Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Grupas izstāde “Ļoti mazs lodziņš”

20. jūnijā plkst. 18:00 aicinām uz jaunā Kim? programmas direktora Kaspara Groševa pirmo izstādi Kim? “Ļoti mazs lodziņš”.

 

Izstāde atklās veidus, kādos mākslinieki sadarbojas ārpus valodas robežām – latviešu mākslinieki Viktors Timofejevs un Evita Vasiļjeva radīs kopēju performatīvu telpu, izvēršot vizuālu un telpisku sarunu ar somu mākslinieku Jāko Pallasvuo un turku mākslinieku Boru Akindžiturku.

 

Kad American Fine Arts Co. galerijas dibinātājam un vadītājam Kolinam Delandam (1955 – 2003) jautāja, “kādēļ viņa galerija nekad nedrukāja preses relīzes, viņš atbildēja, ka pastāv ļoti mazs laika lodziņš, kurā vizuāls mākslas darbs tiek piedzīvots, pirms [mākslas] uztveri neizbēgami sāk veidot valoda, un šo lodziņu vajadzētu atstāt atvērtu pēc iespējas ilgāk: mums būtu jāpretojas pāragrai vizuālo iespaidu noslēgšanai, pēc iespējas ilgāk nepadodoties skatītāja pieredzes virzīšanai caur valodas ierobežojumiem”. (Džekijs Makelisters, 2003. g. augustā).

 

Izstāde “Ļoti mazs lodziņš” ir jaunā Kim? programmas direktora Kaspara Groševa pirmā izstāde kuratora lomā un tajā piedalās latviešu mākslinieki Viktors Timofejevs un Evita Vasiļjeva, kā arī turku mākslinieks Bora Akindžiturks un somu mākslinieks Jāko Pallasvuo. “Ļoti mazs lodziņš” ir atvērts organisms, kas varētu būt arī mēmais kino vai sviestmaize no Renesanses – mākslas darbi izstādē viens otram miedz, krekšķina, dīdās un slīd starp arkām, aicinot skatītāju atteikties no patskaņiem un līdzskaņiem, lai atvērtu ļoti mazu lodziņu vai vidēju lodziņu, vai samērā lielu logu, vai ļoti lielu logu. Aiz baltajām sienām apslēptajos logos virmo silts gaiss, kas kā tauriņu deja sajaucas ar betona putekļiem, nogulstot uz drēbēm un stiegrainām rokām, kas tver pēc tā, kas šeit jau kādu laiku vairs nav. Gaiss kustoties “imitē veidu, kādā daba rada telpu un ieliek tajā daudz lietu, smagas un vieglas, mazas un lielas, visas radniecīgas, tomēr katrai ietekmējot visas pārējās”. (Mērss Kaninghems, 1952)

 

“Balss (no aizskatuves):
Uz ziemeļiem, nekas.
Uz dienvidiem, nekas.
Uz austrumiem, nekas.
Uz rietumiem, nekas.
Centrā, nekas.
Aizkari aizveras. Pirmā cēliena beigas.”

(Žoržs Pereks, 1974)

 

Izstādes atklāšanā mākslas darbus un telpu iekustinās Viktora Timofejeva un Artura Purvisa (ASV) apvienības Nihiti performance.

 

Izstādi atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Frame Contemporary Art Finland, Mondriaan Fonds, Suomen suurlähetystö Riika – Embassy of Finland in Riga, Samsung.