar nosacītu, abstraktu formu modelējumu.”

Kafejnīcas lietas epizodē ar Konrāda Ubāna gleznoto „Jāņa Akuratera portretu” redzam arī „vietām ģeometriski noskaldītas plaknes, piešķirot mierīgi ar grām atu rokā pozējošā rakstnieka tēlam skarbumu. Melnie fona un okerīgie violetie sārtie miesas toņi bagātināti ar blāvi pelēcīgi zaļganu mundiera plakni, apliecinot K.Ubānu kā izsmalcinātu krāsu harmonizētāju.” Citēts no Kļaviņš, E. Latviešu portretu glezniecība 1850-1916. Rīga. Zinātne. 1996. – 205.-206.lpp


Jāņa Akuratera muzejs. Foto – Edgars Jurjāns.

Vienas gleznas izstādes atklāšanā, kas tapusi sadarbībā ar Jāņa Akuratera muzeju, 17. oktobrī plkst. 18.00 ar stāstījumu par Konrāda Ubāna gleznotiem portretiem uzstāsies mākslas vēsturnieks, LMA profesors, dr.hab.art. Eduards Kļaviņš, Jāņa Akuratera nepublicētās strēlnieku laika dienasgrāmatas fragmentus lasīs dzejnieks Māris Salējs.

Konrāda Ubāna gleznotais dzejnieka portrets apskatāms kim? pirmā stāvā esošā restorāna Kitchen telpās līdz š.g. 20. novembrim.

Lūgums pieteikt savu klātbūtni pasākumā, rakstot uz kim@kim.lv.

Paldies: Edgaram Jurjānam, Mairai Valterei.
Atbalsta: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Memoriālo muzeju apvienība, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Jāņa Akuratera muzejs, RBSSKALS, Antalis AS, Kolonna, restorāns Kitchen, Valmiermuižas alus, VKN.

Restorāna Kitchen darba laiks:
Pirmdiena – Ceturtdiena 11.00 – 23.00
Piektdiena, Sestdiena 11.00 – 02.00
Svētdiena – slēgts


kim?