„Septiņas ceturtdienas”

kim? 

 

SEPTIŅAS CETURTDIENAS
Miks Mitrēvics un Kristīne Kursiša
Saruna divatā

 

KK:
Никогда не забуду звонок, который прозвучал 13 августа 2012 года в час и одну минуту ночи. Я старалась уснуть, зазвонил телефон, на другом конце трубки была тишина. Закончился пятнадцатый день твоего молчания, ровно в двенадцать ночи ты мне позвонил, но не смог говорить. Недавно ты мне рассказал, что у тебя на острове началась паранойя из-за боязни, что ты больше не сможешь заговорить.

ММ:
Aptuveni pēc kādas septītās dienas sāka likties, ka balss saites būs atrofējušās un nespēšu vairs runāt. Atceros, ka tā bija vienīgā reize, kad pie sevis izdvesu klusu skaņu, lai pārliecinātos, ka kaut ko tādu vēl spēju izdarīt.

КК:
Удалось ли тебе реализовать каждый из пунктов твоего манифеста? Что дал тебе этот опыт, какие выводы и откровения тебя посетили в результате этого проекта?

MM:
Neesmu analizējis, bet domāju, ka lielākoties — jā. Faktiski jau iepriekš zināju, ka nav jādodas uz salu, lai kaut ko izmainītu; pietiek ar apņemšanos. Atsacīties bieži vien nozīme pretējo — iegūt laiku un telpu, lai varētu rasties kas jauns.

- sarunas fragments

 

Publicitātes attēls - Ansis Starks

 

“Efekts vienmēr rodas vietā, ko nosacīti var saukt par tukšu,” Miks varēja būt ierakstījis šādu piezīmi, atrodoties uz neapdzīvotas salas Norvēģijā. Trimda un vientulība meistarībai gan neko nedod, bet kā atmosfēriskās kvalitātes tās silda ikvienu jaunu vai atsvaidzinātu apņemšanos. Šis ir ievads tam, kas tika aizsākts kādā ceturtdienā tīrā un tukšā izstādes telpā Rīgā. “Ikviena satikšanās ir jauns sākums,” noteicām, ievelkot pirmos 6 krustiņus loterijas biļetenā ar 44 darbu idejām. Sekoja izloze un gaidāmā ceturtdienas izstāde. Tā tikāmies un izvēlējāmies, lozējām un paredzējām sešas reizes. Katrā no tām ieguvām to, kas bija nepieciešams – izstādi, poētisku un brīvu, sarežģīti būvētu vienkāršo. Miks un Kristīne kā divi un viens bija arī šoreiz, katru pēc-izlozes reizi aizslēdzot galeriju, līdz nākamajai tajā strādājot prom no acīm. Ar “Jauki, ka atnācāt..” viņi atgriezās pie papīra, pantoņiem un pomelo. Loterijai šeit nebija formulas, un nejaušība no jauna tika palaista brīvgaitā.

- Zane Onckule

 

Mika Mitrēvica un Kristīnes Kursišas izstāde „Septiņas ceturtdienas” norisinājās kim? Laikmetīgās mākslas centrā no 2012.gada 29. novembra līdz 2013.g. 10. janvārim. Izstādes ietvaros notika sešas izlozes un sešas mainīgas ekspozīcijas bija publiski pieejamas sešas ceturtdienas. „Septiņu ceturtdienu” rezultāts bija no 44 pieejamajām autoru piedāvātajām darbu idejām īstenoti 26 mākslas darbi. Auditorijas izvēle bija no izstādes uz izstādi uzstājīgi atzīmēt darbus Nr. 1, 4, 5, 7, 9, un 13.

 

„Septiņas ceturtdienas”
Miks Mitrēvics & Kristīne Kursiša
Tulkojums: Viesturs Celmiņš, Maija Veide
Korektūra: Viesturs Celmiņš, Anna Iltnere, Nadežda Kotikova, Laima Ruduša, Dmitrijs Sumarokovs
Dizains: Kristīne Kursiša
Izdevējs: kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Rīga, 2014

 

Foto - Ansis Starks

 

Miks Mitrēvics (dz.1980) strādā fotomākslas, video un multimediju instalāciju jomā, piedalījies starptautiskās izstādēs kopš 2003. gada. Jaunākās personālizstādes : „Let me google that for you” (kopā ar K.Kursišu) Galerie VidalCuglieda Briselē (2013) un Netwerk Laikmetīgās mākslas centrā Ālstā (2014), Beļģijā; „Septiņas ceturtdienas” (2012), kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā (kopā ar K.Kursišu); „Let’s go for a walk? I don’t know. It’s already late. Okay, just around a lake” (2011) Laikmetīgās mākslas muzejā Zagrebā, Horvātijā: „Noise in the coridor it’s 5:23’ and I know it’s the postman bringing the letters” (2011) Galerie VisalCuglietta Briselē, Beļģijā; „Trauslā daba/Fragile Nature” (2011), Overbeck-Gesellschaft, Kunsteve rein Lībekā, Vācijā. Miks Mitrēvics ieguvis laikraksta „Diena” Kultūras balvu 2006.gadā, 2008.gadā saņēmis Swedbank  mākslas balvu un ticis nominēts Purvīša balvai; 2009. gadā pārstāvējis Latviju 53. starptautiskajā Venēcijas mākslas izstādē. Kopš 2010. gada dzīvo un strādā Briselē, Beļģijā.

Kristīne Kursiša (dz.1979) strādā video, kino režijas un multimediju instalāciju jomā, piedalījusies starptautiskās izstādēs kopš 2003. gada. Jaunākās personālizstādes: „Let me google that for you” (kopā ar M.Mitrēvicu) Galerie VidalCuglieda Briselē (2013) un Netwerk Laikmetīgās mākslas centrā Ālstā (2014), Beļģijā; „Septiņas ceturtdienas” (2012), kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā (kopā ar M.Mitrēvicu); „Personālizstāde (2012), kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā; „Carethings” (2009), Rīgas Mākslas telpā, Rīgā, (kopā ar M. Mitrēvicu); „Ārpus kontroles” (2009), galerija ALMA, Rīgā. Kristīne Kursiša 2011. gadā tikusi nominēta Purvīša balvai; 2009. Gadā – laikraksta „Diena” Kultūras balvai. Kopš 2010. gada studē kino režiju Maskavā, Krievijā.

 

Plašāka informācija par M.Mitrēvica un K.Kursišas līdzšinējo darbību:
http://l-m-g-t-f-y.tumblr.com/

 

Paldies: Viesturam Celmiņam, Annai Iltnerei.

Atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, kultura.lv, Rīgas dome, Dardedze Holografija, Antalis, GroGlass, RBSSKALS, Kolonna,Valmiermuižas alus, VKN.


kim?