Filosofa Jāņa Taurena lasījums 14.augustā

kim? 

 

PASĀŽAS. PUDELĪTE KOLAS ASPENĀ
Filosofa Jāņa Taurena lasījums, atverot Aspen 5+6 (1967) izstādi - vitrīnu


Organizē: kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku

Pasākums norisinās izstādes "Aspena-Ķemeri"  programmas ietvaros


14.augustā plkst. 19.00
K. Ubāna Mākslas lasītavā (4. stāvā), Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3.


 

(atzīšu, ka iespēja aplūkot grāmatu zem vitrīnas stikla mani nekad nav sajūsminājusi)

 Jana Kukaine

 

Ķemeru Titāniks. 2014.Stenlija Taigermena fotokolāžas "Titāniks" (1978) vizuāla parafrāze.

 

Brāļu Strugacku fantastiskajā stāstā “Pikniks ceļmalā”, kas ir arī pazīstamās Andreja Tarkovska filmas “Stalkeris” scenārija pamatā, citplanētieši uz mūsu planētas atstājuši mums neizprotamas un bīstamas lietas. Iedomāsimies šādu vēstures gaitas sarīkotu “pikniku”, kura artefakti ir jāatšifrē, proti – jāsaprot. Lūk, daži no tiem: 1925. gadā laikrakstā Frankfurter Zeitung Asja (Anna Lācis) un Valters Benjamins publicē nelielu Neapoles skici, un savās atmiņās, kas vācu valodā iznāk 1971. gadā, Asja citē dažas – kā viņa saka – “pasāžas” no šī raksta. Par “Pasāžu darbu” (nu jau noteiktas Parīzes arhitektūras formas nozīmē) sauc arī Benjamina lielāko nepabeigto opusu, darbs pie kura traģiski pārtrūkst 1940. gadā. 1967. gadā tiek publicēts multimediju izdevuma Aspen apvienotais 5. un 6. numurs, kuru var uzskatīt par konceptuālisma izstādi nelielā kastītē, un šovasar tā ir aplūkojama arī Rīgā, kur pašā augusta vidū kim? Laikmetīgās mākslas centra telpās – tādā kā lielā kastē – atvērsies izstāde “Aspena–Ķemeri”. Žurnāla Aspen nosaukuma rašanos iedvesmojusi Aspena (jeb Espena) – slēpošanas kūrorts Amerikā, kas līdzīgi pašmāju Ķemeriem būtu piemērota vieta piknikam ar kādu kolas pudelīti, bet vārdu “kola” var izlasīt arī kā saīsinājumu nupat nodrukātajai grāmatai “Konceptuālisms Latvijā”.

Kā šie notikumi ir saistīti? Asjas atmiņās citētajā fragmentā aprakstīta Neapoles ainava, kāda tā paveras no kalna virsotnes, – skatam no “stikla kalna” uz Rīgu vajadzētu iedvesmot stāstu, kas atklātu šeit minēto (un arī neminēto) faktu saistību.

J. T.

 

J.T.  portrets, Foto - Jana Kukaine

 

Jānis Taurens raksta par filozofiju, estētiku, laikmetīgo mākslu un arhitektūru. Studējis arhitektūru Rīgas Politehniskajā universitātē (tagad Rīgas Tehniskā universitāte) un filozofiju Latvijas Universitātē, kur 2005. gadā ieguvis doktora grādu filozofijā. Kopš 2006. gada asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā.

 

Aspen magazine, Foto - Ansis Starks

 

Aspen 5+6

Radikāla struktūra un vairāki ārkārtīgi veiksmīga kuratora darba konceptuālie slāņi – Aspen Magazine 1967. gada 5. un 6. numuru iecere pieder māksliniekam Braienam O’Dohertijam. Aspen žurnāls tiek uzskatīts arī par svarīgu mediju, kurš paplašināja izstādes, ko daži dēvē par “pirmo konceptuālo izstādi”, ietekmi un kultūras pamatus. Aspen 5 + 6 ir visvairāk ievērojams ar to, ka pulcēja kopā daudzus 60. gadu mākslas skatuves milžus, kā arī ievietoja viņus sarežģītā un radošā sadarbības tīklojumā ar 20. gadsimta ietekmīgākajiem rakstniekiem un komponistiem. Autoru, kuri piedalījušies Aspen 5 & 6 tapšanā, vidū ir arī Marsels Dišāns, Semjuels Bekets, Džons Keidžs, Roberts Raušenbergs, Hanss Rihters, Sols Levits, Mels Bočners, Naums Gabo, Laslo Mohojs-Naģi, Dens Greiems, Džordžs Kublers, Roberts Moriss, Viljams Berouzs, Rolāns Barts, Sjūzana Zontāga, Alens Robs-Grijē, Mortons Feldmans, Mišels Buto, Tonijs Smits un Merss Kaningems.

Whitechapel gallery
 

Aspen5+6 (1967) tiek izstādīts sadarbībā ar Jan van der Donk (Studio Montespecchio).

 

Aspen vitrīna apskatāma lasījuma norises laikā un pēc tam no 2. līdz 21.septembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mākslas lasītavas darba laikā.

Ieeja pasākumā un izstādē ir bez maksas. Lasījuma apmeklētājiem lūgums pulcēties 10 minūtes pirms pasākuma sākuma bibliotēkas foajē, iepriekš reģistratūrā saņemot caurlaidi.

 

Atbalstītāji: Latvijas Nacionālā bibliotēka, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, RIXC, 2ANNAS, kultura.lv, KKC, VKN, Pieci.lv, Delfi.

 

Foto galerija

Foto galerija 2


kim?