kim? izsludina projekta “Trauma un atdzimšana: laikmetīgās tikšanās” un vasaras rezidences Rīgā open call rezultātus

kim? 

 

 

kim? Laikmetīgās mākslas centrs paziņo par starptautiska projekta “Trauma un atdzimšana: laikmetīgās tikšanās” uzsākšanu un izsludina open call rezultātus vasaras rezidencei Rīgā š.g. jūlijā.

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros organizētās rezidences mērķis ir vērst uzmanību uz attiecībām, kas kopš Otrā pasaules kara veidojušās starp Rietumiem un Austrumiem, Eiropu un Krieviju un arī šodien ir nozīmīgas Latvijas identitātei, pagātnes izprašanai un pieņemšanai. Divas nedēļas ilgā rezidence Rīgā pulcēs vienuviet jaunās paaudzes profesionāļus no Latvijas un citām valstīm, lai ar mākslas un kultūras starpniecību gan atskatītos pagātnē (īpaši uz Aukstā kara periodu), gan vērstu uzmanību uz laikmetīgām aktualitātēm Latvijā un Baltijā, tā veicinot savstarpējo sakaru veidošanos un nostiprināšanos sociālpolitiskā un kultūrvēsturiskā kontekstā.

2017. gada janvārī kim? Laikmetīgās mākslas centrs izsludināja pieteikšanos rezidences programmai “Trauma un atdzimšana: laikmetīgas tikšanās”. Ar prieku paziņojam, ka dalībai izvēlēti šādi dalībnieki (un viens mākslinieku duo): Jure Kirbiš (Slovēnija), Anna Balázs (Ungārija), Dorian Batycka (Kanāda/Polija), Enrico Floriddia (Itālija), Eugene Birman (ASV), Jozs Bitelli (Lielbritānija), Liene Pavlovska (Latvija), Monika Lipšic (Lietuva), Nogr (Nadia Degtyareva, Nick Degtyarev, Krievija), Pjotr Zjerebtsov (Krievija), Vasilis Papageorgiou (Grieķija), Vitalij Strigunkov/Vitalijus Strigunkovas (Lietuva).

 


Rezidences organizatori saņēma vairāk nekā 90 pieteikumu no visas pasaules, un izvēlēties projekta dalībniekus nebija viegli, jo visi pieteikumi bija interesanti un konkurētspējīgi. Apsveicam dalībai izvēlētos māksliniekus un priecāsimies viņus satikt, iepazīt un kopīgi darboties projektā “Trauma un atdzimšana: laikmetīgas tikšanās”. Programma sāksies Maskavā 2017. gada maijā un turpināsies no 2017. gada 8.jūlija līdz 22. jūlijam ar rezidenci Rīgā.

Rezidences programmu Rīgā veidos dažādu jomu konsultanti un eksperti, kuru uzmanības centrā būs tēmas, kas saistītas ar Austrumu un Rietumu attiecībām Austrumeiropas kontekstā, galveno vērību veltot Baltijas valstīm un to kompleksajai vēsturei. Īpaša uzmanība rezidences programmā tiks veltīta Rīgas infrastruktūrai un vēsturei, jo Rīga, kas jau izsenis bijusi reģiona centrs, ir pilsēta ar bagātu un sarežģītu vēsturi, turklāt tās seja ir mainījusies gadsimtu gaitā. Rezidences programmas saturu veidos igauņu māksliniece Marge Monko, Lietuvas akadēmiķe, Kingstonas Universitātes (Londona) pasniedzēja Eglė Rindzevičiūtė un antropologs Viesturs Celmiņš no Latvijas. Rezidences programmā paredzēti arī publiskie lasījumi un prezentācijas, turklāt tā kalpos par pamatu ceļojošai grupas izstādei, kas tiks atklāta Rīgā, kim? Laikmetīgās mākslas centrā 2018. gada pavasarī un tad ceļos tālāk uz Bunkier Sztuki Krakovā un BOZAR Briselē.

Vasaras rezidence tiek veidota Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” (2015–2018) līdzfinansētā projekta Trauma & atdzimšana. Kultūras saiknes starp Austrumeiropu un Rietumeiropu ietvaros. Projekta ietvars ir vēsturiska izstāde Facing the Future. Art in Europe (1945–1968), kas tiek organizēta BOZAR Briselē, ZKM Karlsrūē un Puškina muzejā Maskavā. Latvijā projektu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

_____


Projekta partneri:
BOZAR Mākslas centrs (Brisele), Cittadellarte-Fondazione Pistoletto (Biella), Puškina Valsts tēlotājmākslas muzejs (Maskava), ZKM mākslas un mediju centrs (Karlsrūe), Valsts muzejs un izstāžu centrs ROSIZO (Maskava), laikmetīgās mākslas galerija Bunkier Sztuki (Krakova), Jiveskiles Universitāte (Jiveskile), Austriešu kultūras forums Maskavā (Maskava), Tretjakova galerija (Maskava).

 


 


kim?