Noslēgusies Latvijas paviljona ekspozīcija "North by Northeast" 55. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē

kim? 

 

Ar ievērojamiem panākumiem noslēdzies Latvijas nacionālais paviljons 55. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē. Mākslinieku Kaspara Podnieka un Kriša Salmaņa veidotās ekspozīcijas „North by Northeast” („Ziemeļi-Ziemeļaustrumi”) apmeklētāju skaits sešu biennāles norises mēnešu laikā vienpadsmit reizes pārsniedzis plānotās prognozes - Latvijas paviljonu apskatījuši 222 620 apmeklētāji. Tāpat sasniegti citi vērienīgā un mākslinieciski augstvērtīgā projekta mērķi, to vidū: piesaistīt starptautiski pieredzējušus mākslas profesionāļus, veicināt sadarbības iespēju attīstību māksliniekiem, kuratoriem un institūcijai, vairot projekta Latvijas nacionālā paviljona atpazīstamību Latvijā un ārvalstīs, kā arī uzskatāmi prezentēt Latvijas nacionālo unikalitāti starptautiskai auditorijai.


North by Northeast”, 31.05. – 24.11.2013:
Mākslinieki – Kaspars Podnieks, Krišs Salmanis
Kuratores – Ena Bārlova (Anne Barlow), Kortnija Fina (Courtenay Finn), Alise Tīfentāle
Komisāres – Zane Čulkstēna, Zane Onckule
Organizē – kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Art in General (ASV)
www. northbynortheast.lv

Projekta komanda:
Projekta vadītāja – Laura Adamoviča
Koordinators Itālijā – Andris Brinkmanis
Komunikācijas vadītāja – Renāte Prancāne
Attīstības vadītāja – Līga Svempe
Baltijas-Ziemeļu mākslas skola – Laima Ruduša
Ekspozīcijas arhitekts – Austris Mailītis
Tehniskie asistenti – Andris Landaus, Simone Riccomi
Informatīvo materiālu dizains – „Twenty Fingers


Ekspozīcijas "North by Northeast" demontāža. 
No kreisās: Austris Mailītis, Krišs Salmanis, Andris Landaus, Kaspars Podnieks. Foto: Laura Adamoviča. 


Projekta komisāre Zane Čulkstēna uzsver, ka paviljona veiksmes pamatā ir: "Mākslinieku izvēle un to veidotais starptautiski uztveramais darbs, Latvijas paviljona atrašanās vieta, paviljona veidošanas process un komandas darbs, sadarbības partneru un atbalstītāju piesaistīšana kā arī Baltijas-Ziemeļu mākslas skolas izveide. Kā īpaša atzinība ir Laikmetīgās mākslas muzeja Starptautiskā ekspertu komisijas lēmums ekspozīcijas „North by Northeast” darbus iekļaut topošā muzeja kolekcijā."

Projekta komisāre Zane Onckule norāda, ka "Izstāde - ekspozīcija - Latvijas Paviljons „North by Northeast” ir veikusi pilnu ciklu, un stāsts par savas vietas iedvesmoto projektu ir spējis uzrunāt un iedvesmot nopietnu skaitu ieinteresētu un uzmanīgu skatītāju. Latvija joprojām ir maza valsts, un nacionālie paviljoni tiek nemainīgi izvaicāti - slavēti un kritizēti. Uz šī fona mūsu galvenais nolūks ir atgādinājums - esam pārliecinājušies un ir iespējamas situācijas, kurās zeme top caurspīdīga, zari var kļūt par saknēm, un debesis ir tepat tuvumā".

Latvijas paviljonu 55. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē organizēja kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Ņujorkas mākslas telpu „Art in General”. Ekspozīcijā „North by Northeast” („Ziemeļi – Ziemeļaustrumi”) tika izstādīti jauni, īpaši Venēcijas Arsenāla telpai veidoti darbi – Kaspara Podnieka lielformāta fotogrāfijas un video, kurās portretēti Drustu zemnieki uz savu saimniecību fona un Kriša Salmaņa instalācija – ritmiski svārstīgs koks. Atklājot mākslinieka attiecības ar reālo un vienmēr mainīgo cilvēku veidoto pasauli, tostarp iztēlotajām Eiropas robežām un centriem, ekspozīcijas ietvaros mākslinieki pievērsās identitātes, nenoteiktības un starpstāvokļu izgaismošanai.

