Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Tallinas Mākslas nams un Viļņas Laikmetīgās mākslas centrs izsludina dalībniekus gaidāmajam notikumu arhipelāgam, ar nosaukumu “History of Joy, Part 4”. Tiešsaistes prezentāciju sērijas tiks atklātas pakāpeniski, sākot no 2021. gada jūlija, vienotā tīmekļa platformā www.history-joy.cc.
Kuratoru komandas – Kaspara Groševa, Virgīnijas Januškevičiūtes un Sīma Preimana veidotās notikumu sērijas mērķis ir apvienot kopienas un nodrošināt alternatīvu platformu radošo pārstāvju aktivizēšanai izolācijas un nenoteiktības laikā.
Izstādes nosaukums “History of Joy, Part 4” atsaucas uz izstāžu veidošanas dažādajām formām, paralēli apvienojot Baltijas bagātīgo mākslas vidi. “Kas aizsākās kā piesardzīgs nodoms attēlot mākslinieka un sabiedrības attiecību pārmaiņas pēdējo desmitgažu laikā, kļuva par sabiedrībai atvērtu, secīgu telpu, kas neaprobežojas ar ierastajām betona sienām, trepju telpām un ieejām,” min kurators Kaspars Groševs. “Ar uzsaukumu aicinot dažādus kultūras aģentus dalīties savās radošajās izpausmēs un žestos jebkurā formā, gan fiziskā, gan interneta vidē, šis projekts atklāj kaleidoskopisku sapņainību paralēlās domu plūsmās, izteiksmi un izpratni. “History of Joy, Part 4” sevi prezentē kā virtuālu skatuvi priekpilnu pētījumu, pēdu nospiedumu, apakšstraumju un sanēšanas apmaiņai. Rezonējot ar efemēru – bieži neizpētītu intīmu aktu, kas sniedz prieku sev un citiem – fragmentāro vēsturi, projekts aicina radošos pārstāvjus iesaistīties personisku atklājumu un māksliniecisku meklējumu izplatīšanā. Paralēlās, diagonālās un apaļās, telpiskās un laicīgās formās, Baltijas mākslinieku plejādes stiepjas aiz teritoriālām robežām – virtuālas salas un (meta) fiziskas kabīnes ir savienotas vienā inovatīvu, spīdošu un zinātkāru balsu tīklā, kas atbalso un izplata ne vien kopīgo vēsturi, bet arī kaut ko daudz spēcīgāku – mākslinieciskā akta sniegto prieku.”
Tiešsaistes prezentāciju sērijas tiks atklātas pakāpeniski, sākot no 2021. gada jūlija, vienotā tīmekļa platformā www.history-joy.cc. Jaunie video darbi būs pieejami apskatei turpmākos divus gadus. Kopumā projekta sastāvu veido 20 darbi plašā žanru spektrā – no mūzikas un deju video, deju orākuliem un pop-up radio translācijām līdz eksperimentālai arheoloģijai, logu skulptūrām, kollaboratīvām zīmēšanas sesijām, interneta pārlūkos balstītām videospēlēm u.c.
Mākslinieki: Tomas Daukša (LT); Dace Demir (LV/USA); Beatrise Grudule (LV); Laura Kaminskaitė (LT); Sandra Kosorotova & Erik Martinson (EE/LV/CA); Ieva Kabašinskaitė (LT); Ieva Kraule-Kūna (LV); Milda Januševičiūtė & Mark Prendergast (LT/NL); Eva Järv, Ulla Juske & Hanna Piksarv (EE); Lina Lapelytė & Antanas Gerlikas (LT); Camille Laurelli & Romain Sein (EE/FR); Antanas Lučiūnas aka Ragemore (LT); Eva Mustonen (EE); Eglė Naujokaitytė & Rogelio Serrano (LT/MX); Eglė Nešukaitytė (LT); Orbīta (LV); Henrik Rakitin (EE); Kristiāna Marija Sproģe (LV); Anastasia Starikova (LV/UK); Steve & Samantha (LT/UK).
Kaspars Groševs ir Rīgā bāzēts mākslinieks un kurators. No 2014. gada viņš ir galerijas 427 līdzdibinātājs, kā arī viens no vadītājiem. Pēdējos gados viņš ir veidojis dažādus kuratoriālus žestus tādās institūcijās kā P/////AKT, Amsterdamā, Salon de Normandy by The Community, Parīzē, Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā, Polansky galerijā, Brno un citviet.
Virginija Januškevičiūte ir kuratore Viļņas Laikmetīgās mākslas centrā (CAC). Virginija Januškēvičiute ir veidojusi neskaitāmas izstādes Lietuvā un ārzemēs, starp kurām kā nesenākās minamas Jugi Agematsū (2019), Brud (2019) un Artūra Džafas (2020) personālizstādes, kā arī divas grupas izstādes – “Sašķeļot atomu” (2020), kas iztirzā kodolkultūras ētiskos un estētiskos aspektus (kopā ar Eli Kārpenteri) kā arī izstāde “Galva ar daudzām domām” (2020), kas tika veidota no uzsaukuma mākslinieku veikumiem visas CAC kuratoriālās komandas vadībā. Virginija arī raksta, pēta, intervē un darbojas vairākās izdevniecības platformās, tostarp CAC, “Entonija Blunta Baltijas piezīmju grāmatiņas” platformā un Lietuvas Kultūras Institūtā.
Sīms Preimans ir Tallinas mākslas nama kurators, kura projekti pēta iespējamo lomu, ko māksla var spēlēt pretojoties globālajām varām, liekot uzsvaru uz mākslas veidošanas ētiku un sabiedrībā cirkulējošiem mikro-naratīviem. Starp viņa nesenākajiem projektiem ietilpst “galerii galerri presents: kodolīga mobilo mākslas platformu antoloģija” Tallinas 1. marta galerijā (2021), Marijas Valdmas “Atmiņu pils” Tallinas pilsētas galerijā (2021) un Mikela Ilusa un Paula Kuimeta “Bezgalīgais stāsts” Tallinas mākslā namā (2020).
Projektu organizē Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Viļņas Laikmetīgās mākslas centrs (CAC), Tallinas mākslas nama biedrība. Projektu atbalsta Baltijas Kultūras fonds.