Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Oļa Vasiļjeva “Jargot”

Kuratore: Zane Onckule

 

— Dārgais Jargot, kā rīkoties šī teikuma vidū? Šeit, uz skatuves, kur pamestām idejām tiek dota galvenā loma, kur slepena vizuālā vārdnīca mijiedarbojas ar skatienu, un kur sajaucas un pārveidojas atsauces?

 

— Te starp iedvesmu un pabeigtību robežojas neskaidrais un komiskais. Suģestē daiļrunīgu kvalitāti, veido dialogu starp trauslo, apslēpto un Citu!

 

Jargot ir jauna Oļas Vasiļjevas skulpturāla instalācija, kas izvērš mākslinieces pētījumus domas neskaidrību, valodas un objektu attiecību laukā. Jargot ir sintakses metafora, kuru apdzīvo atkal un atkal sastopamas zīmes, kas nemanāmi pārvietojas starp skulptūru, balstu un izrādi. Tā veido kodētu dialogu, piepildītu ar pus-apzinātām runas kļūdām, nenoslēgtām frāzēm, karikatūrām un mājieniem. Tā nav par noteiktiem objektiem vai subjektiem, bet gan rod sevi pa vidu starp tiem.

Ar Jargot tiek pludinātas kategoriju robežas, veidojot nozīmju, ietekmju, mīklu un kāda slepena runas paveida tīklojumu. Instalāciju galerijā Art in Genral gatavojas apdzīvot dažādi tēli, iemiesojoties skulptūru, interjera objektu, skaņas, video un gaismas, kā arī to savstarpējo lomu un modu formā, oscilējot starp fizikālo un dažkārt netaustāmo, iedomāto.

Izraisot pārdabisku nomoda sapņu realitāti, Jargot padara taustāmus izolētus žestus un absurdu, kas var tikt pieredzēts tikai iemigušā prātā. Vēl pirms viss ir sācies, Jargot pasteidzas piebilst par interpretācijas vaļību un kādu galējo nozīmi, kas ar nolūku ir atstāta atklāta.

 

Oļa Vasiļjeva ir māksliniece no Ventspils, kas dzīvo un stādā Amsterdamā, kur 2013. gadā tikusi nominēta prestižajai Romas balvas (Prix de Rome). Oļa Vasiļjeva strādā ar video, tēlniecību, mūziku un tekstiem, viņas darbos vērojamas plašas atsauces uz daiļamatniecību, mūziku, subkultūrām un literatūru. Māksliniece ir mākslas kolektīva The Oceans Academy of Arts dibinātāja un OAOA žurnāla izdevēja. 
Nesenāko projektu vidū minamas solo izstādes Prix de Romede Appel, Amsterdamā, Nīderlandē (2013); Cinq à sept, Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā, Latvijā (2013); OAOA VestibuleGalerie van Gelder, Nīderlandē (2012).
Oļas Vasiļjevas darbi ir tikuši iekļauti sekojošās grupas izstādēs – What Were You Expecting, Mr. Milquetoast, a Plot?Badischer Kunstverein, Karlsrūe, Vācija (2014); Fusiform GyrusLisson Gallery, Londona, Lielbritānija (2013); Material Information, Bergen Kunstmuseum, Bergena, Norvēģija (2012).

 

Art in General – kopš dibināšanas 1981.gadā, Art in General ir kļuvusi par vienu no vadošajām Ņujorkas bezpeļņas iniciatīvām, kas atbalsta un rosina mūsdienu mākslas tapšanu, piedāvājot vidi, kurā mākslinieks var izstādīt nekonvencionālus mākslas darbus, kā arī veidot sarunu ar domubiedriem. Tā mainās un reaģē uz katra mākslinieka vajadzībām, lai pēc iespējas veiksmīgāk iepazīstinātu publiku ar mākslinieka veikumu. Šobrīd organizācijas darbības fokusā ir pašmāju un ārzemju mākslinieku darbu pasūtījumi, vietēja un starptautiska mēroga sadarbība ar citām bezpeļņas organizācijām un jaunas komunikācijas telpas veidošana ikgadējā starptautiskā aktuālo nozares jautājumu simpozija What Now? ietvaros.

 

Oļa Vasiļjeva pateicas Lidī Nordhekai (Lidie Noordhoek) un Kēsam van Steinam (Cees van Stijn), kā arī Materiaal Fonds par atbalstu projekta tapšanas procesā.