Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Ieva Epnere “Dzīvo atmiņu jūra”

Organizē: Kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Art in General (ASV)

 

Izstādes kuratore: Zane Onckule

 

Izstāde noris: Art in General, 145 Plymouth Street, Ņujorka, ASV

 

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Art in General, piedāvā Ievas Epneres personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra”, kas tiek atklāta Ņujorkā, kur māksliniece divus mēnešus atrodas rezidencē Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmā (ISCP) kā “Kim? Rezidences balvas 2016” ieguvēja.

 

Ievas Epneres multidisciplinārajā mākslā – video, fotogrāfija un instalācija – personiskie un privātie stāsti piedāvā alternatīvus ceļus, lai nonāktu pie plašākām pārdomām par identitāti, tradīciju un rituālu. Savā jaunajā darbā “Dzīvo atmiņu jūra” Epnere pievēršas identitātes nepastāvīgajai dabai, reaģējot uz Latvijas postpadomju sabiedrības attīstības procesiem. Epneres rokās fikcija ir vērtīgs instruments, lai izpētītu cilvēka patības apziņu un atklātu identitāti kā izdomātu mītu un vēsturisku naratīvu hibrīdu. Baltijas piekrastes militārais mantojums ir īpašas intereses objekts – viņa pēta bijušo armijnieku un vietējo iedzīvotāju likteņus, kuri uzauguši padomju režīma apstākļos un šobrīd saskaras ar jaunu sociālo realitāti. Šie aspekti un tēmas darbā “Dzīvo atmiņu jūra” tiek aplūkotas un izspēlētas divos video darbos. Pirmajā, ar ievelkošu vides, laika un personas nosacītības palīdzību Epnere izgaismo trauslās robežas starp indivīda un kolektīvo atmiņu, starp nostalģiskām pagātnes atmiņām un nākotnes cerībām, savukārt otrā darba centrā ir Baltijas jūras krasta bijušo aizliegto zonu iedzīvotāju stāsti pirmajā personā.

 

Izstādes centrālais darbs – video ar nosaukumu “Potom” (“Vēlāk” – tulkojumā no krievu valodas) tapusi sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Jūras spēku flotili. Filmas galveno varoni atveido aktieris Ģirts Krūmiņš, epizodiski filmā parādās daļa no Jūras spēku flotiles komandas. Filmas skaņu celiņu veidojis komponists Edgars Rubenis, skaņas režija – Ernests Ansons.

 

Ieva Epnere (1977) dzīvo un strādā Rīgā. Rada fotogrāfijas, video un filmas, kurās personiski, privāti stāsti ir sākumpunkts mākslinieciskām refleksijām par identitāti, tradīcijām un rituāliem. Jaunākās personālizstādes: Pyramiden and other stories, Zacheta Project Room Varšavā. (2015); A No-Man’s Land, An Everyman’s Land, Kim? Laikmetīgās mākslas centrs Rīgā un Liepājas Muzejs Liepājā (2015), Waiting Room (2015), Contretype, Brisele; Galerie des Hospices (2014), Kanēanrusijona (2014); “Telpas atmiņa/Mindscapes”(2013), Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīgā. Grupu izstādes: “Laikmetīgā ainava”, Cēsu Mākslas festivāls, Cēsis (2016); 62nd International Short Film Festival Oberhausen, Vācija (2016); Identity: Behind the Curtain of Uncertainty, Ukrainas Nacionālais mākslas muzejs (2016); Something eerieSignal – Laikmetīgās mākslas centrs, Malme (2016); Le fragole del Baltico,Careof, Milānā (2015); Ornamentalism. The Purvītis Prize (2015), Arsenale, Venēcija; 61. starptautiskais īsfilmu festivāls (2015), starptautiskais konkurss, Oberhauzene; Bad Feminism (2015), RPL Film Theatre, Ridžaina; 60. starptautiskais īsfilmu festivāls (2014), starptautiskais konkurss, Oberhauzene. Gaidāmās izstādes: RITUALIA, Ename Actueel 2015, Provinciaal Archeologisch Museum (PAM), Ename, Beļģija; dalība 6. Maskavas starptautiskajā laikmetīgās mākslas biennālē.

 

Izstādes sadarbības partneris Art in General ir 1981. gadā dibinātā bezpeļņas organizācija, kas palīdz māksliniekiem radīt un prezentēt jaunus darbus. Tā mainās līdz ar mākslinieku vajadzībām un informē sabiedrību par viņu darbiem, kā arī iesaista to. Art in General šobrīd atbalsta vietējo un ārvalstu mākslinieku darbus ar savu Jauno pasūtījumu (New Commissions) programmu un Starptautiskās sadarbības programmu sasaistē ar daudzām pasaules mākslas organizācijām. Tā arī rīko gadskārtēju simpoziju ar nosaukumu What Now? par svarīgiem un aktuāliem jautājumiem mākslinieku un kuratoru praksē.

 

Kim? un Art in General sadarbība aizsākusies ar Latvijas paviljona ekspozīcijas North by Northeast (Ziemeļi – Ziemeļaustrumi) izveidi 2013. gadā 55. Venēcijas mākslas biennāles ietvaros. Institucionālās sadarbības programmas ietvaros ik gadu Ņujorkā tiek rīkotas Latviešu mākslinieku izstādes un Rīgā uzņemti Art in General organizētie projekti.

 

I. Epneres izstādi atbalsta: Kultūras ministrija, VKKF, Rīgas dome, NBS, Jūras spēku flotile, VFS Films un Suns studio, LMA Tekstilmākslas katedra

 

I. Epneres rezidenci Ņujorkā atbalsta:VKKF un Kim? patrons Vita Liberte

 

Art in General atbalsta: Muzeju un bibliotēku pakalpojumu institūts (Institute of Museum and Library Services); Ņujorkas štata mākslas padome (Council on the Arts) Klīvlendas Ebreju federācijas Tobija Lūisa ziedotāju vadītais fonds (Toby D. Lewis Donor Advised Fund of the Jewish Federation of Cleveland), kā arī individuālie atbalstītāji. New Commissions Program ir iespējama tikai ar Savstarpējās saprašanās tresta (Trust for Mutual Understanding), Nacionālās dotācijas mākslai (National Endowment for the Arts); Džeroma fonda (Jerome Foundation); Rūtas Aivoras fonda (Ruth Ivor Foundation); Griničas kolekcijas (The Greenwich Collection) un Miltona un Sallijas Eiveriju fonda atbalstu.