Atskatoties uz aizvadīto periodu - Venēcijas biennāles norises laikā kim? Laikmetīgās mākslas centrs ir organizējis ekspozīciju papildinošus pasākumus – ievaošu izstādi „Art in General” telpās Ņujorkā 2013.gada martā, preses konferenci, plaši apmeklētu paviljona atklāšanas pasākumu Venēcijā, regulāri izsūtījis ziņas un preses relīzes, informējot par aktualitātēm saistībā ar Latvijas paviljonu Venēcijā gan Latvijas, gan starptautiska mēroga auditoriju.


Mēnesi pirms biennāles noslēguma „Birojnīcā” norisinājās publiska, ikvienam interesentam brīvi pieejama diskusija „Latvija Venēcijas mākslas biennālē. Vai sasniegumu turpinājums?” ar LR Kultūras ministrijas pārstāvju, Latvijas paviljonu organizatoru un mākslinieku, projekta atbalstītāju, partnerorganizāciju un kultūras profesionāļu līdzdalību.


Sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un Laikmetīgās mākslas centru Igaunijā (Center of Contemporary Art) kim? attīstījis jaunu projektu – Baltijas-Ziemeļu mākslas skola (Baltic-Nordic Art School). Pateicoties šim projektam, pirmo reizi Latvijas paviljonā visu biennāles norises laiku atradās jaunie mākslas profesionāļi, ar kuru klātbūtni tika nodrošināta ne vien regulāra komunikācija starp Rīgu un Venēciju, bet arī kompetenta biennāles apmeklētāju informēšana par Latvijas paviljona ekspozīciju, tās autoriem, kā arī citiem interesentu jautājumiem par Latvijas mākslas un kultūras vidi.
Venēcijas biennālei noslēdzoties, Latvijas paviljons turpina pastāvēt ar ekspozīcijas kataloga palīdzību, kuru iespējams iegādāties kim?, „Birojnīcā”, galerijā „Istaba” un „Lukabuka”. „North by Northeast” un 55. Starptautiskās Venēcijas mākslas biennāles katalogi ir pieejami apskatei kim? lasītavā.


Nolūkā ar ekspozīciju iepazīstinātu Latvijas sabiedrību, laikā no 21.marta līdz 27.aprīlim, Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 ietvaros, „North by Northeast” Rīgas versija būs apskatāma izstādē kim? Laikmetīgās mākslas centrā. Nākamā gada laikā iecerēts ekspozīciju izstādīt arī Latvijas reģionos.

 

          

Publicitātes attēls.

 

Mākslinieku biogrāfijas

Kaspars Podnieks (dz. 1980. g) piedalījies izstādēs kopš 1998. gada. Viņa darbu vidū ir gan fotomāksla un video, gan instalācijas un vides objekti. Nesenākās kopizstādes: „”Viensētas paaudze: attēls, atmiņa un fikcija Baltijā” („Generation of the Place: Image, Memory and Fictions in Baltics”, 2012) Kauņā, Lietuvā; „Preview Berlin” (2011) Berlīnē, Vācijā; „Dzīve mežā” („Life in the Forest”, 2011), Belostokā, Polijā. Personālizstādes: „Neparasta vieta” („Unusal Place”, 2010) un „Savienotie trauki” („Communicating Vessels”, 2011) kim? Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā, Latvijā. Kopš 2005. g. Kaspars Podnieks aktīvi līdzdarbojies sava dzimtā ciema – Drustu – sociālajā un politiskajā dzīvē – bijis Drustu pagasta padomes deputāts, Drustu pagasta padomes priekšsēdētāja vietnieks un Raunas novada domes deputāts (kopš 2010. g.).


Krišs Salmanis (dz. 1977. g.) strādā fotomākslā, video, instalāciju, animācijas un grafikas jomā un piedalījies starptautiskās izstādēs kopš 1996. g. Jaunākās personālizstādes: „Gaisma” („Light”, 2012) CAC Viļņā, Lietuvā; „Uzticēšanās trauslums” („The Fragility of Trust”, 2012) galerijā „Alma” Rīgā, Latvijā; „Var jau būt, ka Zeme riņķo ap Sauli, tomēr pasaule griežas ap mani” („The Earth may be spinning around the Sun, but the World is turning around me”, 2011) Raum linksrechts Hamburgā, Vācijā; „Kustīgā ainava” („Moving Landscape”, 2011) Mūsdienu mākslas galerijā Brēmenē, Vācijā. Kopš 2008. g. Krišs Salmanis regulāri raksta par procesiem mūsdienu mākslā vizuālo mākslu žurnālam „Studija" un citos preses izdevumos.

