"kim? Rezidences Balvas 2017" ieguvēja ir Ieva Kraule

kim? 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo, ka "kim? Rezidences Balvas 2017" ieguvēja ir Ieva Kraule, kura šī gada pavasarī pavadīs trīs mēnešus Londonā, Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmā Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Balvas ieguvēja paziņošanas ceremonija, piedaloties Gasworks kuratoram Robertam Lekijam norisinājās Rīgā 2017. gada 1. martā kim? telpās.

"kim? Rezidences Balvas 2017" starptautiskā žūrija šī gada fināla atlasei bija nominējusi sekojošus māksliniekus: Ievu Krauli, Maiju Kurševu, Krišu Salmaniun Evitu Vasiļjevu. Savas vizītes laikā Rīgā Roberts Lekijs tikās ar nominantiem un apmeklēja viņu darbnīcas. 

 "kim? Rezidences Balvas 2017" ieguvēja Ieva Kraule

 

"kim? Rezidences Balvas 2017" žūrijas pārstāvis un Gaworks kurators Roberts Lekijs, komentējot savu izvēli un Balvas ieguvēju, stāsta: "Neilgajā laikā, ko pavadīju Rīgā, esmu ticies ar ļoti dažādiem māksliniekiem un patiesi izbaudījis mūsu sarunas. Uzzināju, ko viņi dara un kāpēc, un kā viņi redz vietējo mākslas ainu. Studiju vizītēm atvēlētajā laikā īpašu iespaidu uz mani atstāja video, ko Krišs Salmanis radījis sadarbībā ar Japānas lauku leļļu teātra aktieriem, Evitas Vasiļjevas brutālisma stila iedvesmotās skulptūras, kas atklāj dziļu emocionālo piesaisti formai, un polemiskā saruna ar Maiju Kurševu par viņas interesi parzīnu kultūru, kas cenšas atbalstīt jau esošās kopienas, nevis uzrunāt jaunu auditoriju. Tomēr beigu beigās man palika iespaids, ka tieši Ievas Kraules lateksa mehānismi un ātrrakstīšana par tādām tēmām kā novecošanu un nēģiem vispārliecinošāk un reizē visneparastāk apvieno formu un loģiku. Ar interesi vērošu, kā viņa to attīstīs Gasworks rezidencē.”

Ikgadējā "kim? Rezidences Balva" ļauj daudzsološam Latvijas māksliniekam vai divu mākslinieku apvienībai piedalīties rezidences programmā vienā no kim? partnerorganizācijām. Pirmās "kim? Rezidences Balvas" ieguvēja Darja Meļņikova 2015. gada vasarā pavadīja divus mēnešus KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē, otrās “kim? Rezidences Balvas” ieguvēja Ieva Epnere 2016.gada rudenī pavadīja divus mēnešu ISCP Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmā Ņujorkā, savukārt 2018. gada uzvarētājs dosies uz Artport rezidenču programmu Telavivā.

Savukārt šī gada rezidence Gasworks, Londonā reprezentē Latvijas kultūru, uzsākot Latvijas valsts simtgades starptautisko programmu Lielbritānijā. Latvijas valsts simtgade ir nozīmīga iespēja plaši vēstīt par Latvijas devumu pasaulē, celt Latvijas valsts un uzņēmēju starptautisko konkurētspēju. Starptautiskā programma ārpus Latvijas būs visaptveroša, iekļaujot kultūras, ekonomisko un politisko dimensiju. Reprezentējot Latvijas mākslu Eiropā, tiek stiprināta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā īstenotā kim? starptautiskā darbība.

2016. gada rudenī kim? Laikmetīgās mākslas centrs balvas pirmajai kārtai nominēja 8 māksliniekus, kas atbilst „kim?Rezidences Balvas" kritērijiem: aktīvi piedalās izstādēs un tām paralēlajos pasākumos Latvijā un ārvalstīs; ir vecumā līdz 40 gadiem un pēdējo 7 gadu laikā ir piedalījušies vismaz vienā kim? veidotā projektā. Mākslinieku portfolio izskatīja un fināla nominantus atlasīja starptautiskā žūrija: Alessio Antoniolli un Roberts Lekijs (Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmas vadītājs un Gasworks kurators), Ena Bārlova (Ena Bārlova, Tate St. Ives galerijas topošā mākslinieciskā vadītāja), Anna Kats (Kuratoriālā asistente, Ņujorkas Modernās mākslas muzejs MoMA, Ņujorka) un Kari Konte (Starptautiskās darbnīcu un kuratoru programmas (ISCP) Ņujorkā vadītāja).


Dibināta 1994. gadā, Gasworks ir bezpeļņas laikmetīgās vizuālās mākslas organizācija, kas darbojas kā Lielbritānijas un starptautisko mākslas prakšu un diskusiju krustpunkts. Organizācija regulāri pasūtina un producē jaunu un līdz šim nepietiekami reprezentētu Lielbritānijā dzīvojošu mākslinieku darbus, kuri tiek padarīti plašākai publikai pieejami caur organizācijas publisko programmu, kas sastāv no četrām solo un/vai grupas izstādēm un filmu seansu, diskusiju un performanču programmu. Gasworks vienlaicīgi piedāvā darbnīcas Londonā dzīvojošiem māksliniekiem, un katru gadu organizē sešpadsmit rezidences, sniedzot starptautiskiem māksliniekiem iespēju veikt izpēti un radīt jaunus darbus, atrodoties Londonā.


kim?