Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Indriķa Ģelža personālizstāde “Ūdeņaina dienas actiņa”

25. augusts – 8. oktobris, 2023

Izstādes atklāšana: 24. augusts 18:00–21:00 

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs

Kuratore: Zane Onckule

 

Projekta vadītāja: Evita Goze

Projekta vadītājas asistente: Katrīna Jauģiete

Komunikācijas & publiskā programma: Austra Stupele

Grafikas dizains: Anna Ceipe, Indriķis Ģelzis

Izstādes iekārtošana un mākslas darbu uzbūve: Aldis Bušs, Romāns Medvedevs, Oskars Plataiskalns, Agnese Sidrevica, Agnese Virovska

Balss: Melisa Vitenburga (Melissa Whittenburg)

Tulkojumi: Lauris Veips

Tekstu redaktores: Ilze Jansone, Elizaveta Šneidermane (Elizaveta Shneyderman)

 

Līdz šim vērienīgākajā personālizstādē Indriķis Ģelzis pievēršas satricinošo pārmaiņu jūrā slīkstošajam šķi-modernajam indivīdam. Attiecību politikas, identitāšu un ekonomikas plūsmu satricinājumos, autora mākslinieciskās valodas un kontekstuālas nozīmes pastarpinājumā mūsdienu sabiedrība atklājas kā par publisku peldbaseinu nomaskējusies personalizēta analoga kibertelpa. 

 

Folklorizēto dabas stihiju apzīmējošo krāsu palete ietonējusi institucionālās normalitātes ierasti baltās sienas; pieredzējuma un atmiņu uzplaiksnījumi darbojas par saistvielu metinātiem, locītiem, pulētiem skulpturāliem metāla palienējumiem no infografikas, pilsētplānošanas, akciju tirgus kāpuma un krituma ekosistēmām; vizuālas norādes uz dzīviem organismiem un ķermeniskiem stāviem sastingušas robustā rāmī; savukārt funkcionāli utilitāras dzīves telpu iekārtojuma detaļas – flīzes, paklājs – piesaka ritmu, kurā tālāk tiek izspēlēta “Ūdeņainās dienas actiņas” emociju pasāža.

 

Nebeidzama, sevi turpinoša reflektīva spoguļvirsmas telpa ieslēgta ģeometrisku zonējumu precizitātē, savukārt tās semantiskā būtība dreifējoša nozīmēs kaut kur starp atspīdumu ūdenī, viedtālrunī vai ikvienā pašā. Skatienus un kustību uzsūcošu, šo citādi mēmo baseinu uzšķērž vertikalikalitāte hromētu lielāku-par-dzīvi metāla pīpeņu stāvi, kas mehānisku, īsi aprautu, nervozu kustību intervālos tikšķīgi pulsē, jo jāuzmanās, jo vienmēr jāaizsargājas.

 

Izstādes ievelkošais nodoms atklājas balss un gaismas cilpveida plūsmās. Instalācijas noskaņojumu secīgi nomaina viennozīmīgai interpretācijai vai loģikai nepakļāvīgi skaniski absurda paragrāfi. Dažādu pakāpju spriedzi uzvedinošo audiālo tikšķi-pret-balsi starplaikos “Ūdeņainā dienas actiņa” iekrāsojas pīpeņu uzturvērtību simbolizējošā digitālā ūdens gaismā.

 

Emocionāla, dreifēšanai pakļauta un ķermeniskajam un sociālajam karkasam cieši piekļāvusies, Ģelža instalācija ir rezultāts transformatīvām pārdomām, raugoties dabā, jūrā, tiešsaistē un, protams, baseinā. 

 

Scenogrāfijas darbība: baltajā “dienas gaismā” mehāniski, kā pulksteņi, tikšķošās pīpeņu skulptūras sastingst, instalācijai pārslēdzoties uz zilo “ūdeņaino” agaismoju, kuru pavada dabas stihiju – zeme, ūdens, uguns, gaiss un ēteris – reprezentējošs audio naratīvs.

 

BRĪDINĀJUMS: IZSTĀDĒ IZMANTOTAS KRĀSAINAS MIRGOJOŠAS GAISMAS!

 

Izstādes norises laikā līdz 8. oktobrim pilsētvidē – Sporta 2 kvartālā būs apskatāma Indriķa Ģelža skulptūra “Zaļo krāsu sauc par kamuflāžu”.

