Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Honza Zamojskis. “Monumenti”

Vairākas skulptūras un to nosaukumi kopā veido abstraktu poēmu (uzskaitot: “Shadow”, “Mathematics”, “Leftovers”, “Camping”, “Excitement”, “Post Office”, ” The Clan”, “Sugar”, “Reflection”, “Stairs”), ko papildina vienkrāsas zains ar topošās izstādes telpai piemītošām formām. Pirms nonācām pie nosaukuma “Monumenti” jeb “Monumental Statues”, tā variants bija “Jaunie zīmējumi” – monumentu projekti, kas atsedz autora saikni ar papīru (fun with paper) vai objektiem, kas no tā veidoti.

 

Pēc personālizstādes galerijā “Leto” (“Me, Myself and I”, 25. jūnijs – 31. jūlijs, 2011), kur mākslinieka personiskā kosmoloģija tika izvērsta milzīgās kompleksās instalācijās, un īsi pirms izstādes, kas norisināsies “Spojrzenia” konkursa ietvaros Začetā (Zachęta National Gallery of Art), Honza Zamojskis Kim? veidos kaut ko citu atšķirīgā manierē. Mēs vienojāmies, ka šī izstāde būs vieglāka un ironiskāka un vairāk līdzināsies singlam, kas iznāk pirms oficiālā ieraksta izdošanas.

 

Izstādes vēstījums aicina mākslinieku izmēģināt jaunas lietas un mazāk pievērsties stāstiem, tajā pašā laikā apejot ja ne to, ko formāli kļūdīdamies saucam par “formālismu”, tad vismaz ar šo saistīto noskaņu tukši nevainīgas pretenzijas virzienā. Viss redzamais būs veidots no pieejamajiem ikdienas priekšmetiem, izmantojot skaidu plati, zīmuli un citas lietas, kas iegādātas no kaimiņiem Centrāltirgū.

 

Izstāde cels pieminekli tālākiem monumentu projektiem, jo šoreiz tie paliks tikai kā uzmetumi, veidoti no papīra un citiem maziem priekšmetiem. Monumentālisms, ko šeit varēs redzēt, būs tas, ko skatītājs uztvers aplūkojot uz grīdas esošo skulptūru kārtību un novietojumu. Tēlu izmēri būs atkarīgi no gravitācijas – daži iecerēti lieli, bet dažiem būs jābūt maziem, lai arī uz tiem visiem skatīsimies no augšas.

 

Atkārtošanās, atražošana, reproducēšana un cilvēka mērogs pretstatā objekta mērogam vienosies mazāk jēdzīgas domas un vizuālas utopijas saspēlē. Dienas beigās šie partizāni nesniegs risinājumus, tie pat nebūs tik skaidri noteikti un galīgi, lai izraisītu atbildes reakciju uz gaidāmajiem how’s made jautājumiem. Un tāpēc iecerēts, ka, izstādei noslēdzoties, skulptūras piedzīvos rāmu likvidāciju.

 

Honza Zamojskis (Zamojski, 1981) ir mākslinieks, kurators un grafiskais dizaineris, kurš dzīvo un strādā Poznaņā, Polijā, nododoties sev interesējošām lietām, kas nereti papildina viena otru (gadījums, kārtība, atkārtošanās un īslaicīgums).

 

2010. gadā Zamojskis kopā ar Miku Mitrēvicu veidoja izstādi “Not There” galerijā “Leto”, Varšavā. Honza Zamojskis bija “Starter Gallery” Poznaņā līdzdibinātājs (galerija turpina darbību Varšavā). Mākslinieks vada izdevniecību “Morava” (pēdējais projekts – jūlijā, žurnāla “Piktogram” jaunajā mītnē Varšavā, izstādes formātā tika organizēts temporāls grāmatu veikals “Bookie”, kas ietvēra tādus izdevumus kā “Archive Books”, “Dexter Siniter”, “Institute of Social Hypocrisy”, “Motto Distribution”, “Paraguay Press”, “Slavs and Tatars” u.c.). Honzas Zamojska veidotās grāmatas izstādes laikā būs apskatāmas Kim? lasītavā.

 

Zane Onckule

Atbalsta: Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, Ādama Mickeviča Institūts, Hanza Hotel, Dirty Deal Café, Radio Naba, TVNET, Valmiermuižas alus, Restaurant Kitchen