One, Two & 1000 Pieces" (Darja Meļņikova & Armands Zelčs) izstādē "24 Spaces - A Cacophony", 4.05 - 18.08, Malmo Konsthall, Malme

kim? 

One, Two & 1000 Pieces
Darja Meļņikova, Armands Zelčs
kim? Laikmetīgās mākslas centra ekspozīcija izstādē 24 Spaces - A Cacophony

4. maijs - 18. augusts, 2013
Malme, Malmö Konsthall

Kafejnīcas lieta: One, Two & 1000 Pieces (The 1st of 1000)
Darja Meļņikova, Armands Zelčs

9. maijs - 24. jūnijs, 2013
restorāns Kitchen

Ar vārdu “kakofonija” var apzīmēt pretrunīgu skaņu sablīvējumu. To var atcelt, izkārtojot skaņas laikā – kā pretrunīgus apgalvojumus. Taču kakofonija zaudē pretrunīgumu, ja skaniskos elementus sinhronizē ar vizuālajiem.  

Publicitātes attēls: One, Two & 1000 Pieces

Armanda un Dašas jauno darbu atnāca apskatīt trīs draugi – Podnieks, Matemātiķis un Filozofs.

– Māla mīcīšana, protams, ir svēta lieta, – saka Podnieks, – bet kur šeit kāda nozīmīga forma? Golems nenoturējās uz savām māla kājām, jo tās nebija uz podnieka ripas darinātas. Tāds čiks vien arī šeit ir iznācis.
– Jebkas ir identisks pats sev; nekas nekad nav identisks nekam citam, izņemot pats sev, – saka Matemātiķis. – Turklāt, kā redzu, – viņš paņem no plaukta vienu māla veidojumu un pa apakšā esošo atvērumu, pieliecis galvu, ieskatās tajā, – visas šīs šķietami vienādās kopijas ir numurētas. Tas pat paviršam skatītājam atceļ jebkādu jautājumu par izstrādājumu identitāti.
– Process, nejaušība, mākslinieka nodoms, gala produkts, – pie sevis murmina Filozofs. Tad it kā citējot, – ...vārds, izrunājot to desmit reižu pēc kārtas, zaudē savu nozīmi un paliek par tukšu skaņu, tukšu skaņu... – To sakot, viņš paklaudzina ar rādītājpirksta kauliņu pa mālu un vēršas pie pārējiem. – Papagailis, kas atkārto kādu frāzi, tikpat maz saprot, ko saka, kā mākslinieks, atkārtojot šo formu. – Pēc brīža viņš klusākā balsī piebilst, – bet mēs varam iedomāties, ka papagailis saprot savas atkārtošanas bezjēdzību, un vai formas atkārtojuma formai tādējādi nevarētu rasties kāda jēga?
Es klausījos šajā sarunā un atcerējos greznu porcelāna servīzi, kas kādas Otara Joseliāni filmas gaitā pamazām pārvērtās lauskās. Gaisā virmoja melanholija, kas šķita jau ieprogrammēta dīvainajos māla priekšmetos un to neskaidrajā nākotnes liktenī.

Jānis Taurens "Identitāte, jēga un lauskas", pierakstīts Rīgā, 2013.g. aprīlī - maijā.

Izstādei 24 Spaces - A Cacophony („24 telpas – kakofonija”) Malmö Konsthall, kurā kim? piedalās kopā ar vēl 23 institūcijām no Skandināvijas un Baltijas, Darja Meļņikova un Armands Zelčs veido vietai piesaistītu instalāciju ar netulkojamu nosaukumu One, Two & 1000 pieces, un to papildina interneta vietne www.1000pieces.info, kas ir tieša darba sastāvdaļa un un sākusi funkcionēt vielaicīgi ar izstādes atklāšanu.

Armands Zelčs (1978) studējis Latvijas Mākslas akadēmijā, Vizuālās komunikācijas nodaļā un Berlīnes Mākslas universitātes (UdK) Vizuālās mākslas nodaļā. Mākslinieks strādā galvenokārt ar objektiem, un viņa interešu lokā ir cilvēka uztveres un spēju robežas. Kopš 2007. gada Zelčs piedalījies laikmetīgās mākslas izstādēs Latvijā un citur Eiropā, t.sk. grupas izstādēs Stiftung akku Emmen (Šveicē), Städtische Galerie Bremen (Vācijā), Maskavas Modernās mākslas muzejā (Krievijā) u.c. Personālizstādes: „Bēgšanas mēģinājums”, kim? (2009); „Nav tā, kurš ir. Tā vārds ir zināms”, kim? (2011).

Darja Meļņikova (1984) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Viņas personālizstāde „Jaucot līnijas, kārtojot kaudzes” bija apskatāma kim? 2011. gadā. Iepriekšējo sadarbības projektu vidū – „Jūra, kas jauns?”, Rauma Biennale Balticum 2010. Piedalījusies izstādēs kopš 2005. gada.

Jānis Taurens (1961) studējis arhitektūru Rīgas Tehniskajā universitātē (toreiz Rīgas Politehniskais institūts) un filosofiju Latvijas Universitātē, kur 2005. gadā ieguvis filozofijas doktora grādu. Raksta par filosofiju, laikmetīgo mākslu un arhitektūru.

Malmö Konsthall ir 2000 m2 liela, starptautiski orientēta laikmetīgās mākslas izstāžu zāle, kas ir slavena ar savu daudzfunkcionalitāti, telpas plašumu un brīnišķīgo gaismu. Izstāžu zāle, kas māksliniekiem nepārtraukti dod jaunus uzdevumus. Grāmatnīca. Restorāns.

Epizode Kafejnīcas lieta: One, Two & 1000 Pieces (The 1st of 1000) apskatāma restorāna Kitchen darba laikos vai iepriekš piesakoties, rakstot uz kim@kim.lv.

Atbalsta: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, LuxExpress, Dardedze Hologrāfija, Antalis, Valmiermuižas alus, restorāns Kitchen, VKN.

Malmö Konsthall
S:t Johannesgatan 7
SE-205 80 Malme
Zviedrija

Darba laiki
Katru dienu 11–17
Trešdienās 11–21


kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Adrese: Maskavas iela 12/1, Rīga, LV-1050, Latvija
E-pasts: kim@kim.lv
Tel.: +371 67223321 

 

Foto galerija


kim?