 

“Zaļo krāsu sauc par kamuflāžu”

Indriķa Ģelža skulptūra pilsētvidē

24. augusts – 8. oktobris, 2023

Sporta 2 kvartāls 

 

Skulptūra tiks atklāta ar DJ performanci kvartālā, un nedēļas nogalē to papildinās izglītības programmas pasākums – radošā darbnīca ģimenēm ar bērniem. Tās ietvaros dalībniekiem mākslinieka Indriķa Ģelža vadībā būs iespēja veidot savas miniatūrās skulptūras par Baltijas jūras tematiku.

 

Stiepjoties no saknēm uz augšu, divas stāvošas figūras apskauj viena otru un atrodas stāvoklī, kuru nav iespējams mainīt. Ģelža darbs atgādina aisberga virsotni vai augam līdzīgu vienību, kas radies no sēklas – spēka, pietiekami spēcīga, lai izlauztos virs to apklājošās virsmas. Veids, kā skulptūra novietota, liek domāt par apakšstilba kaulu vai papēdi kā kontaktdakšu ligzdā. Līdzīgi kā sēklu dīgšanas procesā, ir dažādi veidi, kā doma var izlauzties no ķermeņa – ar vārdiem, žestiem un piektās paaudzes mobilo sakaru tīklu. Izmantojot 5G, domas var sniegties tālu, atstājot aiz sevis ķermeņus kā apkārtējās vides kamuflāžu. Zaļi krāsoti apjomi, kas izgatavoti no nerūsējošā tērauda loksnēm un izkārtoti kā iepakojums, ir veidoti tā, lai aizstātu un imitētu ķermeni apklājošus audumus, iemiesojot tērauda skeletu ar rokām, kājām un žestiem, kas dažādojas atkarībā no pieredzes un apstākļiem. Ģelža mērķis ir panākt ķermenisku stāvokli, it kā tas būtu tehnoloģiska fosilija vai gliemežvāks, kas atstājis savu čaulu.

 

Mākslinieka biogrāfija

Indriķis Ģelzis (dz. 1988, Latvijā) dzīvo un strādā Rīgā, Latvijā. Ieguvis maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas Akadēmijā (Rīga) un Post-Graduate grādu HISK Higher Institute for Fine Arts (Gente). Nesenākās personālizstādes un duo-izstādes: VAGABOND / A Place Hard to Place, Jenny’s (Ņujorka, 2022); Yawn holding Fields, Tatjana Pieters (Gente, 2022); Figure of Everything, Castor (Londona, 2020); Pause for the Cause, CINNAMON (Roterdama, 2019); TABLEAU, ASHES/ASHES (Ņujorka, 2019); Nesenākās grupas izstādes: The 4 Gate Connection, Tatjana Pieters (Gente, 2020); Doors of Paradise, Union Pacific (Londona, 2018); Superposition, Joshua Liner Gallery (Ņujorka, 2018). Darbi kolekcijās: Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Museum of Recent Art / Rumānija, S.M.A.K. The Municipal Museum of Contemporary / Beļģija, The Lewben Art Foundation / Lietuva; “CELINE” ART PROJECT / Francija, Paul Thiers kolekcijā / Beļģija, Alain Servais ģimenes kolekcijā / Beļģija, Antoine De Werd kolekcijā / Nīderlande, Tanguy Van De Weghe kolekcijā / Beļģija, Francis Vanhoonacker kolekcijā / Beļģija, Frederic de Goldschmidt kolekcija / Beļģija, BTA ART kolekcija / Latvija, Colin Fernandes kolekcija / ASV, Zuzānu privātajā kolekcijā / Latvja.

 

Mākslinieka pateicības: Bianka Ģelze, Sabīne Skarule

 

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, KRASO, Absolut, Valmiermuižas alus

 

Indriķa Ģelža skulptūras “Zaļo krāsu sauc par kamuflāžu” atklāšana ir viens no Rīgas vasaras kultūras programmas pasākumiem. Ar visiem pašvaldības rīkotajiem Rīgas vasaras kultūras programmas pasākumiem iespējams iepazīties tīmekļvietnē, kā arī sekot līdzi sociālo tīklu lapā “Rīgā notiek”.