Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Kim? Galerija: Sabīne Vernere, Jauni darbi, 2021

 

Sabīne Vernere

Jauni darbi, 2021

Kim? Galerija

14. jūlijs – 12. septembris, 2021

 

 

Sabīnes Verneres darbus caurvijošais tēls-prototips apzīmē tiešu un ilustratīvu personiskās-intīmās pieredzes fiksāciju. Domājot par šo situāciju-aktu un attiecībām, ko tās ietver, autore strādā, līdz tēli attālinās no subjektīvā un vispārinājumu-savienojumu procesā viņas, viņi, tie saplūst. Gaidas, iekāre un mokas ir gan galēji individuālas un personiski izdzīvotas, gan “normalizētas” un visu apropriētas. Sajūtot sevī un izdzīvojot tēlus, kas izriet no konkrētās situācijas – jūra naktī, darbs uz ceļiem studijā, pazaudēšanās attiecību aplikācijās, “prāta pagarināšanas” literatūra –, autore to sāk attēlot skrienošu, bēgošu, sēdošu. 

Jaunākajā – vietulības, pandēmijas un rezidences Parīzē ietekmētajā – sērijā tēls mainās, un iemieso “spēka talismanus” un “inkrustētas atmiņu ainavas”. Strādājot ar tušu, ilgi un sistemātiski, Vernere pārvalda materiālu, sarunā ar to, lai tuša pārvēršas jeb iemieso miesu, ainavu, emociju, jebko. Tušas plūdums ir tiešs pārcēlums no dabas procesiem – tādiem kā upe, kas ieplūst jūrā, avota ūdeņu un grunts saplūšana (“…grūti paskaidrot, bet tas, kā izaug egle, un tas, kā izplūst tuša, man šķiet viens un tas pats…”) un tamlīdzīgi. Dienām ejot un ekrānā slīkstot (“..uz ceļiem tupot pie papīra, drudžaini skatoties telefonā un kaut ko gaidot, kamēr žūst kāds laukums”), plūstošās ainavas top cietas, formas – stūraini mehāniskas, kompozīcijas – centrālas. Tomēr vienlaicīgi vēlme pēc patvēruma pieaug. Šie jaunie darbi – ikdienas intimitātes svinēšanas apliecinājums – kalpo par alegoriju dzīves un prāta infrastruktūras grožiem, mākslīgi radītiem un uzspiestiem rāmjiem, kuru cietībai (gluži kā krāsu klājumiem-zīmējumiem, kas “uzziedējuši” uz metālisku virsmu imitējošā kokvilnas papīra pārklātā fona) (jā)tiek pāri. 

 

 

Sabīne Vernere (dz. 1990) Ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļas glezniecības katedrā, studējot papildinājusi zināšanas Zagrebas Karaliskajā Mākslas akadēmijā un Antverpenes Karaliskajā akadēmijā. 2016. gadā debitēja MVT izstāžu ciklā “BlumbergsBezgalība” izstādot savu bakalaura darbu personālizstādē “Bezkaunīgs”. Ar saviem darbiem piedalījusies vairākās grupu izstādēs Latvijā – mākslas stacijā “Dubulti”, Kuldīgas Mākslinieku rezidencē, Cēsu mākslas centrā “Brūzis”, izstāžu zāle “Lielais dzintars” Liepājā  un Eiropā – Nida Artist colony, Entusiastide Klubi MYU Tartu, Quartair Hāgā, Beffroi de Montrouge Parīzē, The Art Building in Vra Hjerringā, Dānijā, Centrul de Interes Kluža-Napokā, Rumānijā, un citur. Kopš 2020. gada augusta vada Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālo mākslas telpu Pilot. 2020. gada rudenī neatkarīgi izveidoja personālizstādi Rīgā (telpās Brīvības ielā 40). 2021. gadā piedalījās JCE rezidencē Parīzē.