Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Tobiasa Kaspara izstāde ĪPAŠUMS/ RUDENS

 

 

 

 

 

ĪPAŠUMS / RUDENS
Atklāšana: Trešdien, 31. oktobrī, plkst. 18.00
Kad: 2019. gada 1. novembris – 8. decembris
Kur: Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgā

 

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku izziņo Tobiasa Kaspara (Tobias Kaspar) izstādes “ĪPAŠUMS” otrās daļas “RUDENS” atklāšanu ceturtdien, 31. oktobrī plkst. 18.00.

 

Izstādes kuratore: Zane Onckule.

 

Kā būtu, ja kāds mākslas kolekcionārs – jeb, mazliet piezemētāk, cilvēks, kurš interesējas par mākslu, laiku pa laikam iepirktu, samainītu vai saņemtu dāvinājumā mākslas darbus, un šis cilvēks vasaras pavadītu Latvijas laukos? Kāda izskatītos šī lauku māja – tēmēsim mazliet augstāk – šī muiža? Ko tā mums atgādinātu? Vai māja būtu mājiens uz Annas Kareņinas noplukušo greznību jeb uz eirodizainu, kā mēdza dēvēt pagājušā gadsimta 90.gadu remontu? Vai tam piemistu kaut kas sovjetisks jeb kaut kas no veclaicīgā pirmsrevolūcijas baltvāciešu stila?

 

Atšķirībā no “VASARAS” epizodes lauku mājā Salacgrīvas apkārtnē – pirmās daļas no četru sezonu cikla, “RUDENS” izstāde kļūst teatrālāka, Kim? telpas par arhitektonisku labirintu bez sienām, kas veidots pēc atlases principa. Kolekcija, kurā iekļautas arī mēbeles no vasarnīcas un jaunradīti darbi, kas tapuši uz vietas vasaras izstādē, izkārtota distopiskā instalācijā, piešķirot tai viegli grotesku fonu.

 

Skatoties uz izstādītajiem mākslas darbiem, kļūst skaidrs, ka “ĪPAŠUMA” kolekcija vai Kolekcionāra gaume nebūt nav pati izsmalcinātākā, kur noteicošā loma ir “rokrakstam” vai centrālajiem darbiem. Izmēros mazāki un agrīnas karjeras darbi sniedz visai eklektiskas, taču pārdomātas kolekcijas kopskatu, kurā makslas darbi veido daļu no tā, ko varētu dēvēt par “sarunu tematu”, ar atsaucēm uz 18. gadsimta angļu portreta stilistiku un Lukīno Viskonti (Luchino Visconti) 1974. gada filmu.

 

Tobiasa Kaspara lielizmēra instalācija “RUDENS” Kim? izstāžu zāli pārvērš spoži melnu, ar nolūku līdzināties black box teātrim. Rindojot klāt vēl papildus kinematogrāfisku atsauci  – Larsa fon Trīra “Dogvilu” (2003) – ekspozīcija novieto apmeklētājus uz skatuves, kur tie, navigējot pa baltā krāsā iezīmētām istabu/teritorijas plānojuma aprisēm, top par aktieriem un aktrisēm.

 

 

Piedalās: Ēriks Apaļais,Tristans Berā, Gerijs Bibijs, Drū Kahuāina Broderiks, Stefans Burgers, Merlins Kārpenters, Nikolā Čekaldi, Džejs Čuns un Kū Takeki Maeda, Vija Celmiņš, Ramons Fellers, Ffixxed Studios, Džina Follija, Oļegs Frolovs, Liams Giliks, Dominiks Gonsaless-Fersters, Raians Ganders, Edgars Gluhovs, Guerilla girls, Karls Holmkvists, Daniels Horns, Vera Kaspara, Emils Maikls Klains, Moraga Keila, Freds Lonidīrs, MAY, Darja Meļņikova, Daniele Milvio, Džonatans Monks, Sveta Mordovska, Kārters Mjūls, Kerta Ojavē, Džozefīna Praida, Čincija Rudžēri, Hinrihs Zakss, Sindija Šērmena, Šārona Steitona, Rirkrits Tiravanidža, Lukass Ulmans, Mirjama Visačka, Daņs Vo, Pedru Vircs, Marija Paskāla Velingere, Sejunga Juņa, Arturs Zmijevskis.

 

Izstādi atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Swiss Arts Council Pro Helvetia, Rīgas Melnais Balzams, Green Print.