Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Grupas izstāde “Siers ir laiks, laiks ir nauda, nauda ir monopols”

 “Siers ir laiks, laiks ir nauda, nauda ir monopols”

Mākslinieki: Mohameds Boruisa, Stefs Kamaris, Marī Vedela

Organizē: Laikmetīgās mākslas centrs SIGNAL (Malme)

 

Izstādes atklāšana 15. martā 18.00–21.00

 


Dzīve maksā naudu. Dažiem tirgus pārvērtīs biznesa ideju no sapņa īstenībā. Citiem durvis ir atvērtas tikai paralēlām aktivitātēm, kuras balstītas uz tieši to pašu biznesa modeli — pieprasījumu un piedāvājumu. Šo atšķirību dēvē par izslēgšanu. Izslēgšanu no tirgus, no sabiedrības, no tiesībām uz līdzvērtīgu dzīvi.

 

Mohameda Boruisas videodarbs La valeur du produit (“Produkta vērtība”) ir sava veida īsais kurss biznesa vadībā. Uzņēmējdarbības stratēģija – pārdot preci par pareizo cenu un saglabāt līdzsvaru starp piedāvājumu un pieprasījumu – ir kopīga visai komercdarbībai. Tas pats mērķis un vārdu krājums, tikai cita prece — “organisku” produktu tirdzniecība, lai pelnītu “kviešus” (franču sarunvalodā – “naudu”).

 

Siers ir laiks, laiks ir nauda, nauda ir monopols. Precīzi to izsaka Stefa Kamara tēlnieciskie objekti un eksperimenti ar materiāliem. Tie pil aiz pārmērības kā visas materializācijas pilnība. No Ementāles un Babybel siera izgatavoti Pakmeni, kūkas no Danablu siera, spēļu automāti un kredītakmeņi — nemitīgi patērēšanas dziņas meklējumi. Brīvā tirgus demokratizācijas loģika ir šķība, un monopols ir tā ekonomiskās sistēmas netaisnība, ar kuras palīdzību uzvarēt spēlē.

 

Marī Vedelas pigmentētās vaska mēles darbā “Dziedoņa mēle” sniedzas augšup no zemes un šķietami izdzied savas sēras, iekāri un zaudēto mīlu. Mīts par Orfeju un Eiridīki iemieso stāstu par mīlētājiem, tomēr dungojošajam Orfejam neizdodas izglābt mīļoto no pazemes valstības. Pakļāvies mirkļa iekārei, viņš to pazaudē uz mūžu. Viņas vārds, Eiridīke, nozīmē dziļu taisnīgumu.

 

Personīgos sasniegumus mēra naudā. Skanot franču hiphopa ievērojamā personāža Booba kompozīcijai Foetus, Parīzes kaltuvē La Monnaie de Paris notiek eiro monētu izgatavošana. Mohameda Boruisas versijā uz monētām iespiests repera portrets. Sabiedrības skaudrās rīmes tiek pārvērstas naudā, un peļņas aplis ir noslēdzies.

 

Mohameds Boruisa (Mohamed Bourouissa, 1978, Blida, Alžīrija), dzīvo un strādā Parīzē, Francijā.

Stefs Kamaris (Stef Kamaris, 1977, Iraklija, Grieķija), dzīvo un strādā Atēnās, Grieķijā.

Marī Vedela (Marie Vedel, 1990, Kopenhāgena, Dānija), dzīvo un strādā Kopenhāgenā un Sēnderho, Dānijā.

SIGNAL Laikmetīgās mākslas centrs (1998) ir neatkarīga mākslas telpa Malmē, Zviedrijā.

 

Kuratori: Elena Tzotzi un Karls Linds, SIGNAL dibinātāji

Grafikas dizains: Valters Kalsers

Gaismu mākslinieks: Romāns Medvedevs

Tulkotājs: Valts Miķelsons

Programmas direktore: Zane Onckule

Izpilddirektore: Evita Goze

Projekta asistente: Katrīna Jauģiete

Komunikācija: Austra Stupele

 

Atbalsta:

Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Dānijas Mākslas fonds, Absolut, Valmiermuižas alus.