 


Organizatori

kim? Laikmetīgās mākslas centrs

kim? jeb ''kas ir māksla?'' Laikmetīgās mākslas centrs kopš 2009. gada atrodas 19. gadsimta spīķerī, enerģētiski uzlādētā Rīgas Centrāltirgus tuvumā. kim? darbības centrā ir aktīvs un sistemātisks darbs laikmetīgās mākslas procesu nepārtrauktības nodrošināšanā, to skaitā: izstāžu darbība, konferenču, lekciju, diskusiju un semināru programma, iespieddarbu veidošana un citu formātu un mērogu paralēlie pasākumi gan kim? telpās, gan ārpus tām. Kopš 2009.gada ir organizēti vairāk nekā 350 pasākumi, no tiem 76 latviešu un ārvalstu mākslinieku izstādes, veidotas sadarbojoties ar vieskuratoriem un citām institūcijām.


Art in General

Kopš dibināšanas 1981.gadā, Art in General ir kļuvusi par vienu no vadošajām Ņujorkas bezpeļņas iniciatīvām, kas atbalsta un rosina mūsdienu mākslas tapšanu, piedāvājot vidi, kurā mākslinieks var izstādīt nekonvencionālus mākslas darbus, kā arī veidot sarunu ar domubiedriem. Tā mainās un reaģē uz katra mākslinieka vajadzībām, lai pēc iespējas veiksmīgāk iepazīstinātu publiku ar mākslinieka veikumu. Šobrīd organizācijas darbības fokusā ir pašmāju un ārzemju mākslinieku darbu pasūtījumi, vietēja un starptautiska mēroga sadarbība ar citām bezpeļņas organizācijām un jaunas komunikācijas telpas veidošana ikgadēja starptautiska aktuālo nozares jautājumu simpozija What Now? ietvaros.

 

Paldies: Mūsdienu mākslas centram, Latvijas Nacionālais mākslas muzejam, Ojāram Pētersonam, Līgai Marcinkevičai, Rolandam Antoņevičam, Jānim Apsītim, Ventam Āboltiņam, Jurim Beržem, Astrai Bīriņai, Aijai Bley, Agrim Bukovskim, Kristapam Didžem, Armandam Grundulim, Ērikam Indriksonam, Guntim Liepkalnam, Kristapam Klausam, Tomasam Kotovičam, Krūžu ģimenei, Egitai Kurpniecei, Kurpnieku ģimenei, Lapiņu ģimenei, Leonardam Līpiņam, Antrai Rozei, Ivetai Rozentālei, Annai Salmanei, Jurim Salmanim, Jānim Straumēnam, Jurim Veinbergam, Ģirtam Vīksnem,

Art in General Venēcijas komitejai: Ilzei Jurkānei, Regīnai Deičmanei, Martin Weinstein un Teresa Liszka, Keith Recker un James Mohn, Katharine Kuharic un Bonnie Edwards, Robin Sapanski, Caroline un Scott Muller.

Latvijas paviljonu 55. starptautiskajā Venēcijas mākslas izstādē atbalstītājuši: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Alfor, DDB, Rīgas Brīvosta, Valmiermuižas alus, Ģimenes vīna darītava Abavas, Stoli, Rīgas balzāms, Pure Chocolate, Rīgas Piena kombināts, Latvijas Mākslas akadēmija, VKN, FineArtPrint.lv, Kuno, Delfi, Latvijas Televīzija, Kultūras Diena.

 

Saistītie ieraksti:

Diskusija "LATVIJA VENĒCIJAS MĀKSLAS BIENNĀLĒ. VAI SASNIEGUMU TURPINĀJUMS?" 23.oktobrī 16:30

North by Northeast: Latvijas paviljons 55. Starptautiskajā mākslas izstādē – Venēcijas biennālē

Venēcijas mākslas biennālē atklāta Latvijas paviljona ekspozīcija North by Northeast.

25. aprīlī Latvijas dalībai 55. Venēcijas mākslas biennālē veltīta preses konference

Venēcijas biennāles Latvijas paviljona ievadizstāde "North by Northeast" Ņujorkā / 5. - 30. marts, 2013 

Latvijas paviljons 55. starptautiskajā Venēcijas mākslas izstādē / North by Northeast 


 


kim?