Kuratore: Virginija Januškevičiūtė
Organizē: Viļņas laikmetīgās mākslas centrs (CAC) sadarbībā ar Kim?
Piedalās: Māris Bišofs, Kaspars Groševs, Ieva Kraule un Oļa Vasiļjeva
TAS, KAS ŠODIEN IR MĀKSLAS DARBS, RĪT VAR BŪT PILNĪGI KAUT KAS CITS.
Šis teikums, kas izskanēja intervijā ar mākslinieku Deividu Bernšteinu, ir Baltijas mākslas triennāles centrā. Ideja nav jauna: tas, kā uztveram mākslas darbu un ko no tā sagaidām, ar laiku mainās. Kaut kas tiek aizmirsts, kaut kas – pārgrozīts, un beigu beigās mēs skatāmies uz mūzikas instrumenta nepareizo galu vai spēlējam gleznu no beigām uz sākumu. Taču reizēm tas ir apzināti: kompozīcija sairst, dziesma kļūst par noskaņu, skulptūra – par modeli un zīmējums – par vēstuli.
Vai tas nozīmē, ka mums jārunā par mākslas izmantošanu vai drīzāk par izmantošanas mākslu? Varbūt jāiztiek bez mākslas pavisam? Noskaidrosim!
Šī gada triennālē lielāka uzmanība nekā iepriekš veltīta Baltijai – gan pašam ģeogrāfiskajam reģionam, gan Baltijas jūrai un kultūrai. Tas ir apzināti starpdisciplinārs pasākums, kura dalībniekus, kā jau vēsta pasākuma nosacītais moto (“Tas, kas šodien ir mākslas darbs…”), lielākoties interesē šis “kaut kas cits”. Izstāde aptver vairākas tēmas un to kombinācijas, piemēram, ietekme, apmaiņa, materialitāte.Triennāles ietvaros notika izstāde Viļņas laikmetīgās mākslas centrā (CAC), taču kopējā pasākumu programma, kas risinājās sešu nedēļu garumā, bija plašāka – lekcijas, dažādu publikāciju atvēršanas, prezentācijas, meistarklases un performances.
Daži atslēgas vārdi:
MURMINĀŠANA
MODELIS
NOSKAŅA
MĒNESS
IZVĒLNE
MĀSAS
TEMPLIS
SAISTĪBA
IZGLĪTĪBA
JAU KLĀT
NORAKSTĪŠANA
BIOMORFS VEIDOJUMS
BIOGRĀFIJA
ELEMENTĀRDAĻIŅA
PLASTMASA
BALTIJA
PROTOTIPI
KLIMATA IZMAIŅAS
MIKROORGANISMI
KUĢA PĀRBAUDE JŪRĀKUĢA VRAKS
BALSS
MIGLA
SIEKALAS
INDE UN PRETINDE REIZĒ
VĒL VAIRĀK PLASTMASAS
STĀVOKLĪ
BUTO
KRĀSA
NODARBĪBAS
BALARDS
BALTEKSPLUATĀCIJA
ONIKSS
MEŽI
MĪTS
SVĒTIE MOTORI
OKEĀNU MĀKSLAS AKADĒMIJA
MĒROGS
MIRIĀDE
IZGUDROJUMU PILS
VALŪTA
LIETDERĪBA
OPERĒTĀJSISTĒMA
VIĻŅI
TAGADNE
Plašāka informācija par 12. Baltijas mākslas triennāli
Arhitektūra: Andreas Angelidakis
Grafiskā identitāte: Vytautas Volbekas, Māris Bišofs, Goda Budvytytė
Citi mākslinieki, kas piedalījās izstādē: Wojciech Bąkowski; Baltijas paviljons; Nick Bastis & Darius Mikšys; Brud; Goda Budvytytė & Viktorija Rybakova; Kipras Dubauskas; gerlach en koop; Lukasz Jastrubczak; Erki Kasemets; Antanas Gerlikas; Mikko Kuorinki; Marcos Lutyens; Gizela Mickiewicz; Robertas Narkus; The Oceans Academy of Arts; Gerda Paliušytė; The World in Which We Occur (Margarida Mendes & Jennifer Teets); Mark Raidpere; Zofia Rydet; Bianka Rolando; Vitalijus Strigunkovas; Jay Tan; Nomeda & Gediminas Urbonai.
Mākslinieki, kas piedalījās pasākumu programmā: Perrine Bailleux; Baltijas paviljons; Post Brothers; Brud; Adam Kleinman; Valentinas Klimašauskas; Margarida Mendes & Jennifer Teets (The World in Which We Occur); Nomeda & Gediminas Urbonai (& Tracey Warr); Gerda Paliušytė; Robertas Narkus; Jay Tan (Vienpadsmit, gandrīz divpadsmit: kustību nodarbība pusaudžiem).
CAC lasītavas plauktos paliks izlases, kuras veidojuši Chris Kraus & Hedi El Khoti; Post Brothers.
12. Baltijas mākslas triennāles izstādes ceļvedim, kas tika izdots atklāšanas dienā, tekstus radījuši šādi mākslinieki: Ieva Kraule, Bianka Rolando, Jay Tan, Annicka Kleizen, David Bernstein, Anders Kreuger, J. G. Ballard, Algirdas Šeškus. Ceļvedī ir arī sarunas fragments starp Niku Bastis, Darju Mikšis un kuratoru; sarunu moderē Šama Khanna.
Projekta partneri: Baltic Champs; Kauņas Tehnoloģiju universitāte; Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga; Lietuvas kultūras institūts; Polijas institūts Viļņā; Viļņas Mākslas akadēmija.
Sponsori: Lietuvas Kultūras padome; Lietuvas Republikas Kultūras ministrija, Comfort Hotel; Culture.pl; Dānijas Mākslas fonds; Frame Visual Arts Finland; Nemuno žiedas; Valsts Kultūrkapitāla Fonds; Nīderlandes vēstniecība Viļņā; Nidas mākslas kolonija; Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma “Kultūra”; Mondriaan Fonds; OCA – Laikmetīgās mākslas birojs (Norvēģija), Comfort Hotel LT.
Informatīvie sadarbības partneri: Artnews.lt; The Baltic Notebooks of Anthony Blunt; The Baltic Times; Doxa.lt; Echogonewrong.com; Lamų slėnis; Lietuvos rytas; Moteris; Rīgas Laiks; Sirp; Survival Kit Festival; Studija; Voxart.lt.
Triennāles rezidence: Nidas mākslas kolonija