Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Ivetas Vaivodes un Aleksandra Gronska izstāde “Terminus”

No 2010. gada 16. maija līdz 6. jūnijam Programmas nr. 11 ietvaros Kim? / FK galerijā bija apskatāma mākslinieku Ivetas Vaivodes (1979) un Aleksandra Gronska (1980) fotogrāfiju izstāde „Terminus“. „Terminus“ pievēršas lielpilsētas nomalei – marginālai teritorijai, kas nav ne pilsēta, ne lauki. Fotogrāfijas atklāj šīs robežpasaules bagāto vizuālo faktūru un meklē arī cilvēka vietu un lomu tajā.

Pirms diviem gadiem divi mākslinieki neatkarīgi viens no otra sāka darbu pie jaunas fotogrāfiju sērijas – Iveta Vaivode Rīgā un Aleksandrs Gronskis Maskavā. Satiekoties kļuva skaidrs, ka abi mākslinieki strādā pie līdzīgas tēmas. Iveta Vaivode fotogrāfiju sērijā „Terminus Rīga“ pilsētvides izzināšanu uzsākusi Rīgas tramvaju galapunktos. Fotografējot pilsētas nomales, māksliniece iepazinās ar apkārtnes iedzīvotājiem, uzklausīja dažādus personīgus stāstus, un tā pamazām iecerētā fotogrāfiju sērija „no topogrāfiskas pilsētvides izzināšanas kļuva par visai personisku manas dzimtās pilsētas vērojumu“, saka Iveta Vaivode.

Savukārt Aleksandrs Gronskis fotogrāfiju sērijā „Pastorāle“ sniedz savu versiju par idilliskas ainavas iespējamību mūsdienās. Nosaukumā atsaucoties uz klasisku motīvu glezniecībā, autors norāda: „Mans mērķis ir atrast mūsdienu idilles simbolus.“ Aleksandra Gronska fotogrāfijas tapušas Maskavas nomalēs – vietās, kur lielpilsēta robežojas ar haotisku, mežonīgu dabu. Vietās, kur līdzās eksistē gan betona nami un mūsdienīga infrastruktūra, gan kuplo nevaldāmi nezāļu lauki.

Izmantojot krāsu fotogrāfijas iespējas, abu autoru darbi savā emocionālajā noskaņā un kompozīcijā atstāj harmonisku, nereti pat poētisku iespaidu. Tajā pašā laikā zināmu spriedzi rada to naratīvais elements.

Iveta Vaivode un Aleksandrs Gronskis dzīvo un strādā Rīgā. Iveta Vaivode ieguvusi bakalaura grādu fotogrāfijā Bornmutas mākslas institūtā. Piedalījusies izstādē „Medijs ir vēstījums?“ (Rīga, 2008), Freshfaced and Wildeyed (Londona, 2008), festivālā Kaunas Photo 07 (Kauņa, 2007) u.c. Aleksandrs Gronskis sadarbojas ar fotoaģentūru Photographer.ru, 2008. gadā nominēts prestižajai Kandinska balvai, piedalījies starptautiskās izstādēs PhotoWeek (Vašingtona, 2009), Minus Ideology (Maskava, 2009) u.c. Aleksandra Gronska darbi atzinīgi novērtēti arī konkursos (2009. gadā ieguvis pirmo vietu Linhof jauno fotogrāfu konkursā, Aperture rīkotajā Portfolio Prize konkursā, bet 2010. gadā pirmā vieta Paul Huf konkursā Amsterdamā u.c.).

Iveta Vaivode pateicas Valsts Kultūrkapitāla fondam un galerijai 21 par atbalstu izstādes tapšanā.