IZMAIŅAS! Briseles mākslas centra "BOZAR" vecākā konsultanta Frederika Mesēva prezentācija 16.novembrī

kim? 

 

IZMAIŅAS! Lektora slimības dēļ tiek atcelta Frederika Mesēva lekcija. Ieskatu projektā "Trauma un atdzimšana" un plānotajā sadarbībā ar Briseles mākslas centru BOZAR sniegs kim? Programmas direktore Zane Onckule.

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ielūdz uz Briseles mākslas centra BOZAR vecākā konsultanta Frederika Mesēva prezentāciju “Trauma un atdzimšana” 16. novembrī plkst. 17.00 The Mill, Brīvības ielā 33.


TRAUMA & ATDZIMŠANA
Frederiks Mesēvs

Prezentācija

Organizē: kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Beļģijas-Luksemburgas-Latvijas tirdzniecības kameru

2015. gada 16. novembrī plkst. 17.00
Koprades telpā The Mill, Brīvības ielā 33


2015. gada Beļģijas dienu ietvaros Rīgā notiks Briseles mākslas centra BOZAR vecākā konsultanta Frederika Mesēva prezentācija, kas tiek veidota ar mērķi iepazīstināt ar topošu sadarbības projektu starp vairākām Eiropas valstīm, tā mērķiem, paredzētajām aktivitātēm un dinamiku.
Beļģijas dienas Rīgā ir ikgadējs notikums, kura laikā iespējams iepazīties ar beļģu kultūras jaunākajām tendencēm.

 

Renato Gutuzo. "Krustā sišana". 1941

 

“Trauma un atdzimšana”, šis šogad aizsāktais, ambiciozais un daudzslāņainais projekts norisināsies līdz 2018. gadam un aptvers dažādas aktivitātes, kas tiek veidotas ar mērķi izvaicāt, pētīt un veicināt izpratni par Eiropas kopīgo kultūras vēsturi, mantojumu un tā ietekmes spēku mūsdienās. Dažādu aktivitāšu ietvaros tiks uzdota virkne fundamentālu jautājumu, kas datējami vai tieši/netieši atbalsojas ar Aukstā kara periodu un ar to saistītajām norisēm.

Vai vērtības, utopijas un jautājumi, kas bija aktuāli māksliniekiem no 1945. gada līdz 1968. gadam, atšķiras no tiem, kas nozīmīgi mūsdienu māksliniekiem? Kā šodienas praktiķi – mākslinieki, teorētiķi, kritiķi no Austrumiem un Rietumiem uztver tālaika mākslas kustības? Vai mākslinieki un sabiedrība kopumā pašreizējo spriedzi starp Austrumiem un Rietumiem izjūt tāpat kā iepriekšējās paaudzes jutās Aukstā kara laikā? Vai globālā krīze jaunradi ietekmē tikpat lielā mērā kā 60. gadu kultūras un politiskās revolūcijas, kas veicināja tālaika mākslinieku darbību? Un visbeidzot – kāda un cik lielā mērā nozīme mūsdienu Eiropā ir kultūras diplomātijai?

Projekts, kurā līdzās citiem sadarbības partneriem minami arī BOZAR un kim? Laikmetīgās mākslas centrs, sastapsies mākslinieki un citu sfēru ieinteresēti domātāji, kas aptvers Eiropu tās plašākā ģeogrāfiski-vēsturiskā perspektīvā. Naratīvs, kas aizsāksies ar ceļojošo izstāžu ciklu Beļģijā, Vācijā un Krievijā, pievērsīsies periodam no 1945.–1968. gadam, kad Eiropas un Padomju Savienības mākslinieki savos darbos reaģēja uz civilizācijas sabrukumu pēc Otrā pasaules kara.

Plašais pētījums ietvers izstādes, mākslinieku tikšanās un studiju vizītes, meistarklases, radošās darbnīcas, konferences, diskusijas un digitālu uzziņas līdzekli – laika skalu –, lai ar šādas reizē ierastas, reizē izpausmēs eksperimentālas pasākumu sērijas palīdzību virzītu mākslas mobilitāti tuvāk apņēmībai pārvērtēt valdošos uzskatus par mākslas attīstību pēckara periodā.

“Trauma un atdzimšana” ne vien atspoguļos Eiropas pašreizējo kontekstu un tajā valdošo spriedzes procentu, bet arī apzināti būvēs tādu platformu, kas rosinās mainīt pašreizējo uztveri un iztēlosies jaunas kultūras dialoga formas, cerības un mākslinieciskās izpausmes starp Austrumiem un Rietumiem. Latvija šajā projektā piedalīsies, veidojot rezidenci šodienas māksliniekiem un citiem saistīto jomu profesionāļiem, kas pāraugs izstādes formātā 2018.gada ietvaros.

 

BOZAR ārskats

 

Frederiks Mesēvs (Meseeuw Frédéric) kopš 2012. gada ir Briseles mākslas centra BOZAR vecākais konsultants, fokusējoties uz Eiropas mēroga mākslas un kultūras projektiem, kas ietver izstādes, diskusijas, mākslinieku tikšanās u.c. Mesēvs palīdzējis Eiropas Komisijai īstenot pilotprojektu “Jaunais Eiropas naratīvs”, kurā no 2013. gada līdz 2014. gadam piedalījās Eiropā atzītākie mākslinieki, intelektuāļi un politikas veidotāji. Agrāk Mesēvs ir bijis saistīts ar dažādiem kultūras tīkliem – neatkarīgām mūzikas kompānijām, filmu producentiem, minoritāšu valodu reģioniem u.c..

Briseles mākslas centrs BOZAR ir unikāls Eiropas mākslas centrs, kas kalpo kā tikšanās vieta dažādām Beļģijā bāzētām starptautiskām kopienām. Centrs atrodas 1920. gadā celtā Art Deco stila ēkā. Šajā augošajā multidisciplinārajā platformā strādā gandrīz 400 cilvēku un 200 nacionālās kultūras partneru, kuri organizē izstādes, mūzikas koncertus, izrādes, diskusijas, literatūras un kino programmas, ko gadā apmeklē līdz pat 1 miljonam viesu. BOZAR ir kļuvis par spēcīgu virzītājspēku starptautiskām mākslinieciskām iniciatīvām, kuru mērķis ir stiprināt saites starp dažādām Eiropas valstīm un kontinentiem.


Pasākums norisināsies angļu valodā. Ieeja bez maksas. Pasākumu atklās grafikas dizainera un grāmatu autora Pītera Haudesabosa (Pieter Gaudesaboos) uzstāšanās.

 

Atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Rīgas Dome, Delfi, kultura.lv, Pieci.lv.

Partneri: Beļģijas karalistes vēstniecība, Wallonia-Brussels International, Flemish Government, Sampling, VARUL, BDO, Short Riga.


kim?