Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Jānis Dzirnieks “Gaidot nākamo minūti”

Izstāde ir veidota kā instalācija, kas attīstās ar katru apmeklētāju. Darbu pamatā ir vektoru grafika – takas un enkura punkti, kas kārtojas, ietekmējoties no autora piedzīvotajiem notikumiem. Krāsas izmantojums simbolizē kādu konkrētu personu, savukārt stilizēti pakaramie norāda uz šī cilvēka uzbūvi; silikona atgriezumi pilda kāda neidenti cēta datu kanāla funkciju, bet plūstošais ūdens – autora ikdienas pastaiga tramvaja virzienā, utt.

 

“Vairākas diennaktis mesti kūleņi, un esmu mājās, jau no rīta, atvēris acis un piebraucis ar deguna galu pie sava vēdera. Lūkojos sevī – tumsa. Noieto soļu, miega, uztura rādītāji ietilpst normas robežās. Pašsajūta līdz ar uzticību tiem – aug. Fonā dzirdami cītīgi skaitīti lielumi, bez krāsas, formas rakstura, zināmi tikai to atrašanās punkti asīs. Vektoru grafikas balstās uz takām (paths) un enkura punktiem (anchor points). Taku līnijas forma veidojas no enkura punktu (līniju struktūrā redzami kā kvadrāti) novietojuma un rokturu (handle) rakstura. To atrašanās vietu definē vairākās asīs bezgalības telpā. Šeit līnijas krustojas, pārklājas un iegūst savu tēlu.

Līdz ar pieri un redzi katram izveidojas sava uztvere. Man šie enkura punkti ir spilgtākie notikumi, takas – aizmirstā ikdiena, krāsa – katrs no mums, instalācijā iekļautie pakaramie – cilvēka struktūra, plūstošais ūdens – gājiens, kurā citi paslīd garām, 8 minūtes ar diennakts cilpu – pilsētas nebeidzamā rosība, akmens – redzējis visu.”

 

Jānis Dzirnieks

 

Jānis Dzirnieks (1992) studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas apakšnozares bakalaura programmā. Gadu studējis Universität der Künste Berlīnē Kopš 2013. gada aktīvi darbojas ilustrāciju projektu tapšanā un veido ilustrācijas Popper Publishing izdevumiem un izstādēm. Piedalījies vairākas grupu izstādēs galerijās Zwitischer Maschine Berlīnē, Maloinoji6 Viļņā, La Escocesa Barselonā, Deutsches Haus Ņujorkā, galerijās “427” un “Alma” Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē u.c. Dzirnieks darbojas mākslinieku apvienībā “3/8″, kuras ietvaros veidojis divas izstādes – “X kg” galerijā “427” (2016), “/” RIXC mediju telpā (2015). Sadarbībā ar Evelīnu Deičmani un Kati Krolli veidojis scenogrāfiju Dirty Deal Teatro izrādei “Mēness dārzā” (2014).

 

Jānis Dzirnieks ir pirmā OPEN Kim? CALL ieguvējs.

OPEN Kim? CALL aizsākts 2016. gada jūnijā ar mērķi veicināt Latvijas laikmetīgās mākslas un ar to saistīto procesu attīstību un pamanāmību. No Kim? puses tiek nodrošināti priekšnosacījumi un atbalsts veiksmīgai notikuma īstenošanai māksliniekiem un/vai kuratoriem no Latvijas, kuru radošās darbības pieredze nepārsniedz piecus gadus. Ar OPEN Kim? CALL organizācija atver savas telpas regulārām jauno autoru – mākslinieku, kuratoru, kolektīvu – izpausmēm, dodot iespēju izteikties ar jauna mākslas darba, kūrētas izstādes, izdotas publikācijas, īstenotas performances u. c. palīdzību.