Ievas Epneres personālizstādes "Paradīze jaunam cilvēkam" atklāšana Liepājas muzejā 29.oktobrī

kim? 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ielūdz uz Ievas Epneres personālizstādes "Paradīze jaunam cilvēkam" atklāšanu 29.oktobrī, 17.00 Liepājas muzejā, Liepājā.

 

 

PARADĪZE JAUNAM CILVĒKAM
Ieva Epnere


Izstādes kuratore: Zane Onckule


Izstādi organizē: kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīgā sadarbībā ar Liepājas muzeju

Izstādes atklāšana: 29. oktobrī, plkst. 17.00 ar Evijas Skuķes skaņdarba “Aptumsums. Saule” atskaņojumu Montas Martinsones (balss) un Undīnes Balodes (čells) izpildījumā

Norises vieta: Liepājas muzejs, Kūrmājas prospekts 16, Liepāja
 

30.oktobris – 29.novembris, 2015

 

"Paradīze jaunam cilvēkam", Ieva Epnere. Izstādes ekspozīcija kim? Laikmetīgās mākslas centrā, 2015.
Foto: Ansis Starks

 

Laiks skrien ļoti ātri. Guli, kad nāk miegs, un nedomā, kas par diennakts stundu. Piecelies, izlokies un pārbaudi, kāds ārā laiks. Saulainā rītā mirdz visi agrie padebeši, bet ir patīkami arī tad, ja ir apmācies. Tālākais ir brokastis. Cik dīvaini ir iemanīties iemīlēt kaut ko tik treknu. Pēc pusdienām dodies ārā bez konkrētas apņēmības atgriezties laikā. Arī ieejot miglā, viss ir labi. Laiks apstājies harmonizē arvien meklējošā cilvēka gēnu.

Darbība norit pēc pieredzējuma un dalīšanās principiem. Tev sagādā nepieciešamo transportu un pasargā no polārlāča. Nav interneta vai telefona pieslēguma. Vienuviet šļūdonis atstaro telefona signālu un līdz ar to – sakarus. Vēl ir satelīta telefons gadījumiem, ja kaut kas slikts notiek. Ik dienu ierodas pa kādai tūristu laivai, un tad uz stundu pusotru pilsētiņa ir piepildīta ar cilvēkiem, kuri malko kafiju, kas šķīst, ēd krievu šokolādi un uz vietas ceptas aromātiskas smalkmaizītes. Tam seko klusums. Ir tikai pamestas ēkas, čaukstoši interjeri un bezlaiks, turpat neviena cilvēka ieskauts.

Visi, kas reiz pabijuši Piramīdā, ir pieskārušies noslēpumam, par kuru neviens cits nenojauš. “Tā iespaido, bieži rādās sapņos”, “Te pārstāj baidīties no cilvēkiem”, “Te visa pasaule pagaida”...

Bijusī padomju ogļrūpniecības pilsēta Piramīda (Pyramiden) Norvēģijai piederošajā Svalbāras salā tika pamesta 1998. gadā, atstājot bibliotēku ar grāmatām, kultūras namu un pasaulē vistālāk ziemeļos esošo flīģeli. Vēsturiski “neviena zeme” jeb precīzāk “ikviena/visu zeme”, tā komerciāli izmantota arhipelāga dabisko resursu (ogles, citi minerāli) dēļ. Vietas brīvās pieejamības dēļ to pētījumiem iecienījuši arī dažādu nāciju un tautību zinātnieki.

“Paradīze jaunam cilvēkam” ir Ievas Epneres personālizstāde Liepājā, kas seko nesenajai izstādei Rīgā un norisinās kim? Laikmetīgas mākslas centra reģionālās programmas ietvaros. Kā no ceļojuma uz pasaules malu pārvestas dārgas atmiņas – suvenīrs vilkmei pēc nezināmā, dabas diktāta un cilvēka psiholoģijas lokiem, izstāde pārstāsta trimdas-vientulības-meistarības skavās personīgi, no kāda cita mutvārdos vai vēsturiski pieredzēto. Atsedzot un pludinot, laužot un iekustinot tiek radīta jauna situācija ar satikto, bet neindividualizēto cilvēku galvenajā lomā.

Izstādes trīs zālēs būs skatāmi klātbūtnes apstādināti kadri – fotogrāfijas uz papīra un zīda un viens kustīgu epizožu un fiksēta attēla kombinēts videodarbs, kurā četras aizkadra balsis (piramīdieši) vietām sentimentālās, vietām humorpilnās epizodēs piedāvā katrs savu versiju vilkmei doties uz “tālāko pasaules malu”.

 

Ievas Epneres audiovizuālā performance "Gaidot atgriežamies gaismu" "Baltā nakts" ietvaros. kim? Laikmetīgās mākslas centrs, 2015. Foto: Ansis Starks 

 

Ieva Epnere (1977) dzīvo un strādā Rīgā. Rada fotogrāfijas, video un filmas, kurās personiski, privāti stāsti ir sākumpunkts mākslinieciskām refleksijām par identitāti, tradīcijām un rituāliem. Jaunākās personālizstādes: “Paradīze jaunam cilvēkam” (2015), kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga; Waiting Room (2015), Contretype, Brisele; Galerie des Hospices (2014), Kanēanrusijona (2014); “Telpas atmiņa/Mindscapes”(2013), kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga; “Zaļā zeme” (2010), kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga; “Darbi” (2009), Kulturforum Alte Post, Neisa; “Mikrorajons” (2007), LNMM izstāžu zāle “Arsenāls”, Rīga; Encounters (2006), Atelier Hoeherweg, Diseldorfa. Grupu izstādes: 6. Maskavas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle, Maskavā (2015); Le fragole del Baltico, Careof, Milānā (2015); Ornamentalism. The Purvītis Prize (2015), Arsenale, Venēcija; 61. starptautiskais īsfilmu festivāls (2015), starptautiskais konkurss, Oberhauzene; Bad Feminism (2015), RPL Film Theatre, Ridžaina; 60. starptautiskais īsfilmu festivāls (2014), starptautiskais konkurss, Oberhauzene; RITUALIA, Ename Actueel 2015, Provinciaal Archeologisch Museum (PAM), Ename, Beļģija. Gaidāmās izstādes: Nacionālājā mākslas galerijā Zacheta, Varšavā.


Īpašs paldies: Sārai Geratsai, Kirilam Šepeļevam, Aleksandram Romanovskim, Lenai, Katjai, Pjetram Petrovičam.

Paldies: Mikam Ramānam, Jānim Vēliņam, Intam Vikmanim, Dacei Cīpolai, Uldim Ozolam, Edgaram Spridzānam, Laimdotai Steķei, Baibai Bīviņai, Vadimam Mironovam, Karlīnai Epnerei, Lūcijai Epnerei, Andrim Landaus, Klintai Rogai.


Atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, Kulturkontakt Nord Mobility Grant, The Woods residency, VKN, Delfi, kultura.lv, Pieci.lv.

 

Liepājas muzejs
Kūrmājas prospekts 16
Liepāja
Darba laiks: T. – Sv. 10.00 – 18.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


kim?