"kim? Rezidences Balva" sadarbībā ar KW Laikmetīgās mākslas institūtu Berlīnē

kim? 

 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo par „kim? Rezidences Balvas”rezidenču programmas Latvijas māksliniekiem iedibināšanu un sadarbību ar KW Laikmetīgās mākslas institūtu Berlīnē, kur pirmās „kim? Rezidences Balvas” ieguvējs 2015. gada pavasarī pavadīs divus mēnešus (no 15.maija līdz 15.jūlijam). 2016. gadā kim? Laikmetīgās mākslas centrs starptautiskas žūrijas izvēlētam uzvarētājam sniegs iespēju atrasties rezidencē ISCP Starptautiskajā darbnīcu un kuratoru programmā Ņujorkā un 2017. gadā Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmā Londonā.

Balvas ieguvēja paziņošanas ceremonija norisināsies Rīgā, 2015. gada 27. februārī plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunajā korpusā (ieeja tikai ar ielūgumiem).

 

KIM? REZIDENCES BALVA
kim? Rezidences Balva 2015” sadarbībāar KW Laikmetīgās mākslas institūtu Berlīnē


Visu dzīvi atcerēsies, kā te bija. Nevajag jau runāt, tikai klāt būt, piedalīties. Ar to arī pietiek, lai daudz gūtu. Tāpat ir svarīgi, pa kādām ielām tu staigā.”

- Ojārs Kalējs, no 20.gs. 20. gadu piezīmēm

 

kim? Rezidences Balva 2015. Attēls: Aleksandra Samuļenkova

 

 

19. un 20. gadsimta mi Latvijas mākslinieki un kultūras darbinieki, alkstot pēc augstākas raudzes kultūras un profesionāla piepildījuma, burtiski kājām izstaigāja Vakareiropas kultūras mekas – dienas vadīja muzejos un galerijās, ar neizskaidrojamu degsmi pētīja un pirmatklāja, pārtiekot lielākoties no iedvesmas. Šodien, 21. gadsim ir cita rakstura vākšanas, uzkrāšanas un bada iztas, tomēr vēlme pārvietoties, lai iedvesmotos un pieredzētu, nav mainījusies.

Ikgadējākim? Rezidences Balva” ļaus daudzsološam Latvijas māksliniekam vai divu mākslinieku apvienībai piedalīties rezidences programmā vienā no kim? partnerorganizācijām. Pirmās „kim? Rezidences Balvas” ieguvējs 2015. gada pavasarī pavadīs divus mēnešus (no 15.maija līdz 15.jūlijam) KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē. 2016. gadā kim? Laikmetīgās mākslas centrs starptautiskas žūrijas izvēlētam uzvarētājam sniegs iespēju atrasties rezidencē ISCP Starptautiskajā darbnīcu un kuratoru programmā Ņujorkā un 2017. gadā Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmā Londonā.

„Rezidences Balvas” mērķis ir stiprināt Latvijas daudzsološo un reizē jau starptautisku pieredzi guvušo laikmetīgās mākslas pārstāvju – mākslinieku profesionālās prasmes, konkurētspēju un starptautisko sadarbību, sekmējot Latvijas mākslas atpazīstamību. Trīs gadu rezidenču cikls noslēgsies Latvijas simtgadē – 2018.gadā ar rezidentu kopizstādi Rīgā Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās kim? programmas “21.gadsimts. Mākslinieks kustībā” ietvaros.

2014. gada rude kim? Laikmetīgās mākslas centrs balvas pirmajai kārtai nominēja 9 māksliniekus, kas atbilstkim? Rezidences Balvas” kririjiem: aktīvi piedalās izstādēs un ar tām saistītos pasākumos Latvijā un ārvalstīs; ir vecumā līdz 40 gadiem un pēdējo 5 gadu laikā ir piedalījies vismaz vienā kim? veidotā projektā.

