Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Extreme Makeovers. Pēckara arhitektūras saglabāšana un rekonstrukcija

Ar starptautisko arhitektūras konferenci „Extreme Makeovers. Pēckara arhitektūras saglabāšana un rekonstrukcija” Kim? telpās 23. novembrī norisinājās pasākumu cikls, kas pavada izstādi “Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa”. Konferencē ar veiksmīgiem pēckara arhitektūras atjaunošanas un pārbūves piemēriem uzstājās augstas klases profesionāļi no Latvijas, ASV, Lielbritānijas un Dānijas. Konference adresēta arhitektiem un citiem speciālistiem visā Baltijas reģionā.

 

Vēlā modernisma arhitektūra lielākoties gūst atzinību vienīgi profesionāļu aprindās, tomēr ar to ir jārēķinās gan kā ar ietekmīgu nodaļu arhitektūras teorijā, gan joprojām būtisku un neatceļamu mūsdienu pilsētas sastāvdaļu. Šis globālais stils abpus dzelzs priekškaram ir piedzīvojis dažādus likteņus. Pēcpadomju telpa joprojām nav atbrīvojusies no modernisma arhitektūras ideoloģiskajām konotācijām, kas bija vērstas uz unifikāciju un industrializāciju, radot vienmuļus apbūves kompleksus, kam raksturīga zema būvniecības kvalitāte un sociāli nelabvēlīga atmosfēra. Taču arī šajos apstākļos pastāvēja meistari, kas ar it kā skopajiem modernisma arhitektūras valodas paņēmieniem radīja pārliecinošus un pārlaicīgus telpas konceptus, kas pelnījuši atjaunošanu un atklāšanu no jauna.

 

Konference iepazīstināja ar augstvērtīgi realizētiem pēckara arhitektūras atjaunošanas un pārbūves projektiem pašu autoru prezentācijās:

 

Marks Sekstons (Mark F.Sexton, Krueck and Sexton Architects, ASV)  – divu Mīsa van der Roes projektēto ēku restaurācija Čikāgā, Lake Shore Drive 860-880 un Crown Hall

 

Dorte Mandrupa-Paulsena (Dorte Mandrup-Poulsen, Dānija) – Arnes Jakobsena projektētā Munkegårdsskolen bērnudārza paplašināšana

 

Zaiga Gaile, Latvija  –  Brīvdienu māja Lieldienu Salā, Kaltenē (padomju industriālā mantojuma pārbūve)

 

Andris Kronbergs, Latvija – Mēdiju nams Diena un viesnīca Alberts (padomju industriālā mantojuma pārbūve).

 

Ar lekciju par pēckara arhitektūras interpretēšanu Rietumu zemēs konferenci atklāja un vadīja britu arhitektūras un dizaina žurnāla Blueprint līdzredaktors Tims Abrahamss (Tim Abrahams, Lielbritānija). Noslēguma diskusija tika organizēta sadarbībā ar Britu padomi un Creative Cities projektu.

 

Izstāde “Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa”, ko pēc Dailes teātra pasūtījuma rīko Arhitektūras veicināšanas fonds, no 5. novembra līdz 19. decembrim bija skatāma Kim? /  FK galerijā, Spīķeros. Izstāde sniedz ieskatu maz pētītās latviešu arhitektes Martas Staņas (1913 – 1972) veikumā, īpaši akcentējot eksperimentālus projektus un konkursu darbus. Dailes teātra ēka, lielākais Staņas darbs, kura pabeigšanu arhitekte nepiedzīvoja, (1959 – 1976) ir viens no nozīmīgākajiem pēckara modernisma arhitektūras darbiem Baltijas reģionā, tā ir arī vienīgā lielā kultūras jaunbūve, kas celta pēc Otrā pasaules kara Rīgā.

 

Organizētāji: Dailes teātris, Arhitektūras veicināšanas fonds

 

Partneri:  Latvijas Arhitektūras muzejs, Kim?, Latvijas Nacionālā bibliotēka, H2E, Lukabuka

 

Atbalstītāji: VKKF, Britu padome, Dānijas Kultūras institūts, Dānijas vēstniecība, RDS Arhitekti, Latvijas Dzelzceļš, Neiburgs