Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Liepājas Mākslas forums: Iļjas Lipkina personālizstāde “YOU are the model! YOU are the majority!”, Lielais dzintars, Liepāja

YOU are the model! YOU are the majority!

Iļjas Lipkina personālizstāde

 

2022. gada 1. oktobris  – 23. oktobris

Organizē: Koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Kim? Laikmetīgās mākslas centru, Rīga

Kuratore: Zane Onckule

Kastings un fotosesijas producente: Evita Goze

 

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs piedāvā Berlīnes fotogrāfa Iļjas Lipkina jauno darbu sēriju “YOU are the model! YOU are the majority!”, kas tapusi divu fotosesiju ietvaros šopavasar Rīgā un Berlīnē.

 

Četrpadsmit fotogrāfiju turpinājumā caur Instagram atlasīti vēlīni padsmitgadnieki ir iemūžināti kādreiz apdzīvotā, šobrīd pamestā mikroskopiskā dzīvoklī Rīgas centrā. Fotogrāfijās šie savstarpēji nesaistītie fotogēniskie svešinieki atklājas kā draugu kopa, kuri, sēžot, atslienoties vai guļot uz gadu gaitā nolietota dīvāna, kas izvietots uz raibi rakstainas tapetes fona, vai nu nepārtraukti fokusē skatienus tuvumā esošajos ekrānos vai šķietami skatās nekurienē.

 

Bez stilistiski uzspiestiem tēla nosacījumiem no Lipkina puses jaunieši ieradās uz fotografēšanos savā apģērbā, ikdienas matu sakārtojumā un ar ierasto kosmētiku vai pilnībā bez tās. Viņi ieradās nolūkā tēlot sevi, zinot, ka, visticamāk, netiks iemūžināti kā viņi paši. Stundas pavadot kopā, šie reālās dzīves modeļi caur fotogrāfijām caurstrāvo uzskatāmu garlaikošanos, neieinteresētību un zināmu pasivitāti, vienlaicīgi, ik pa laikam imitējot citam citu ar mērķi izcelties, pagaistot vai saplūstot ar grupu.

 

Rezultāts ir darba kopums, kas patiesībā ir par neko. Tāda rakstura nekas atmiņā atsauc populāro 90. gadu amerikāņu sadzīves komēdiju Seinfeld. Seriāla galvenais varonis komiķis Džerijs Seinfelds nāca klajā ar izcili trulu ideju izveidot šovu par sevis paša fiktīvo “es”, kas uz ekrāna izdzīvo savas īstās dzīves peripetijas. Poētiski godinot, Seinfelda mūsdienu “kolēģi” – Alise Gaile, Betija Liza Gersone, Darja Kapitonova, Ļena Kiseļčuka, Sabrina Race, Elīna Rancāne, Toms Sargelis, Agnese Upmale, Francis Alberts Virtmanis – uzskatāmi nēsā 90. gadu stilistikā ieturētu apģērbu. Gluži kā Seinfelds pats sevi, tā arī šī grupa “performēja” vien Lipkina orķestrēto fotosesiju.

 

Izvietotas secībā, kas atklāj gan sērijas saturisko, gan formālo paņēmienu loģiku, Lipkina fotogrāfijas variē no tīrām, komponētām un perfekti “asām” līdz apzināti izplūdušām, miglainām un šķietami nejauši tvertus momentus atspoguļojošām. Izstādē eksponētie kadri vienlaicīgi ir bezscenārijā un savstarpējā sadarbībā balstīti: tā vienā attēlā modeles pašas rokās turētā telefona gaismojums tiek izmantots, lai izgaismotu kadru, savukārt citā modeles seju Lipkins tver pastarpināti – datora ekrāna atspulgā. Ekrānu patērēšanas izraisītais acu nogurums ir klātesošs modeļu sejās visas sērijas garumā, taču skatītājs nekur nevar saskatīt patērēto saturu, kas to varētu būt izraisījis.

 

Prātojot Lipkina biogrāfiju un pārdomājot izstādes norises vietas kontekstu, var rasties vēlme šo jauno sēriju skatīt caur postkoloniālās padomju estētikas perspektīvu. Tomēr tāda lasījuma iespēja nav autora nolūks. Lakoniskais, bet emocionāli precīzais uz seju fiksāciju un pašprezentācijā balstītais dokumentālais pētījums ir saistāms ar Lipkina pastāvīgo interesi pievērsties reālā un hiperreālā konceptiem. Nolūkā atklāt vispārinātu versiju par mūsdienu globālās kultūras un sabiedrības attīstības pamata apstākļiem, Lipkins tver impulsu šķietami nejauši, gandrīz kā “izklaidībā”.

 

Vienatnē nofotografētā ukraiņu jauniete, kas pozējusi fotogrāfa Berlīnes studijā, pilnībā izprot šo stāvokli, Lipkinam bilstot: “Tas tiešām bija tā, mēs visi bijām vienkārši pielipuši pie saviem ekrāniem.”

 

 

Biogrāfija

 

Iļja Lipkins (Ilya Lipkin, dz. 1982, Rīgā) ir Berlīnē dzīvojošs mākslinieks, kurš darbojas tehnoloģiju, jaunatnes un reklāmas krustpunktā. Lipkins ir absolvējis Vitnijas neatkarīgo studiju programmu un viņa darbi ir izstādīti High Art, Arlā, “Svetlana” galerijā Ņujorkā, AutocenterHamburger BahnhofLars Friedrich Gallery un Silberkuppe Berlīnē, kā arī Nousmoules Vīnē, starp citām norises vietām. Lipkina darbi un raksti ir publicēti Texte Zur Kunst, ArtforumPeriodico Magazine un citos.

 

Kastings: Alise Gaile, Betija Liza Gersone, Francis Hagendorfs, Darja Kapitonova, Ļena Kiseļčuka, Sabrina Race, Elīna Rancāne, Toms Sargelis, Agnese Upmale, Francis Alberts Virtmanis.

 

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Liepājas pašvaldība, Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

 

Pateicības: Zuzānu kolekcija, Lars Friedrich gallery, Jana Ribkina, Tess Sahara, Bro Models, The RunawaysMoon Models.