Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Aleksandra Cukermane “Tri Devici Pod Oknom”

Kuratore: Zane Onckule

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu iela 10

 

Ar izstādes nosaukumā ietverto atsauci uz populāru krievu pasaku, “Tri Devici Pod Oknom” skatītājiem piedāvā iepazīt jaunus Maskavā dzimušās un Izraēlā dzīvojošās mākslinieces Aleksandras Cukermanes darbus unikālajā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vidē. Iekārtota mākslas piesātinātā muzeja pamatekspozīcijas otrā stāva telpā, izstāde atklājas kā sava veida arhipelāgs, kurā katrs darbs ir izolēts, taču vienlaikus dialogā ar 20. un 30. gados tapušajiem atzītu Latvijas modernistu mākslas darbiem dekoratīvā un lietišķā virzienā.

Cukermanes laikietilpīgi veidotie un detaļām bagātie darbi uzbur fantāziju pasauli, kas sakņojas krievu tautas mākslā, Austrumeiropas pasaku ilustrācijās un bērnības atmiņās par Krievijas dāčām. Starp izstādes darbiem ir zili tušas zīmējumi, kurus iedvesmojuši daudzās bijušajās PSRS valstīs pazīstami ornamentālās glezniecības stili, piemēram, hohloma – krievu tautas dekoratīvās mākslas stils ar tam raksturīgiem uz koka gleznotiem krāšņiem, tautiskiem ziedu rakstiem.

Tālāk bagātinot un ietekmējot arī krievu pasaku ilustrācijas un atsevišķu mākslinieku darbus, piemēram, Natālijas Gončarovas veidotos tērpos un dekorācijas Djagiļeva “Krievu baletam”, hohlomas pieskāriens šeit, izstādē, jaušams vairākos porcelāna šķīvjos, kas vitrīnā izstādīti līdzās šķīvjiem no muzeja pastāvīgās kolekcijas. Cukermanes apgleznotajās apaļajās virsmās riņķo kailas sievišķīgas būtnes, savukārt tos pavadošajos un telpā pamīši izkārtotajos zīmējumos nolasāmas arī nāras, pa kādam krabim un ugunsputns – šis slāvu folklorā pazīstamais maģiskais radījums, kas, no tālēm atlidojis, nes reizē svētību un lāstu tam, kurš cenšas to notvert.

Izstādes centrā ir četri gobelēni, kurus pēc Cukermanes skicēm veidojušas Latvijas tekstilmākslinieces Līva Kaprāle, Jolanta Šalvīte, Velga Vītola un Elīna Vojevoda. Atstatus cits no cita eksponēti, tie četros dažādos turpinājumos attēlo putnu un ziedu ieskautus vakara krēslā tikušos mīlētājus. Pasūtīšanas fakts un darba tapšanas process noteicis gobelēnu raksturu, kas atspoguļo katras tekstilmākslinieces atšķirīgos rokrakstus un dažādās pieejas aušanai stellēs.

Kā īpašs veltījums Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam izstādē ietverts arī muzeja fasādes zīmējums ar melnu tušu uz balta papīra. Te ieskanas tā pati estētiskā valoda, kas iepriekš izmantota mākslinieces izstādē “Ko redzēja mēness” (What the Moon Saw) Telavivas laikmetīgās mākslas galerijā Noga. Eksponēti arī divi zīmuļa zīmējumi, kuru stils atdarina paraugus no tekstilmākslinieku rokasgrāmatām, – ar ziedu rakstiem, veidotiem ikoniskajā zilajā un sarkanajā krāsu gammā uz tik tikko redzama, ar roku veidota melna rūtiņu režģa. Šajos zīmējumos ir koncentrēta mākslinieces vēlme tuvoties tradīcijai, folklorai un lietišķajai mākslai kā galvenajām atsaucēm un materiāliem, veidojot savu unikālo fantāziju pasauli, par kuru varam gūt tikai acumirklīgu nojausmu.

 

Aleksandra Cukermane (Alexandra Zuckerman) ir dzimusi 1981. gadā Maskavā. Desmit gadu vecumā viņa kopā ar ģimeni imigrēja uz Izraēlu, kur māksliniece joprojām dzīvo un strādā. Aleksandra Cukermane ir studējusi mākslu Bezalelas mākslas akadēmijā Jeruzalemē un Stadelschule Frankfurtē pie Mainas. Viņas darbi ir tikuši izstādīti personālizstādēs: Galeria Sabot, Kluža-Napoka, Rumānija (2015); MK Search Art, San Džiovanni Valdarno, Itālija (kopā ar Michal Helfman un Eli Petel) (2014); Fruit and Flower Deli, Stokholma, Zviedrija (kopā ar Lucie Fontaine) (2014); Art Cologne, Ķelne, Vācija (pārstāvot Galerie Christian Nagel) (2011); Galerie Christian Nagel, Berlīne, Vācija (2008) un Noga Gallery of Contemporary Art, Telaviva, Izraēla (2013). Cukermane ir piedalījusies arī vairākās grupas izstādēs, to vidū “Susy Culinski & friends“, Fanta Spazio, Milāna, Itālija (2015); “Filosofen“, Galleri Riis (2015), “Paraugs džina veidošanai”, galerijā 427, Rīgā, Latvijā (2014/2015); “The Drawing Room“, Magasin III , Stokholma, Zviedrija (2014); Pirmajā Herclijas Laikmetīgās mākslas biennālē, Herclija, Izraēla (2007); “As If Words Meant Nothing“, Kunstbuero, Vīne, Austrija (2009); “Garbage Man Please Garbage Me“, Brun, Diseldorfa, Vācija (2006). Aleksandra Cukermane ir saņēmusi balvu par izcilību mākslās no Bezalelas mākslas departamenta Jeruzalemē un Amerikas-Izraēlas Kultūras fonda Šareta stipendiju.


Īpašs paldies: Inesei Baranovskai, Aleksejam Naumovam, Nikola Treci.