„Māksla man līdzās”

kim? 

 

MĀKSLA MAN LĪDZĀS
Mihaila Barišņikova kolekcijas izstādi „Māksla man līdzās” pavadošais katalogs

 

Pirmo reizi Parīzes Proscenium galerijā Sēnas ielā es iemaldījos 1975. gada ziemā. ASV dolārs bija augstā vērtē, un man kabatā bija nauda. Galerijas sienas greznoja Kristiāna Berāra, Žana Kokto, Leonoras Finī, Leona Baksta un citu slavenu autoru skices izrāžu kostīmiem un scenogrāfijai. Es zināju viņu vārdus no skolas laikiem un biju redzējis viņu darbu reprodukcijas, bet nekad – tik tuvu, un pieejamus iegādei. Es izgāju no galerijas, apreibis no sajūsmas, pasitis padusē Kokto Sergeja Djagiļeva portretu un Berāra skici Džordža Balančina Mocartiānai. Viesnīcā es tos izsaiņoju un noliku uz rakstāmgalda, jutos kā lepns tēvs. Šķiet, man pagāja nedēļas, skatoties uz šiem zīmējumiem un cenšoties aptvert faktu, ka tie patiešām pieder man.

Tā sākās mana ilggadējā aizraušanās – es nesaukšu to par kolekcionēšanu, bet gan drīzāk par sekošanu impulsam piepildīt telpu sev apkārt ar attēliem, kuri ir saistīti ar deju un teātri, attēliem, kas uzbur pasauli, kurā es jūtos viskomfortablāk.

- Mihails Barišņikovs

 

Katalogs „Māksla man līdzās”. Foto: Ansis Starks

 

Barišņikova Mākslas centram piederošās Mihaila Barišņikova kolekcijas izstāde „Māksla man līdzās” norisinājās no 2015. gada 16. maija – 5. jūlijam Mākslas muzejā „Rīgas Birža”. kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Barišņikova Mākslas centru Ņujorkā (ASV) un Mākslas muzeju „Rīgas Birža” piedāvāja ieskatu Rīgā dzimušā izcilā baleta meistara Mihaila Barišņikova mākslas kolekcijā.

Mihaila Barišņikova interese par vizuālās mākslas pasauli un aizrautība ar to aizsākās 20. gs. 70. gados, kad viņš sāka apkopot dažādus, neliela izmēra darbus uz papīra. Daži no tiem kolekcijā nonākuši kā īpašs veltījums vai dāvinājums tās veidotājam, tomēr lielāko daļu viņš ieguvis, daudzu gadu gaitā iegādājoties estētiski saistošus darbus.

Šī kolekcija ir spilgts intelekta, kompetences un intuīcijas apliecinājums. Viena no būtiskākajām kolekcijas iezīmēm ir darbu stilistiskā dažādība: te pārstāvēts gan reālisms, gan impresionisms, gan arī vēlākie virzieni, piemēram, sirreālisms, un daži teātra, scenogrāfijas un kostīmu mākslas darbi.

 

„Māksla man līdzās”
Tekstu autori: Mihails Barišņikovs, Džons E. Baults
Tulkotāji: Diāna Palijčuka, Artūrs Punte, Laima Ruduša
Latviešu valodas korektori: Ita Marija Ankoriņa, Guna Kalniņa
Angļu valodas korektori: Laima Ruduša, Brigita Strode
Krievu valodas korektors: Dmitrijs Rancevs
Dizains: Darja Meļņikova
Izdevējs: kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Katalogs iespiests: Studio RBB
ISBN 978-9934-8522-0-6
Rīga, 2015

 

Izstāde „Māksla man līdzās”. Foto: Ansis Starks

 

Dzimis Rīgā, Latvijā, Mihails Barišņikovs tiek uzskatīts par vienu no labākajiem mūsdienu dejotājiem. Uzsācis spožu karjeru Ļeņingradas Kirova baleta teātrī, 1974. gadā viņš emigrēja uz Rietumiem, apmetās uz dzīvi Ņujorkā un kļuva par Amerikas Baleta teātra (American Ballet Theatre) galveno dejotāju. 1979. gadā viņš pievienojās Ņujorkas pilsētas baletam (New York City Ballet), kur strādāja kopā ar Džordžu Balančinu un Džeromu Robinsu. Pēc gada Barišņikovs kļuva par Amerikas Baleta teātra māksliniecisko vadītāju un nākamos desmit gadus pavadīja, audzinot jaunu horeogrāfu un dejotāju paaudzi. No 1990. gada līdz 2002. gadam Barišņikovs bija vadītājs un galvenais dejotājs laikmetīgās dejas trupā White Oak Dance Project, kuru nodibināja kopā ar horeogrāfu Marku Morisu. 2005. gadā dejotājs Ņujorkā  nodibināja Barišņikova Mākslas centru (BMC) – radošas mājas māksliniekiem no visas pasaules. Viņš darbojas kā centra mākslinieciskais vadītājs, un viņa vadībā BMCprogrammās ik gadu piedalās ap 700 mākslinieku un 22 000 skatītāju. Barišņikovs ir bijis nominēts Amerikas Kinoakadēmijas gada balvai, un viņa fotogrāfijas izstādītas muzejos un galerijās visā pasaulē. Viņa fotogrāfijas publicētas, piemēram, tādos preses izdevumos kā Aperture un Vanity Fair. Ir izdota arī Barišņikova grāmata Merce My Way (2008).Starp daudzajām Barišņikovam piešķirtajām balvām ir Kenedija Mākslas centra balva, Amerikas Nacionālās mākslas medaļa, Commonwealth Award,Chubb Fellowship, Džeroma Robinsa balvaun 2012. gada Vilčeku balva. 2010. gadā Francijas valdība piešķīra viņam Franču leģiona goda virsnieka titulu.

Barišņikova Mākslas centrs (BMC) ir tā mākslinieciskā vadītāja Mihaila Barišņikova ilgi lolots un īstenots sapnis – mākslas centrs Manhetenā, kur pulcēties visu disciplīnu māksliniekiem. BMC atklāšana 2005. gadā iezīmēja šīs misijas sākumu: tika nodibināta plaukstoša radošā laboratorija un performanču telpa māksliniekiem no visas pasaules. Starp BMC aktivitātēm ir spēcīga rezidences programma, ko papildina dažādi profesionāli pakalpojumi, tostarp jaunu darbu pasūtījumi, kā arī dažādos karjeras posmos esošu mākslinieku prezentācijas. BMC atbalsta māksliniekus un nodarbojas ar auditorijas piesaisti mākslām, piedāvājot apskatei laikmetīgus, novatoriskus darbus par pieņemamām biļešu cenām. Plašāka informācija centra mājaslapā.

 

Atbalstītāji: ABLV Charitable Foundation, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Delfi, JCDecaux, Ir, Rīgas Laiks, Riga This Week.

 

Foto galerija: izstāde 


kim?