"kim? Rezidences Balvas 2015" ieguvēja ir Darja Meļņikova

kim? 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo, ka „kim? Rezidences Balvas 2015” uzvarētāja ir Darja Meļņikova. Balvas ieguvēja paziņošanas ceremonija notika Rīgā, 2015. gada 27. februārī plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunajā korpusā. Darja Meļnikova, pirmās „kim? Rezidences Balvas” ieguvēja, pavadīs pavadīs divus mēnešus 2015. gada pavasarī (no 15.maija līdz 15.jūlijam) KW Laikmetīgās mākslas institūtā, Berlīnē.

 

„Darjas Meļņikovas darbus augsti novērtēja visi žūrijas locekļi un mūsu pārliecību, ka tieši viņa ir pelnījusi saņemt „kim? Rezidences Balva 2015”, tikai nostiprināja vizīte mākslinieces studijā, Rīgā. Viņas darbs ir centrēts uz vietējām izejvielām un saistās ar tradicionālo amatniecību, bet piemērojot šīs zināšanas īsteni laikmetīgā praksē. Viņas darbs ir intuitīvs, bet nezaudējot spēju reflektēt. Rezidences laikā būs interesanti novērot, kā tieši viņa reaģēs uz Berlīnes vizuālo un kultūras vidi un kļūs par daļu no KW.”

-
„kim? Rezidences Balvas 2015” žūrijas locekle un KW Laikmetīgās mākslas institūta, Berlīnē Rezidenču programmas vadītāja Adela Javica

 

Darja Meļņikova. Foto: Kristīne Madjare

 

 

Ikgadējā „kim? Rezidences Balva” ļaus daudzsološam Latvijas māksliniekam vai divu mākslinieku apvienībai piedalīties rezidences programmā vienā no kim? partnerorganizācijām. 2016. gadā kim? Laikmetīgās mākslas centrs starptautiskas žūrijas izvēlētam uzvarētājam sniegs iespēju atrasties rezidencē ISCP Starptautiskajā darbnīcu un kuratoru programmā Ņujorkā un 2017. gadā – Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmā Londonā.

„Rezidences Balvas” mērķis ir stiprināt Latvijas daudzsološo un reizē jau starptautisku pieredzi guvušo laikmetīgās mākslas pārstāvju – mākslinieku profesionālās prasmes, konkurētspēju un starptautisko sadarbību, sekmējot Latvijas mākslas atpazīstamību. Trīs gadu rezidenču cikls noslēgsies Latvijas simtgadē – 2018.gadā ar rezidentu kopizstādi Rīgā Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās kim? programmas “21.gadsimts. Mākslinieks kustībā” ietvaros.

2014. gada rudenī kim? Laikmetīgās mākslas centrs balvas pirmajai kārtai nominēja 9 māksliniekus, kas atbilst „kim? Rezidences Balvas” kritērijiem: aktīvi piedalās izstādēs un ar tām saistītos pasākumos Latvijā un ārvalstīs; ir vecumā līdz 40 gadiem un pēdējo 5 gadu laikā ir piedalījies vismaz vienā kim? veidotā projektā.

Mākslinieku portfolio izskatīja „kim? Rezidences Balvas” starptautiskā žūrija: Alessio Antoniolli (Alessio Antoniolli) un Roberts Lekijs (Robert Leckie) (Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmas vadītājs un Gassworks kurators), Ena Bārlova (Anne Barlow) (Ņujorkas mākslas telpas Art in General direktore), Adela Javica (Adela Yawitz) (Rezidenču programmas vadītāja KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē), Kāri Konte (Kari Conte) (ISCP Starptautiskās darbnīcu un kuratoru programmas Ņujorkā, vadītāja) un Kasja Redziša (Kasia Redzisz) (Tate Liverpool vecākā kuratore). Katrs žūrijas loceklis elektroniski caurskatīja mākslinieku portfolio un atbilstoši saviem profesionālajiem kritērijiem izvēlējās 4 finālistus, atzīmējot prioritātes no 1 līdz 4.

Rezultātus apkopojot 2015. gada janvārī kļuva zināmi pieci „kim? Rezidences Balvas” finālisti: Ieva Epnere, Kaspars Groševs, Darja Meļņikova, Mika Mitrēvica & Kristīnes Kursišas radošā apvienība un Krišs Salmanis.

Adela Javica, 2015.gada rezidences – KW Laikmetīgās mākslas institūta Berlīnē – Rezidenču programmas vadītāja 2015.gada februārī bija Rīgā, lai tiktos ar visiem pieciem nominantiem. Viņa apmeklēja māksliniekus darbnīcās, lai pēc tam kopā ar kim? Laikmetīgās mākslas centru pieņemtu galīgo lēmumu, kas tika paziņots publiskajā balvas pasniegšanas ceremonijā. 

 

Darja Meļņikova. Bearing Petals, 2014-2015. Lily's Pool ekspozīcija Art in General. Foto: Jean Vong

 

KW Laikmetīgās mākslas institūts Berlīnē

KW Laikmetīgās mākslas institūts Berlīnē ir vieta laikmetīgās mākslas radīšanai un izstādīšanai, kur tiek formulēti un apspriesti būtiski mūsdienu jautājumi. KW ļauj iepazīt vietējo un starptautisko laikmetīgo kultūru, kā arī attīstīt to, sadarbojoties ar citiem māksliniekiem un institūcijām vai izpildot pasūtījumus. KW ēku komplekss Berlīnes centrā ietver gan izstāžu zāles, pasākumu un darba telpas, kafejnīcu, mākslinieku studijas - dzīvokļus un darbnīcas. KW darbības pamatā ir izstādes un intensīva to pavadošo pasākumu programma, KW ir Berlīnes Biennāles organizētājs.

kim? Rezidences Balvas 2015” uzvarētājs tiks uzņemts KW RESIDENCIES (“KW rezidences”) programmā, kas aicina māksliniekus 2–6 mēnešus uzturēties vienā no institūta dzīvokļiem, izmantot kompleksā ietilpstošo darbnīcu un sadarbībā ar KW kuratoriem papildināt institūta programmu. Programmas KW RESIDENCIES mērķis ir veicināt jaunu mākslas darbu tapšanu un aktivitātes saistībā ar dažādām institūta programmām. KW piedāvā izmantot savu infrastruktūru un visdažādākos resursus. Katrs rezidents rada publiski apskatāmu rezultātu – vai tas būtu aplūkojams KW pavadītajā laikā, vai arī kādā vēlākā šeit attīstītā projekta veidošanas brīdī.

 

Paldies: Alessio Antoniolli & Robertam Lekijam, Enai Bārlovai, Adelai Javicai, Kāri Konte, Kasjai Redzišai

kim? Rezidences balvu” atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Mākslas akadēmija, Absolut, VKN, Valmiermuižas alus, Satori, Diena, Rīga TV24, Pieci.lv, kultura.lv, Delfi


kim?