Ceturtdien 25. februārī 19:00 Kim? un LU Kognitīvo zinātņu un semantikas centrs aicināja ikvienu interesentu uz vizuālās uztveres pētnieka prof. Baindžo Pinnas (Baingio Pinna) lekciju par vizuālās uztveres īpatnībām un pētniecību.
Viens no vadošajiem vizuālās uztveres un redzes ilūziju pētniekiem Baindžo Pinna ir psiholoģijas profesors Sassari Universitātē, Itālijā. Prof. Pinna ir saņēmis dažādus apbalvojumus (Alexander von Humboldt Foundation Research Fellowship, Wolfgang Metzger Award u.c.) un lasījis lekcijas Hārvardas, Sorbonas, Bostonas u.c. universitātēs. Prof. Pinna ir žurnālu Spatial Vision un Seeing and Perceiving redaktors, kā arī 4 grāmatu un vairāk nekā 156 rakstu autors.
Prof. Baindžo Pinna ir eksperimentāli formulējis vairākus cilvēka uztveres pamatprincipus, kā arī vairākas uztveres ilūzijas, tostarp Pinnas ilūziju (tā ir pirmā ilūzija, kas rada rotējošas kustības iespaidu; ilūziju ir iespējams novērot, ja skatītājs lēnām tuvina un attālina galvu no zīmējuma, koncentrējot skatienu uz punktu apļu centrā) un Akvareļa ilūziju (Watercolor illusion), par kuru prof. Pinna stāstīja savā lekcijā.
Akvareļa ilūzija ir īpatnējs krāsu uztveres fenomens, kas novērojams, kad tumšākas krāsas līnija tiek apvilkta ar gaišāku, šaurāku kontūru. Aplūkojot šādu zīmējumu, rodas iespaids, ka gaišākā krāsa „izplūst” fonā. Šādas uztveres ilūzijas piemēri ir redzami mākslinieka Vasilija Kandinska gleznās. Akvareļa ilūzija liecina par atšķirību starp stimuliem acs tīklenē un uztvertā atveidu smadzenēs un liek pārvērtēt līdzšinējās zināšanas par smadzeņu darbību. Lekcijā prof. Pinna stāstīja par eksperimentiem, kas saistīti ar Akvareļa ilūziju, kā arī par psihofiziskajiem aspektiem, uztveres likumiem un iespējamajiem nervu darbības mehānismiem, kas saistīti ar šo tik interesanto fenomenu.