“Kafejnīcas lieta” bija Kim? iniciēta aktivitāte abstraktu ideju savienojuma pētniecības nolūkos, pievēršoties atsevišķiem mākslas momentiem (autoriem, darbiem, notikumiem) Latvijas un ne tikai 20. un 21. gs. vēsturē, kas, šīs apskates procesa ietvaros un joprojām bez “lielo” teoriju klātbūtnes, strādā tālākai informatīvas nojēgsmes konstrukcijai. Notikumu sērija tika veidota sadarbībā ar restorānu Kitchen.
“Mākslas darbā īstenots noziegums nereti raisa jautrību skatītājā. Tomēr humora uzturēšanai būtiski svarīgs ir fakts, lai nozieguma īstenošana paliktu nosacītajā mākslas teritorijā. Proti, tas nenotiktu konkrētā skatītāja personiskajā dzīvē un uz to tiešā veidā neattiektos. Taču dažādos mākslas veidos ir atšķirīga pastarpinājuma distance no reālās fiziskās pasaules. Tāpēc darbojas formula: jo mazāka šī distance, jo lielāka nozieguma daba mūsu uztverē un mazāka jautrība,” – liek aizdomāties Ieva Kulakova.
Ir skaidrs, ka Normunda Brūvera “gadījums” ir samērā labs droša attāluma piemērs, un to apstiprina Edmunds Frīdvalds, pierakstot šādu miniatūru par darbu “FIB meklēšanā”: “Slavenā Čilija Vilija fotogrāfijas kolekcionē ne tikai bērni un iemīlējušās studentes, bet arī rūdīti specdienestu vīri un citas ietekmīgas personas. Par dažām fotogrāfijām interesi izrādījis pat Vatikāns, diemžēl tieši šīs fotogrāfijas vienmēr pazūd no FIB arhīviem tieši tajā brīdī, kad Vatikāna sūtņi ar dolāriem piebāztiem čemodāniem ierodas slēgt gadsimta darījumu.” Tikpat ļoti paredzams, ka vispārējas jautrības potenciālam sarunā “Māksla, humors un noziegums” varētu pieskarties kāds no tās dalībniekiem: mākslas vēsturniece un izstādes kuratore Ieva Kulakova, filozofs Artis Svece vai rakstnieks un 41 katalogā publicētās miniatūras autors Edmunds Frīdvalds.
Paldies: Edmundam Frīdvaldam, Jānim Jenzim, Artim Svecem, RBSSKALS