Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Sidi Larbi Čerkavi izrādes “Origine” videoieraksts

Mūzika: Austrumu kristīgās tradīcijas dziesmas (4.-12. gs.), agrīnie polifoniskie dziedājumi no viduslaiku Spānijas mūķeņu klostera Las Huelgas (13. gs.), Skandināvijas sieviešu reliģiskās dziesmas Ensemble Sarband izpildījumā: Fadija Tomb El-Hage (alts), Emija Grīna (soprāns, gotiskā arfa), Vladimirs Ivanovs (muzikālais vadītājs, aranžētājs, perkusijas un lauta)

Origine sākas ar mītu un leģendu tulkojumu par civilizācijas izcelšanos un noslēdzas ar 21. gadsimta aktualizētajām tēmām – patērētājkultūras visuresamību, eksistences vientulību un globālo migrāciju. Vēlāk mīti tiek izspēlēti arī atpakaļgaitā, pierādot nepārtraukto saistību starp šķietami tālo pagātni un mainīgo tagadni.

 Izrādes horeogrāfs, marokāņu izcelsmes beļģu dejotājs Sidi Larbi Čerkavi (Sidi Larbi Cherkaoui, 1976) ir pazīstams kā mākslinieks, kurš tēmas smeļas no plašā pasaules kultūras mantojuma un attīsta tās ar vieglumu, vienkāršību un askētisku tīrību. Izrāde ir veidota kopā ar četriem solistiem no Āfrikas, Islandes, Amerikas un Japānas, kuri tieši un simboliski pārstāv četras debess puses, kas reizē ir arī ietekmīgākās kultūras asis: ziemeļus-dienvidus, austrumus-rietumus, kā arī četrus elementus – uguni, ūdeni, gaisu un zemi. Sekojot Čerkavi pārliecībai, ka visuma apritē nekas nepazūd, tikai maina savu formu vai nosaukumu, katrs elements izrādē atklājas kā vismaz divdabīgs un kustību horeogrāfijā nav stabilu stāvokļu. Dejotāju ķermeņi kustas un savijas asprātīgā un izdomas bagātā horeogrāfija, demonstrējot galējas spējas mainīties un pielāgoties un pat zaudēt identitāti, pie nepieciešamības kļūstot viens otram par parocīgiem ikdienas objektiem.

 Sidi Larbi Čerkavi līdz 2006. gadam darbojās slavenajā beļģu kolektīvā les ballet C de la B kā dejotājs un horeogrāfs, vēlāk iestudēja vairākas neatkarīgas horeogrāfijas un šobrīd veido savu trupu Antverpenes teātrī Tonnelhuis. Savos darbos viņš sadarbojas ar ļoti dažādu tradīciju un kultūru māksliniekiem. Viņa pagaidām jaunākā izrāde Sutra tapa kopā Šaoliņas mūkiem un skulptoru Antoniju Gormliju kā secnogrāfu. 2008. gadā Eiropas dejas kritiķi atzina Sidi Larbi Čerkavi par gada labāko horeogrāfu.