Mākslinieku portfolio izskatījakim? Rezidences Balvas” starptautiskā žūrija: Alessio Antoniolli (Alessio Antoniolli) un Roberts Lekijs (Robert Leckie) (Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmas vatājs un Gassworks kurators), Ena Bārlova (Anne Barlow) (Ņujorkas mākslas telpas Art in General direktore), Adela Javica (Adela Yawitz) (Rezidenču programmas vadītāja KW Laikmetīgās mākslas institā Berlīnē), Kāri Konte (Kari Conte) (ISCP Starptautiskās darbnīcu un kuratoru programmas  Ņujorkā vadītāja) un Kasja Redziša (Kasia Redzisz) (Tate Liverpool vecākā kuratore). Katrs žūrijas loceklis elektroniski caurskatīja mākslinieku portfolio un atbilstoši saviem profesionālajiem kritērijiem izvēlējās 4 finālistus, atzīmējot prioritātes no 1 līdz 4.

Rezultātus apkopojot 2015. gada janvārī kļuva zināmi piecikim? Rezidences Balvas” finālisti, un mums ir prieks paziņot, ka tie ir Ieva Epnere, Kaspars Groševs, Darja Mņikova, Mika Mitrēvica & Kristīnes Kursišas radošā apvienība un Krišs Salmanis, kuri saņēmuši sekojošus žūrijas locekļu vērtējumus:

 

Ieva Epnere

 

Ievu Epneri patiesi interesē dzīves ikdienišķie aspekti. Viņas darbs sakņojas dokumentālismā un bieži vien izseko gan Latvijas kultūras, gan mākslinieces ģimenes vēstures līkločiem. Epneres fotogrāfijas un video atklāj personiskus, privātus stāstus, kas pieder pie metanaratīva par to, kā vēsture ietekmē tagadni. Atvelkot priekškaru, kas sedz dzīves un vietas, kuras mēs, iespējams, nekad neiepazīsim, Epneres darbs piedāvā iespēju pārdomāt identitātes, tradīciju un rituālu izzušanu mūsdienu pasaulē.” (Kāri Konte)

 

Kaspars Groševs

 

„Mani pārsteidza veids, kādā Kaspara Groševa privāto zīmējumu nedrošās līnijas top publiskas. To smalkā, tomēr vienlaicīgi pārliecinošā klātbūtne telpā ir rūpīgi pārdomāta, precīzi ierakstīta iepriekš eksistējošā vidē. Mākslinieka izmantoto tehniku un materiālu dažādība – no drukas līdz instalācijām, no tintes un papīra līdz, kas ir visinteresantāk, tekstilam – pierāda viņa nepārtrauktos uz jēgpilna un saistoša vēstījuma veidošanu tēmētu formālo risinājumu meklējumus. Groševa kolaboratīvais darba modelis (darbu un izstāžu veidošana kopā ar citiem māksliniekiem, kā arī darbs pie projektiem kopā ar citiem māksliniekiem viņa līdz-vadītajā Galerijā 427) man šķita esam laikmetam atbilstošs un interesants. Es labprāt vēlētos redzēt, kurp tālāk vedīs šī eksperimentālā pieeja. (Kasja Redziša)

 

Darja Meļņikova

 

„Mūs īpaši pārsteidza tas, kā Darja Meļņikova izmanto dizaina valodu, lai panāktu līdzsvaru starp skaisto un intriģējošo, starp roku darbu un masu produkciju. No smalki veidotām modernisma iedvesmotām skulptūrām, kurās izmantoti silti, rakstaini audumi un metāla zari, līdz daudzajiem māla “prototipiem”, kurus raksturo neregulāri nospiedumi un rokdarbiem tipiskas deformācijas – Meļņikovas darbs izpelnījās mūsu ievērību tieši ar to, ka šķita mīklains, formāli drosmīgs un grūti izprotams. Interesanti, kādā virzienā viņa dosies tālāk.” (Alessio Antoniolli & Roberts Lekijs)

 

Miks Mitrēvics & Kristīne Kursiša

 

