Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
BALTĀ NAKTS 2011

Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts 2011” ietvaros, 10. septembrī, Kim? teritorijā bija apskatāms mākslinieču Lauras Prikules un Evas Vēveres projekts “Navigācijas ceļš”. Nautilais ceļojums ilga no 19.00 līdz pat 1.00 naktī.

 

“Baltajā naktī” Kim? ēka tika pārveidota par interaktīvu instalāciju sistēmu, ko pašas mākslinieces dēvē par vizuālu versiju plaisām mūsdienu realitātē, refleksiju par globālo un lokālo situāciju un Latviju kā vietu, kas atrodas jūras krastā. “Navigācijas ceļa” ietvaros Kim? teritorija pārtapa par simbolisku ūdenstilpni, kurā, pārvietojoties ar atšķirīgiem ātrumiem cauri mājas stāviem, apmeklētāji varēja piedzīvot dabas un civilizācijas sadursmi. Mijiedarbojoties ar izstādes objektiem, katram bija iespēja uziet izgaisušu civilizāciju pēdas smiltīs, pleznas, peldcepures, atmiņas par reiz raidītiem Morzes signāliem un ar Poētiskā Robotisma metodēm pārliecināties par savu ideju “peldspēju”. Tas bija nautila ceļojuma piedzīvojums mainīgas vides apstākļos.

 

“Navigācijas ceļš” ir paplašinājums Lauras Prikules un Evas Vēveres izstādei “Akvatopija”, kas bija apskatāma Kim? līdz 18. septembrim. Abi projekti ir veidoti “Poētiskā Robotisma” cikla ietvaros, ko nu jau var dēvēt par abu mākslinieču radošās darbības stūrakmeni. Autores skaidro, ka Poētiskais Robotisms ir metode, kas vizuāli pēta līdzsvaru starp poētisko un robotisko, ideālo un reālo, disciplīnu un brīvību. Projektu cikls, kurā “Navigācijas ceļš” būs 6. epizodes 2. daļa, paredz dažādu 21. gs. civilizācijas izpausmju apzināšanos, pētot mūsdienu urbānās kultūras un dabas sadursmes: metropoļu nomales, rietumu civilizācijas mazskartas vietas, planētas problēmzonas, tajā skaitā pārapdzīvotību, dzeramā ūdens nepietiekamību, sintētisku, mākslīgu barību. Ūdens, kam projekta ietvaros ir īpaša nozīme, tiek skatīts kā civilizācijas mainīgās apziņas simbols.

 

“Navigācijas ceļa” maršruts un Poētiskā Robotisma akcijas:

 

19.00 Kim? ieeja. Navigācijas instruktāža. Iepazīstināšana ar Poētiskā Robotisma principiem.
19.30 Restaurant Kitchen terase. Ideju peldspēju testu veikšana.
20.00 2. stāva galerija. Heksaedru arhitekūra – viļņa būvēšana no kubiem izstādes “Akvatopija” ietvaros.
21.30 Garderobe, 3. stāvs. Peldaksesuāru ekspozīcijas pielaikošana.
22.00 Lekciju zāle, 3. stāvs. Pasīvās instalācijas ietvaros atpūtas zonā – attēlu projekcijas ar ūdeni un tā simboliem no dažādām pasaules daļām un civilizācijas manipulācijas ar to. Video no Morzes studiju centra (lasītavas).
24.00 Nautilā bibliotēka, 3. stāvs – bāku interkomunikācijas ceturksnis. “Odisejas” lasījums.
00.45 2. stāva galerija. Viļņa izjaukšana. Noslēgums.

 

Visu vakaru Kim? 1. stāvā, Restaurant Kitchen – mūzika, uzkodas un dzērieni.

 

Pārējās Kim? izstāžu zālēs “Baltās nakts 2011” ietvaros varēja aplūkot poļu mākslinieka Honzas Zamojska personālizstādi “Monumenti” un amerikāņu fotogrāfes Tamāras Zibners darbu sēriju “Mimī dienasgrāmata”.

 

Atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Pasaules Dabas Fonds, Vides risinājumu institūts, 4 Plus, PB.LV, VEF vēstures muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija, Kolonna, Restaurant Kitchen, Studija, Radio Naba