Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Kim? Laikmetīgās mākslas centra īpašumā nodota ēka Hanzas ielā 22

Lai nodrošinātu pastāvīgu telpu laikmetīgās mākslas izstādēm, notikumiem, izglītības programmām un mākslas jaunradei Rīgā, sabiedriskā labuma organizācijai biedrībai Kim? ir nodots valsts nekustamais īpašums Hanzas ielā 22, Rīgā. Trešdien, 27. martā, Saeimā pieņemtais “Nekustamā īpašuma Rīgā, Hanzas ielā 22 nodošanas un izmantošanas likums” paredz, ka nekustamais īpašums tiks atjaunots un atvērts plašākai sabiedrībai piecu gadu laikā.

 

“Mēs esam neizsakāmi pateicīgi valstij (Saeimai, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, Kultūras Ministrijai, Finanšu Ministrijai, Valsts nekustamajiem īpašumiem), kas ir ne tikai novērtējusi mūsu smago darbu 15 gadu garumā, bet arī atbalstījusi mūsu apņēmības pilnos nākotnes plānus. Grūtākais darbs vēl stāv priekšā, bet pirmo reizi savā ilgajā pastāvēšanas laikā esam ieguvuši iespēju plānot savu darbību ilgtermiņā,” saka Kim? Laikmetīgās mākslas centra dibinātāja Zane Čulkstēna. 

 

Kopš tā dibināšanas, Kim? telpas īrējis no privātīpašniekiem, pirmais ienākot degradētās teritorijās un ar savu klātbūtni veicinot to tālāku attīstību. No 2009. līdz 2016. gadam Kim? Laikmetīgās mākslas centrs atradās Spīķeros, taču pēc īpašuma pārdošanas telpas, kuru pielāgošanai mākslas izstāžu vajadzībām bija ieguldīti biedrības līdzekļi, nācās atstāt. 2016. gadā Kim? kļuva par pirmo Sporta kvartāla iemītnieku, pārliecinot tā toreizējos īpašniekus atvērt teritoriju plašākai publikai. Tuvojoties savas pastāvēšanas 15. gadadienai un pārdomājot nākotnes darbības formātus, Kim? jaunajās telpās plāno paplašināt savu darbību un izstāžu un izglītības programmu papildināt ar mākslinieku rezidencēm un darbnīcām.

 

“Kim? sevi pierādījis jau 15 gadu garumā, atbalstot Latvijas māksliniekus un veicinot viņu karjeras attīstību gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Taču līdz šim mums nav bijis savu māju, un liela daļa fondu atbalsta, kam regulāri piesakāmies, aiziet privātiem investoriem, sedzot strauji augošās telpu īres cenas. Pārcelšanās uz pastāvīgām telpām ļautu līdz šim privātiem investoriem novirzītos līdzekļus izmantot mākslinieku atbalstam,” uzsver Kim? izpilddirektore Evita Goze.

 

“Nekustamā īpašuma Rīgā, Hanzas ielā 22 nodošanas un izmantošanas likums” paredz, ka valsts nodod nekustamo īpašumu biedrības Kim? pārvaldībā, lai nodrošinātu īpašuma publisku pieejamību un izmantošanu laikmetīgās mākslas jaunrades, pieejamības  un izglītības mērķiem, tostarp izstāžu un radošu pasākumu rīkošanai, rezidenču, studiju un citu  laikmetīgās mākslas jaunradi veicinošu aktivitāšu īstenošanai, izglītojošu pasākumu rīkošanai un kultūras tūrisma attīstīšanai. Biedrība ir atbildīga par nekustamā īpašuma atjaunošanu. Ja likumprojektā noteiktās saistības netiek pildītas, īpašums bez atlīdzības ir nododams atpakaļ valstij. 

 

“Ņemot vērā, ka publiskajam sektoram īpašums Hanzas ielā 22 nebija nepieciešams valsts funkciju nodrošināšanai, esam gandarīti, ka tas radīs citu pielietojumu sabiedrības interesēs Kim? Laikmetīgās mākslas centra rokās. Biedrība veic deleģēto valsts funkciju laikmetīgās mākslas jomā. Ar biedrību Kim? pie šī īpašuma nākotnes risinājuma strādājam jau vairākus gadus un, izvērtējot biedrības darbību un plānus, redzam, ka biedrībai ir skaidrs redzējums par ēkas saturu un finansējuma piesaisti, tādēļ esam pārliecināti, ka Kim? būs gādīgi saimnieki. Tā ēka iegūs jaunu elpu, savukārt sabiedrība iegūs jaunu, sakārtotu un ar saturu piepildītu vietu,” norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

 

Ēkā Hanzas ielā 22 no 1948. līdz 2015. gadam atradās Rīgas pārtikas rūpniecības tehnikums un Rīgas Uzņēmējdarbības koledža. Kopš 2015. gada ēka ir tukša un netiek izmantota. Pirmo reizi publika ar Kim? jauno adresi varēja iepazīties 2023. gada decembrī, kad vienā no ēkas telpām četras dienas bija skatāma Kim? rīkotā izstāde–mākslas tirgus akcija Black Market ’23, kurā piedalījās 26 mākslinieki no Latvijas. Vērienīgu publisko pirmizrādi ēka piedzīvos 2024. gada vasarā, kad Kim? ar jaunu laikmetīgās mākslas festivālu “Jauna adrese: ĒDENE” un plašu publisko pasākumu ciklu atzīmēs savu 15. gadadienu.

 

Ēkai ir uzsākta būvprojekta izstrāde, kura autori ir arhitektu birojs “Vilnis Mičulis”. Tuvāko divu mēnešu laikā Kim? iepazīstinās sabiedrību ar plašāku topošās mājvietas telpu plānu un projekta attīstības gaitu.