Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Miķeļa Mūrnieka personālizstāde “Behavioral Sink”

No 16. marta līdz 19. maijam Kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar VV Foundation piedāvā līdz šim apjomīgāko mākslinieka Miķeļa Mūrnieka personālizstādi.

 

Izstādes atklāšana 15. martā 18.00–21.00.

 

Jau kopš šī gadsimta sākuma mūsu uzmanība tiek pievērsta vajadzībai būt plūstošākiem — tiek pravietots, ka dinamisko pārmaiņu laikos tas kļūs par noderīgu instrumentu ikdienas vadīšanai. Kapitālistiskajam darba ritmam diktējot ikdienas takti, var tikt sasniegts hipnotisks stāvoklis, kā veroties nerimstošā ūdens plūsmā. Tieši tēlniecība ar šo bezformas substanci ir centrālais izstādei tapušo darbu materiālais kopsaucējs. Ierauts dažādu likumu, patērētāju ilūziju un sistēmu pinumu virpulī, skatītājs tiek aicināts izzināt vidi, kurā mākslinieks šķetina dziļi personiskus, taču tajā pašā laikā sabiedrību raksturojošus pārdzīvojumus, kas apslēpti aiz sapņaina, bet trausla priekškara. 

 

Pretrunu un neizpratnes pavedieni atspoguļosies ne tikai ideju pasaulē, bet arī acīm redzamā — pārsteidzošā ūdens stāvokļu dažādībā. Fikcionāli atgadījumi vai neērtas patiesības aicinās noķert pašrefleksijas un citu pārdomu viļņus. Mūrnieka daiļradei raksturīgajā sociāli kritiskajā garā arī šajā darbu sērijā tiks šķetināti un pārskatīti apziņas automatizētie uztveres īsceļi.

 

Pagājušā gada vasarā Miķelis Mūrnieks ieguva maģistra grādu Sandberg institūtā, Amsterdamā ar darbu Fountain. Šis darbs kalpos par izstādes kodolu, ap kuru izveidota jauna skulpturālo noveļu sērija un apjomīga scenogrāfija.

 

Miķelis Mūrnieks (1995) dzīvo un strādā Amsterdamā. Kopš 2017. gada piedalās grupas izstādēs un sarīkojis divas personālizstādes Rīgā galerijā Look! un kultūrtelpā “Tur”. Dalība nesenās izstādēs: Tēlniecības kvadriennāle “Demokrātijas brīnums” ar darbu “Aurora”; grupas izstāde “Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām”; MABOCA festivālā; duo izstādē “Security Patterns” galerijā LOW u.c. Jaunais mākslinieks radošajā darbā atsaucas uz ready-made mākslas žanru, veidojot objektus un instalācijas no atpazīstamiem materiāliem un formām. Par vienu no galvenajiem Mūrnieka izteiksmes līdzekļiem kļuvusi laikmetīgajai kultūrai atbilstoša sociālā kritika, kuru caurstrāvo ironisks un sabiedrību analizējošs raksturs.

 

Kuratore: Elīza Elizabete Ramza

Ziedi: Evija Krištopane

3D druka: Matīss Balodis, Armands Freibergs

Izstādes mehānika: Māris Mūrnieks

Grafikas dizains: Valters Kalsers

Gaismu mākslinieks: Romāns Medvedevs

Tulkotājs: Valts Miķelsons

Programmas direktore: Zane Onckule

Izpilddirektore: Evita Goze

Projekta asistente: Katrīna Jauģiete

Komunikācija: Austra Stupele

 

Atbalsta:

Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, LODE, Wood Point, Akvedukts, Absolut, Valmiermuižas alus.

Pateicība:

BMT Workshop, Imants Pankars.