“kim? Rezidences Balvas 2016” ieguvēja ir Ieva Epnere

kim? 

 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo, ka "kim? Rezidences Balvas 2016" ieguvēja ir Ieva Epnere. "kim? Rezidences Balvas 2016" ieguvēja Ieva Epnere šī gada rudenī pavadīs divus mēnešus Ņujorkā, Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmā (ISCP) un būs pirmā rezidente no Latvijas ISCP divdesmit gadu darbības laikā.

Balvas ieguvēja paziņošanas ceremonija sadarbībā ar Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmu (ISCP) un piedaloties ISCP vadītājai Kari Kontei norisinājās Rīgā 2016. gada 31. maijā The Mill. "kim? Rezidences Balvas 2016" starptautiskā žūrija šī gada fināla atlasei bija nominējusi sekojošus māksliniekus: Ēriku Apaļo, Ievu Epneri, Ingu Melderi un Katrīnu Neiburgu. Savas vizītes laikā Rīgā Kari Konte tikās ar nominantiem un apmeklēja viņu darbnīcas, lai savus iespaidus samērotu ar starptautiskās žūrijas viedokļiem un kim? Laikmetīgās mākslas centra komentāriem un izvēlētos balvas ieguvēju.

 

Ieva Epnere. Foto: Kristīne Madjare

 

"kim? Rezidences Balvas 2016" žūrijas locekle un ISCP vadītāja Kari Konte stāsta: "Visiem nominētajiem māksliniekiem ir iespaidīga mākslinieciskā pieredze, un ikviens no viņiem būtu lielisks ISCP kopienas papildinājums. Tomēr Ievas Epneres darbos redzams unikāls skatījums uz situācijām un kontekstiem, kas Ņujorkā ir mazāk zināmi un kas noteikti bagātinās mūsu pilsētas mākslas ainavu. Vienlaikus, labvēlīgie apstākļi, kādus māksliniekiem rada ISCP un Ņujorka, ļaus viņas darbiem un pētījumiem sasniegt jaunus augstumus. Ar prieku sekošu līdzi kā Epneres pētījumi par modernajos laikos aizmirsto vēsturi un tradīcijām attīstīsies Ņujorkā - vietā, kurā rodamie iedvesmas avoti ievērojami atšķiras no ierastajiem."

Ikgadējā "kim? Rezidences Balva" ļauj daudzsološam Latvijas māksliniekam vai divu mākslinieku apvienībai piedalīties rezidences programmā vienā no kim? partnerorganizācijām. Pirmās "kim? Rezidences Balvas" ieguvēja Darja Meļņikova 2015. gada vasarā pavadīja divus mēnešus KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē, savukārt 2017. gada uzvarētājs dosies uz Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmu Londonā.

"kim? Rezidences Balvas 2016" patrons advokāte Vita Liberte uzsver: "kim? Laikmetīgās mākslas centra organizētā balva ir vienīgā šāda veida mākslas balva Latvijā, kas sniedz iespēju kādam no Latvijas māksliniekiem nokļūt starptautiski nozīmīgā rezidencē. Man ir liels prieks atbalstīt šo iniciatīvu, jo esmu pārliecināta, ka Ņujorkā pavadītais laiks būs neatsverama pieredze un impulss Balvas ieguvēja - mākslinieka radošajā darbībā un sniegs iespēju dibināt ilgtspējīgus kontaktus ar citiem mākslas profesionāļiem."

2015. gada rudenī kim? Laikmetīgās mākslas centrs balvas pirmajai kārtai nominēja 10 māksliniekus, kas atbilst „kim? Rezidences Balvas" kritērijiem: aktīvi piedalās izstādēs un tām paralēlajos pasākumos Latvijā un ārvalstīs; ir vecumā līdz 40 gadiem un pēdējo 6 gadu laikā ir piedalījušies vismaz vienā kim? veidotā projektā.

Mākslinieku portfolio izskatīja un fināla nominantus atlasīja "kim? Rezidences Balvas" starptautiskā žūrija: Alessio Antoniolli (Alessio Antoniolli) un Roberts Lekijs (Robert Leckie) (Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmas vadītājs un Gassworks kurators), Ena Bārlova (Anne Barlow) (Ņujorkas mākslas telpas Art in General direktore), Adela Javica (Adela Yawitz) (Pasākumu un rezidenču programmas kuratore KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē), Kari Konte (Kari Conte) (Starptautiskās darbnīcu un kuratoru programmas (ISCP) Ņujorkā vadītāja), Marija Linda (Maria Lind) (Stokholmas mākslas telpas Tensta Konsthall direktore; Gvandžu biennāles 2016 mākslinieciskā vadītāja) un Nikolauss Šafhauzens (Nicolaus Schafhausen) (Vīnes Kunsthalle direktors).

 

Starptautiskā darbnīcu un kuratoru programma (ISCP) atbalsta mākslinieku un kuratoru radošo izaugsmi un veicina apmaiņu ar rezidenču un publisko programmu starpniecību. ISCP atrodas izbijušā rūpnīcā Bruklinā, piedāvājot 35 gaišas darba studijas, divas galerijas un projektu telpu. 1994. gadā dibinātā ISCP ir visaptverošākā starptautisko vizuālo mākslu rezidenču programma Ņujorkā. ISCP rīko izstādes, pasākumus un izbraukuma projektus, kuri ir bezmaksas un brīvi pieejami visiem, tādējādi uzturot dinamisku laikmetīgās mākslas praktizētāju un daudzveidīgu publiku kopienu. ISCP rezidencēs ir uzturējušies vairāk nekā 1200 mākslinieku un kuratoru no vairāk nekā 62 valstīm.

 

Paldies: Alessio Antoniolli un Robertam Lekijam, Enai Bārlovai, Adelai Javicai, Kari Kontei, Marijai Lindai, Nikolausam Šafhauzenam.

"kim? Rezidences Balvu 2016" atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, ASV vēstniecība Latvijā, The Mill, ASTRO, VKN, Absolut, Gardu Muti, Rīga TV 24, Satori, Delfi, Latvijas Radio 3.

 

 

 


kim?