"VIRSBŪVE" ("Hanging Above"). Kafejnīcas lieta trīs turpinājumos

kim? 

 

VIRSBŪVE (Hanging Above)
Kafejnīcas lieta trīs turpinājumos

Ieva Kraule, Darja Meļņikova, Evita Vasiļjeva

galerija Vita Kuben, Ūmeo


24. janvāris – 22. februāris, 2014 – Evita Vasiļjeva
28. februāris – 29. marts, 2014 – Ieva Kraule
4. aprīlis – 3. maijs, 2014 – Darja Meļņikova

kuratores: Zane Onckule un Maija Rudovska
organizē: kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar galeriju Vita Kuben, Ūmeo


Un kas notiktu, ja šo sienu nojauktu?


Kaut kur aiz reģipša plāksnēm atklātos slavenā padomju mākslinieka sienu gleznojums. Tajā atveidotās lauku daiļavas veikliem krāsu triepieniem darinātās acis būs redzējušas Rīgas naktsdzīves sulīgākās epizodes. Pazīstamais dzejnieks šeit, dēmonu vajāts, reiz saplēsis savu pirmo dzejoli sīkās driskās, kas kā pirmais sniegs sasnidzis pie viņa kājām. Kāds vienmēr cienījams politiķis te draudējis nogalināt sāncensi cīņā par efektīgās krodzinieces sirdi. Un tautā mīlētais mākslinieks še, savulaik klusi nolīdis stūrī un apkārtējās uzdzīves netraucēts, radījis skici šedevram, kas tagad karājas pie muzeja sienas. Paslēpta no acīm, šī aina atklājusies vien pateicoties kāda nevīžībai vai slinkumam.

Šis ir stāsts par pazaudēto sevi, kas ikvienu normālu situāciju tiecas pārtulkot tās pagātnes un tagadnes nosacījumu savstarpēji pārklājošos lasījumos. Mēs tiecamies šo motīvu iedzīvināt, lai izjustu ar to radniecību, un to un sevi šodienā pamatotu; un tā kā kāds vienmēr ir pirms tevis, svarīgo var saglābt vien izmantojot viņu mūsu pašu izpirkšanai.

Sekojot kamergalerijas Vita Kuben uzaicinājumam divu Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014 - Rīgas un Ūmeo – laikā no janvāra līdz aprīlim Zviedrijas pilsētā Ūmeo (Umeå) norisināsies latviešu mākslinieču – Evitas Vasiļjevas, Ievas Kraules und Darjas Meļņikovas personālizstāžu cikls trīs epizodēs.

Vita Kuben, galerija Norlandes Operas (Norrlands Operanm Ūmeo, Zviedrija) ēkā virs 1. stāva restorāna tika atvērta 2002. gadā skaņas, video un performances mākslas prezentēšanai. Galerijas programmas veidošanai divreiz gadā tiek aicināti vieskuratori, kas pārstāv ļoti atšķirīgas vides un pozīcijas. Kuratoru vidū bijuši - Martina Ceitla (Martina Zeitl) un Kristers Lundāls (Christer Lundahl), kā arī apvienība Rakett (Rakett). Izstādīto mākslinieku vidū: Monika Bonvičīni (Monica Bonvicini), Arturs Žmijevskis (Arthur Zmijewski), Gordons Mata Klārks (Gordon Matta Clark), Treisija Roza (Tracey Rose), Chto delat? Libija Kastro (Libia Castro) un Oulavirs Oulafsons (Ólafur Ólafsson), Tova Mozards (Towa Mozard) un Kārls Mihaels fon Hausvolfs (Carl Michael von Hausswolff).

 

Evita Vasiļjeva. Publicitātes attēls.


Mākslinieču biogrāfijas


Evita Vasiļjeva (1985) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācija nodaļu, turpina studijas Gerita Rietvelda akadēmijā Tēlotājmākslas katedrā. Kopš 2009. gada piedalās grupas izstādēs, to vidū “Indian Summer” Gallery Fons Welters (2013), "Visions of GertrudeSlag op het Slaag (2013), "Chinese RestaurantRetort (2012), kā arī grupas izstādēs Rīgā – "Cēloņi un sekas" kim?(2010), "NOMA 00-10" (2009). Jaunākā personālizstāde - “Paralēle vertikālei” kim? Laikmetīgās mākslas centrā 2013.gada. maijā.

Ieva Kraule (1987) studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Strādā dažādos medijos. 2012. gadā galerijā “Bastejs” bija skatāma mākslinieces pirmā personālizstāde “Sengaidītas brīvdienas pie fiktīvu atmiņu bezdibeņa”, savukārt š.g. Jūlijā/Augustā kim? Laikmetīgās mākslas centrā bija skatāma Ievas Kraules personālizstāde “11 no 10”.

Darja Meļņikova (1984) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Iepriekšējo sadarbības projektu vidū – „Jūra, kas jauns?”, Rauma Biennale Balticum 2010, dalība grupas izstādē Malmö Konsthall (Zviedrija) 2013.g. Maijā. Personālizstāde „Jaucot līnijas, kārtojot kaudzes” bija apskatāma kim? Laikmetīgās māksals centrā 2011. gadā.


Paldies: Jānim Borgam, Ievai Kraulei.

Atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Nordic Culture Point .
 

Fotoattēlu galerija

 

Vita Kuben
Operaplan 5
Ūmeo, Zviedrija

Darba laiki:
P.-T. – 11.00 – 13.00
C. – 11.00 – 13.30 & 17.00 – 20.00
Pt. – 11.00 – 13.30 & 16.00 – 20.00
S. – 17.00 – 20.00 


kim?