Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Inga Meldere. “Unwritten”

No 2011. gada 8. janvāra līdz 13. februārim Kim? / FK galerijas telpās bija skatāma Ingas Melderes personālizstāde “Unwritten” jeb “Neuzrakstīts”.

2010. gadā dalībai 14. Viļņas glezniecības triennālē no Latvijas tika izvēlēti divi mākslinieki. Viena no tiem – Inga Meldere (1979). Ekspozīcijā ar nosaukumu “Unwritten” tika iekļautas nedaudz vairāk kā trīsdesmit eļļas tehnikā gleznotas mazformāta gleznas, kas bija tapušas tajā pašā gadā Helsinkos un Strasbūrā. Tagad šī ekspozīcija būs vienkopus skatāma Rīgā.

Ekspozīcijas darbi ir ļoti īpatnēji, varētu pat lietot vārdu “efemeri”, lai brīdinātu skatītāju par nepieciešamību tuvoties tiem ar zināmu piesardzību, pietāti pret situāciju, kurā noklusēts tiek vairāk, nekā pateikts, un pušplēsts vārds, Ingas Melderes glezniecības gadījumā – žests,  var būt daudz saturīgāks, nekā pirmajā pietuvinājumā šķiet. Iespējams, tam par pamatu ir apstākļi, kuros darbi tapuši. 2010. gadā māksliniece ir bijusi rezidencē Strasbūrā (Francija) un Helsinkos (Somija); divas ļoti atšķirīgas vietas, kurās būts ar nelielu laika starpību un abās pavadīts gana ilgs laiks, māksliniecei esot vienai, relatīvā noslēgtībā no sociālajām inercēm, kas parasti sasaista dzimtajā vietā. Vienpatīgas refleksijas un meditācijas laiks, kurā jutīgums uz ārpasauli ir sakāpināts un “es” ir vienīgais pieturas punkts.

Darbi, šķiet, šo stāvokli uzskatāmi parāda. Darbus vieno Ingas Melderes glezniecībai raksturīgā stilistika, bet citādi tajos nav vienota naratīva – katrs darbs ir par ko savu, mirkli laikā un telpā, kurā uzplaiksnījis autores jutīgums. Aktīvais aģents tajos lielākoties ir cilvēks. Māksliniece pati – kā vērotāja. Citi cilvēki, visdrīzāk paši to nemaz nenojaušot, ir bijuši ierosinātāji ar savām darbībām un darbiem, savām runā izteiktām domām. Cilvēka tēls, kas eksistē tikai gleznās, ir kā marionete, caur kuras anonimitāti var izspēlēt, pietiekami intensīvi vēlreiz pārdzīvot un fiksēt šos pieredzes, piedzīvojuma, pārdzīvojuma brīžus.

Sensitīvais tvērums, īpaši cilvēciskā stāvokļa sensitīvs tvērums, nav nekas pēkšņs un nejaušs Ingas Melderes mākslā. Šķiet, tā ir metode, kura visai mērķtiecīgi, bet daļēji arī neapzinātu personisku motīvu dēļ, ir izkopta un attīstīta. Radošā procesa katalizators ir māksliniece pati – piedzīvojumi un pārdzīvojumi, pieredze, ne vienmēr vārdos fomulējama “zināšana”, kas uzmanīga, bet nepiespiesta vērojuma laikā saslēdzas ar kādu ārējās informācijas plūsmā esošu detaļu – attēlu vai kādu īpatnēju niansi tajā, skaņu, vārdu, darbību. Klejojums realitātē un pieturas punktu meklējumi. Sev.

Ingu Melderi pārstāv Temnikova & Kasela galerija (Igaunija)

Atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kultūras ministrija, Rīgas dome, AB.LV, airBaltic, KOLONNA, DDB, VKN, EPSON, fineArtPrint.lv, Temnikova & Kasela galerija, Valmiermuižas alus

Foto galerija: izstāde

 

Foto galerija: atklāšana