Ieva Kraule "...IF ALL YOU TOLD WAS TURNED TO GOLD"

kim? 


...IF ALL YOU TOLD WAS TURNED TO GOLD
sērijā „Virsbūve. Kafejnīcas lieta”
Ieva Kraule

Kuratores: Zane Onckule un Maija Rudovska


Atklāšana: 28. februāris, plkst. 20.00, vakara ietvaros – Kaspara Groševa performance
28. februāris – 29. marts, 2014
Galerija Vita Kuben, Ūmeo, ZviedrijaValgos sapinusies grimase un smilšu čirkstoņa starp zobiem. Es atklāšu tev vairākus noslēpumus, bet tu nebūsi pārsteigts. Kaut kur starp pazaudētām dienasgrāmatām, tukšumā aiz vēl lielāka nekā, vietā, kur fluorescējošo spuldžu spožo gaismu nomaina mitra krēsla, paslēpušies sastinguši smaidi, kurus neviens vairs neatminas. Tie nevienam nepieder un neviens tos nav pazaudējis, un necenšas atgūt. To vienīgā iespēja ir nejaušība.

- fragments / Ieva Kraule

 

 
 

Attēls atrasts. Autors nezināms  


Kad atmiņas nepielūdzami aizslīd prom, pazūdot biezā miglā, uzburas atcerēšanās spriedze, gandrīz neapturama, sāpīga vēlme to paturēt. Tēli ir vienīgās sejas nepārtrauktajām izmaiņām laikā, sentimentam, kas joprojām ir šeit, klātesošs starp mums.

Šīs laika kapsulas, laika sejas – gan abstraktas, gan reālas – ir Ievas Kraules jaunās izstādes „...if all you told was turned to gold” galvenais materiāls. Siltās krāsas un dominējošie zemes toņi, kas bija tik ierasti Padomju Latvijas tēlotājmākslā, šeit sastop laikmetīgās mākslas nereti savrupo un pasauso estētiku. Amatniecības taktīlums, sajaucies ar atrastiem priekšmetiem, atklāj vēlmi meklēt emocionālu, nostalģisku telpu, kur vēstures fragmenti, atmiņas un aizmirstais saplūst kopā vizuāli emocionālā pieredzē.

 

Izstādes atklāšanu pavadīs Kaspara Groševa performance, iedvesmojoties un balstoties uz mazpazīstamu un piemirstu padomju izglītojošo filmu "Sejas" (1971), kurā attēlota Rīgas hipiju, dzejnieku un mūziķu cīņa, lai saglabātu "rietumnieciskos" uzskatus.

 

    
   

Ieva Kraule. Publicitātes attēls, 2014  
 

Ieva Kraule (1987) dzimusi Rīgā, studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās Komunikācijas nodaļā; pirms tam studējusi glezniecību un keramiku, strādā dažādos medijos. Viņas darbi atsaucas uz Padomju laika arhitektūru un interjera dizainu, amatniecību un 90. gadu popkultūru. Māksliniece izmanto pagātnes dekonstrukciju un kolektīvo atmiņu pieredzi, lai pētītu savu māksliniecisko un estētisko izvēļu cēloņus. Personālizstādes: “Sengaidītas brīvdienas pie fiktīvu atmiņu bezdibeņa” galerijā “Bastejs”, “11 no 10” kim? Laikmetīgās mākslas centrā un „Vientulība būs mans lielākais dārgums” Kalnciema kvartāla galerijā 2014. gadā.


Kaspars Groševs (1983) absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Personālizstādes: "00:10:00:00" kim? Laikmetīgās mākslas centrā (2013), "H" Kaņepes kultūras centrā (2012), "I/O. Bez ienaidniekiem" kim? Laikmetīgās mākslas centrā (2011). 2013. gada februārī Groševs sadarbībā ar Vivjenu Grifinu piedalījās Kīna Makkona personālizstādes "Open Close Thing" noslēguma priekšnesumā Tintype galerijā Londonā. Groševs raksta žurnālam "Studija", uzstājas eksperimentālās mūzikas koncertos un veido raidījumu "Vīzijas" Radio Naba.

 

 

Ieva Kraule. Publicitātes attēls, 2014 

 


 

“...if all you told was turned to gold” ir otrā izstāde sērijā „Virsbūve. Kafejnīcas lieta”. Personālizstāžu cikls trīs epizodēs noris, atsaucoties Vita Kuben galerijas aicinājumam divu Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014 – Rīgas un Ūmeo – sadarbības ietvaros.

 

24. janvāris – 22. februāris, 2014 - Evita Vasiļjeva
28. februāris – 29. marts, 2014 - Ieva Kraule
4. aprīlis – 3. maijs, 2014 - Darja Meļnikova

 

Atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, kultura.lv, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Nordic Culture Point .

Kuratores pateicas Jānim Borgam par atbalstu.

 

Vita Kuben
Operaplan 5
Ūmeo, Zviedrija
Tel. +46 90-154300

Darba laiki:
P.-T. – 11.00 – 13.00
C. – 11.00 – 13.30 & 17.00 – 20.00
Pt. – 11.00 – 13.30 & 16.00 – 20.00
S. – 17.00 – 20.00

 

Fotoattēlu galerija


kim?