kim? Jaunā izstāžu cikla atklāšana 3.oktobrī, 18.00

kim? 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ielūdz Jūs uz jaunā izstāžu cikla atklāšanu Viktora Timofejeva personālizstāde Proxyah un Dainas Taimiņas izstāde, piedaloties radošu interešu grupām no Rīgas un Latvijas, Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli. Atklāšanas pasākums norisināsies kim? Laikmetīgās mākslas centrā š.g. 3.oktobrī plkst. 18.00  21.00.


 

PROXYAH
Viktors Timofejevs
 

3.oktobris – 9.novembris, 2014

 

  

"Proxyah". Viktors Timofejevs. 2014

 

„Proxyah” ir Latvijā dzimušā, Londonā dzīvojošā mākslinieka Viktora Timofejeva personālizstāde. Strādājot starp vairākām telpām, valstīm, valodām un tehnikām, Timofejevu interesē reprezentācijas paņēmieni, kā arī kārtības un kontroles sistēmas. „Proxyah”, rodoties no attālināti veiktas darbības („proxy”) apstiprinājuma  („yah” jeb „kurš katrs”), izmanto pazīstamu un reizē mīklainu struktūru, kas pārbauda valodas robežas situācijā, kad tai ir atņemta tās spēja būt attiecinošai.

Timofejeva darba process ietver sevī materiālu absorbēšanu un kompilēšanu no dažādiem avotiem (lauka ierakstiem, interneta datubāzēs pieejamiem mediju resursiem, datorā veidotiem tēliem utt.), kam seko to kalibrēšana un atkārtota reprezentācija, šajā gadījumā datorspēles kontekstā. Timofejevs, ar kritisku izpratni par paņēmieniem, kuri tiek izmantoti datorspēļu izrādīšanā un reklamēšanā, aizņemas simbolus un attēlus, tad sapludina to atsauces pats ar savu īpatnējo leksiku. Spēlē Timofejevs izmanto nelineāru, ģeneratīvu struktūru, lai radītu paralēlu pasauli, kurai var piekļūt, manipulējot ar olas formas kontroles ierīci. Tādējādi darbs pilnībā atklājas tikai tad, kad ar to mijiedarbojas, pārējā laikā tas atrodas pasīvā jeb „miega” stāvoklī.

Spēlētājam ir ierobežots kontroles līmenis; veiktās kustības ietekmē spēles iznākumu un trajektoriju, tomēr ir grūti pateikt, tieši kādā veidā. Pat izsekojamas darbības vienmēr ir saistītas ar citām, iespējams, svarīgākām sistēmām, kuras darbojas vienlaicīgi. „Proxyah” piedāvā pārslogotu spēles telpu, kura attēlo mūsu tīkloto laikmetīgo realitāti; sadrumstalotu un izkliedētu skaņu, attēlu un kustību apkopojumu, kurš atrodas nepārtrauktā mijiedarbībā ar citām slēptām, mainīgām sistēmām.

- Korijs Skocari

 

Izstādi pavadīs kuratores Monikas Lipšicas eseja veltīta Viktora Timofejeva mākslinieciskajai darbībai un izstādei „Proxyah”.

 

Viktors Timofejevs 2008. gadā iegūst mākslas bakalaura grādu Hantera koledžā, Ņujorkā. Pēdējā laika izstādes: Palace of Peace and Reconciliation, Arcadia Missa galerijā Londonā (2014), Embarrassment Party, embarrassmentparty.biz (2014), What Thinks Me, Taiga Art Space galerijā, kuratores Monika Lipšica un Juste Kostikovaite, Sanktpēterburgā (2014), Selekthor, minerpie.net (2013), A Sense of Things, Zabludowitz Collection muzejā Londonā un Palazzo Peckham 55. Venēcijas biennālē (2013). „Proxyah” tika veidota laikā, kad Timofejevs piedalījās rezidējošā mākslinieka programmā Jupiter Woods izstāžu telpā Londonā, kur šī programma norisināsies arī 2015. gada janvārī.

Korijs Skocari (Cory Scozzari) ir neatkarīgs kurators, rakstnieks un mākslinieks, kurš dzīvo Londonā. Viņš ir arī Jupiter Woods izstāžu telpas, rezidences programmas un pētījumu centra līdzdibinātājs/direktors.

 

Paldies: Jupiter Woods, Frejai Finnai Fīldai-Donovanai, Monikai Lipšicai, Endrū Litlam, Klifordam Seidžam, Endijam Sjue, Korijam Skodzāri.

Atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, VKN, Viva Color, kultura.lv, Valmiermuižas alus, Pieci.lv, Absolut, Delfi.

 


 

HIPERBOLISKĀS PLAKNES UN ILGTSPĒJĪBAS TĪKLI
Dainas Taimiņas izstāde, piedaloties radošu interešu grupām no Rīgas un Latvijas.


Kuratore: Rasa Šmite.
 

Sociālā tīkla kartēšana un vizualizācija: Jānis Jankevics un Valdis Krebs. Izstādes iekārtojuma dizains: Rūdolfs Bekičs. Izstādes producents: Jauno mediju kultūras centrs RIXC.


3.oktobris – 9.novembris, 2014

 

Daina Taimiņa. Foto: Ansis Starks

 

ASV dzīvojošās latviešu matemātiķes Dainas Taimiņas izstāde Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli” norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros. Autores iecere ir radīt saistošus analogos 3D rokdarbu objektus – hiperboliskās plaknes. Dabā sastopamās formas ir grūti parādīt formulās, tādēļ autore uzskata, kad tieši tamborējumos ar izšūtu diega pavedienu visuzskatāmāk var parādīt hiperbolisko plakni.

Dainas Taimiņas darbus papildinās dažādu paaudžu un tautību iedzīvotāju īpaši šai izstādei radītie baltie hiperbolisko plakņu tamborējumi no visas Latvijas. Projekts aizsākās janvārī – aicinot Rīgas un Latvijas iedzīvotājus piedalīties kopīgā hiperbolisko plakņu tamborēšanas akcijā, veidojot vienotu sociālo tīklu un piedaloties Dainas Taimiņas organizētajās radošajās darbnīcās.

 

Atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīga 2014, Rīgas dome, VKN, Viva Color, kultura.lv, Valmiermuižas alus, Pieci.lv, Absolut, Delfi.


kim?