Jāņa Borga lasījums no Ievas Kraules īsstāstu kolekcijas “Arkādija” 7.augustā

kim? 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ielūdz Jūs uz mākslas zinātnieka un kritiķa Jāņa Borga lasījumu no Ievas Kraules īsstāstu kolekcijas "Arkādija". Pasākums notiks š. g. 7. augustā plkst. 19.00 Arkādijas dārzā Torņakalnā (pie ūdenskrituma). Vakara turpinājums grāmatu veikalā "Bolderāja" (Avotu ielā 29).

Ieteicamais nokļūšanas veids ar sabiedrisko transportu no Rīgas centra uz Arkādija parku: ar 25. autobusu vai 10. tramvaju līdz pieturai Arkādijas parks.


 

"Arkādija"
Ievas Kraules īsstāstu kolekcija
Jāņa Borga lasījums Arkādijas dārzā

 

7.augustā, 19.00

 

Draugs
 

Septiņas dienas es esmu centies izzust, bet manis kļūst tikai vairāk un vairāk – ādai topot par žņaugu, man brīžiem šķiet, ka esmu pārvērties čūskā, bet patiesībā tas ir vienīgi mans nemierīgais gars, kas žņaudz pats sevi. Septiņas dienas esmu mēģinājis slēpties zem rožu krūma, pret kuru atbalstīts parka uzrauga izliektais spieķis, taču manis kļūst tikai vairāk un vairāk – sievišķīgajam aromātam iespiežoties manas ādas šūnās, ikviens parka suns un tīģeris nu zina, kur mani meklēt, bet es tikai ceru, ka, uzsūcis visu ziedu smaržu un zaudējis savējo, mans gars izzudīs augu pasaules dabīgajā nebūtībā. Mani nomoka muļķīgas iedomas, un bites nevēlas man tuvoties, un es apskaužu ziedus.

Es izdzirdu klusu balsi, tā skan nedaudz griezīgi, bet tai pašā laikā maigi. Tā uzrunā mani vārdā, kuru nekad neesmu dzirdējis, bet zinu, ka tas ir mans. Es atsaucos aicinājumam, un mēs iegrimstam aizraujošā sarunā.

(fragments no grāmatas)

 

Solfedžo

 

Viļņas Mākslas un izglītības centrā Rupert Ieva Kraule radījusi nelielu īsstāstu kolekciju, papildinot to ar atsevišķām ilustrācijām, kas izbēgušas no lappuses taisnstūra šaurības. Šie bēgļi, kas tapuši dažādos izmēros un tehnikās, uztverami vairāk kā abstrakts pielikums nevis kā rakstītā teksta tieša ilustrācija un veido ko līdzīgu izstādei. Ikvienam objektam te ir savs numurs (līdzīgi kā muzeja kolekcijā vai nozieguma vietā), lappuse grāmatā un nosaukums, ar kuru tas figurē attēlu rādītājā.

Grāmatas galvenā tematiskā līnija saistīta ar Levu, kurš dzīvo Arkādijas dārzā. Viņam nav ne dzimuma, ne fiziskas esamības, bet viņš baidās no tramvajiem. Tā kā ap Arkādijas dārzu tramvaji kursē nemitīgi, viņam tā arī neizdodas izkļūt no šīs utopiskās paradīzes. Izdomāti tēli sajaucas ar sagrozītām vēsturisko faktu interpretācijām, radot izkropļotu sava veida (labo) murgu pasaules attēlu.

 

Ieva Kraule (1987) dzīvo un strādā Rīgā, šī gada septembrī uzsāks maģistrantūras studijas Sandberg Institute Amsterdamā. Izmantojot dažādus medijus, tostarp fotogrāfiju, video, keramiku un glezniecību, ietver darbos atsauces uz padomju laika lietišķo mākslu un arhitektūru, vienlaikus cenšoties atšifrēt personiskā un kolektīvā estētiskā koda izcelsmi. Jaunākās personālizstādes: Qu'est-ce que ça peut faire tout ça kopā ar Kasparu Groševu (2015), Shanaynay, Parīze; "Tagad neviens vairs tā nedejo" (2014), 427, Rīga; ...if all you told was turned to gold (2014), Vita Kuben, Ūmeo; "Vientulība būs mans lielākais dārgums" (2014), Kalnciema kvartāla galerija, Rīga; "11 no 10" (2013), kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga; "Sengaidītas brīvdienas pie fiktīvu atmiņu bezdibeņa" (2012), Galerija Bastejs, Rīga. Grupu izstādes: Lily's Pool (2015), Art In General, Ņujorka; Vortex (2014), Project Space Garage, Maskava; Aspen-Kemmern (2014), kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga. Kraule ir Rīgas galerijas Four To Seven (427) līdzdibinātāja un kuratore.
 

Ievas Kraules īsstāstu kolekcija "Arkādija" izdota 2015. gadā Rupert izglītības programmas ietvaros.
 

Atbalstītāji: VKKF, Rupert, Valmiermuižas alus


kim?