Miks Mitrēvics & Kristīne Kursiša savus darbus raksturo kā personisku dienasgrāmatu. Tas ir pārsteidzoši, ņemot vērā viņu emocionāli neitrālos, tehniski nevainojamos objektus un to kopas. Nelielas izmaiņas attēloto objektu materialitātē rada fascināciju ar virsmām, aizstājot sākotnējā objekta klātbūtni, tāpat kā saulrieta bilde datora darbvirsmas fonā atgādina redzēto saulrietu, taču būtībā tā arī paliek sastindzis attēls. Man radās jautājums – vai šī tiešām ir dienasgrāmata, kas tapusi, apceļojot dažādas pilsētas, vai arī tiešsaistē gūto pieredžu dienasgrāmata? Vai māksliniekus šis nošķīrums interesē, un kāds ir viņu izvēles process?” (Adela Javica)

 

Krišs Salmanis

 

„Daudzi Kriša Salmaņa darbi balansē starp reālo un iluzoro, uzdodot jautājumus par lietu noteiktību; viņa darbi nereti ir neliela formāta un maldinoši vienkārši. Tajos nav lieku detaļu, taču radošais process, kurā jaušama gan precizitāte, gan asprātība, mudina uz pārdomām par dzīves pārejamību un mūsu eksistences veltīgumu. Daži no Salmaņa pēdējiem darbiem kompresē laika un vietas pieredzi, ko reālajā laikā būtu neiespējami “izdzīvot” – jau centienus to izdarīt (piemēram, noklausīties visas 104 Jozefa Haidna simfonijas pusstundā) varētu pielīdzināt Sīzifa pūlēm.” (Ena Bārlova)

 

KW Laikmetīgās mākslas institūts Berlīnē.Ielas skats. Foto: Ūve Valters

 

Adela Javica, 2015.gada rezidences – KW Laikmetīgās mākslas institūta Berlīnē – Rezidenču programmas vadītāja 2015.gada februārī būs Rīgā, lai tiktos ar visiem pieciem nominantiem. Viņa apmeklēs māksliniekus darbnīcās, lai pēc tam kopā ar „kim? Rezidences Balvas” žūrijas locekļiem un kim? Laikmetīgās mākslas centru pieņemtu galīgo lēmumu, kas tiks paziņots publiskajā balvas pasniegšanas ceremonijā 2015.gada 27.februārī plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā.

KW Laikmetīgās mākslas institūts Berlīnē
KW Laikmetīgās mākslas institūts Berlīnē ir vieta laikmetīgās mākslas radīšanai un izstādīšanai, kur tiek formulēti un apspriesti būtiski mūsdienu jautājumi. KW ļauj iepazīt vietējo un starptautisko laikmetīgo kultūru, kā arī attīstīt to, sadarbojoties ar citiem māksliniekiem un institūcijām vai izpildot pasūtījumus. KW ēku komplekss Berlīnes centrā ietver gan izstāžu zāles, pasākumu un darba telpas, kafejnīcu, mākslinieku studijas - dzīvokļus un darbnīcas. KW darbības pamatā ir izstādes un intensīva to pavadošo pasākumu programma, KW ir Berlīnes Biennāles organizētājs.

kim? Rezidences Balvas 2015” uzvarētājs tiks uzņemts KW RESIDENCIES (“KW rezidences”) programmā, kas aicina māksliniekus 2–6 mēnešus uzturēties vienā no institūta dzīvokļiem, izmantot kompleksā ietilpstošo darbnīcu un sadarbībā ar KW kuratoriem papildināt institūta programmu. Programmas KW RESIDENCIES mērķis ir veicināt jaunu mākslas darbu tapšanu un aktivitātes saistībā ar dažādām institūta programmām. KW piedāvā izmantot savu infrastruktūru un visdažādākos resursus. Katrs rezidents rada publiski apskatāmu rezultātu – vai tas būtu aplūkojams KW pavadītajā laikā, vai arī kādā vēlākā šeit attīstītā projekta veidošanas brīdī.

 

kim? Rezidences Balvas 2015” logo: Aleksandra Samuļenkova

Paldies: Alessio Antoniolli & Robertam Lekijam, Enai Bārlovai, Adelai Javicai, Kāri Konte, Kasjai Redzišai

kim? Rezidences balvu” atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Mākslas akadēmija,Absolut, VKN, Valmiermuižas alus, Satori, Diena, Rīga TV24, Pieci.lv, kultura.lv, Delfi

 

Foto galerija


kim?